Internet

„Strategia 5G dla Polski” [AKT. - pilotaż w Łodzi]

przeczytasz w 3 min.

Ministerstwo Cyfryzacji chce, by sieć 5G objęła swoim zasięgiem cały kraj. W technologii tej upatruje „wielkiej szansy dla Polski”. Aktualizacja: Łódź będzie miastem, w którym zrealizowany zostanie pilotaż.

Aktualizacja II, 6 marca 2018: Łódź będzie pierwszym miastem, w którym zostanie zbudowana infrastruktura umożliwiająca korzystanie z superszybkiego Internetu mobilnego, czyli z komórkowych sieci 5G. Taką informację przekazała szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz.

5G w Polsce – Łódź na start

Polski rząd niejednokrotnie już ogłaszał, że jego planem jest, byśmy stali się liderem tej technologii, która nie tylko zwiększy szybkość i niezawodność komunikacji telefonicznej, ale też może doprowadzić do rozwoju koncepcji internetu rzeczy czy inteligentnego miasta. 

Od czegoś trzeba jednak zacząć i rząd zamierza w tym pomóc. Pilotaż w Łodzi wystartować ma już „niedługo” i być pierwszym z wielu kroków. Minister Emilewicz przyznała bowiem, że „polski rząd […] chce się aktywnie włączyć w rozwój infrastruktury 5G”. 

Szefowa resortu zapowiedziała też, że kolejnym celem jest dołączenie do przemysłowych inicjatyw standaryzacyjnych, obecnie obejmujących Niemcy, Francję i Włochy.

 

Aktualizacja, 6 stycznia 2018: Ministerstwo Cyfryzacji doprecyzowało swoje plany dotyczące wdrożenia 5G w Polsce. Oto jak prezentuje się zaproponowany przez resort dowodzony przez Annę Streżyńską rozkład jazdy:

 • 2018: przygotowanie definicji, analiza aktualnej infrastruktury i podjęcie działań związanych z rozbudową sieci oraz przygotowanie podstaw prawnych pod realizację koncepcji „superszybki Internet dla każdego Polaka”.
 • 2019: przegląd aktów prawnych i prace nad zmianami w prawie telekomunikacyjnym.
 • 2020: uruchomienie sieci 5G w naszym kraju przynajmniej w jednym dużym mieście oraz wprowadzenie podstawowych przepisów unijnych.
 • 2021: wdrożenie rekomendacji wynikających z testów sieci 5G i implementacja pozostałych przepisów unijnych związanych z tym standardem.
 • 2025: objęcie zasięgiem 5G wszystkich miast i głównych szlaków transportowych.

„Sieć 5G nie będzie tylko kolejną generacją sieci telekomunikacyjnej, będzie to infrastruktura o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki i społeczeństwa, dlatego rozumiana jest jako innowacyjna infrastruktura państwa” – możemy przeczytać w dokumencie Strategia 5G dla Polski, który można pobrać z oficjalnej strony ministerstwa.

 

News, 30 czerwca 2017: Władze państwa, naukowcy i inżynierowie oraz przedsiębiorcy mają współpracować, by możliwie najszybciej Polacy mogli skorzystać z technologii 5G, a więc superszybkiej sieci mobilnej. To podstawowe założenie „Strategii 5G dla Polski” podpisanej w tym tygodniu przez minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

Sieć 5G w Polsce

Podpisana „Strategia...” to pierwszy krok w stronę wdrożenia technologii 5G w naszym kraju, które zostało niejako wymuszone przez Jednolity Rynek Cyfrowy, a więc strategię Komisji Europejskiej, mającej na celu wypracowanie sytuacji, w której Unia Europejska jest obszarem gospodarczym zintegrowanym cyfrowo.

Władze Unii chciałyby, by sieć 5G była dostępna dla Europejczyków przed końcem 2020 roku, ale Ministerstwo Cyfryzacji zwróciło się z prośbą o dodatkowe dwa lata. Powód? Konieczność prowadzenia negocjacji Polski z Rosją i Białorusią.

Jednak choć wdrożenie może potrwać nieco dłużej, minister Streżyńska ma nadzieję, że same rozwiązania techniczne będą gotowe wcześniej. Mało tego – zapowiada, że cel jest taki, by „Polska była europejskim liderem technologii 5G”.

„Warto może zainwestować specjalne siły i środki w to, by przyspieszyć rozwój tej sieci (5G) nie szczędząc również inwestycji finansowych, bo zwrot może być wielokrotnie większy” – dodaje Streżyńska, która chce by technologia była dostępna dla każdego Polaka i połączona z innymi strategiami państwa.

5G to szansa dla polskiej gospodarki

Według Ministerstwa Cyfryzacji technologia 5G może pomóc naszej gospodarce w wybiciu się na wyższy poziom i dlatego też upatruje się w niej „wielkiej szansy dla Polski”. Aby to osiągnąć konieczna jest jednak współpraca wymienionych już podmiotów: państwa, jednostek naukowych i firm.

Polska słynie z tego, że nowe technologie nie są jej obce, a nasi specjaliści osiągają sukcesy na całym świecie. Odpowiednie wsparcie rządowe faktycznie może więc przełożyć się na konkretne rezultaty w postaci szybkiego opracowania i wdrożenia 5G oraz wiążących się z tym korzyści… 

Co nam da 5G?

5G to technologia, która – jak dowiadujemy się ze specyfikacji – obsłuży milion urządzeń na kilometr kwadratowy, a do tego zaoferuje prędkość przesyłu danych na poziomie 20 Gb/s przy opóźnieniach nie przekraczających 4 ms. Krótko mówiąc: to zdecydowanie szybszy i bardziej stabilny Internet mobilny.

Technologia 5G ma potencjał, by zmienić świat – mieć poważny wpływ na społeczeństwo i funkcjonowanie przedsiębiorstw. Minister Streżyńska podkreśla nawet, że na 5G należy patrzeć „nie jako na nową platformę technologiczną, ale jako na platformę rozwoju gospodarczego”.

Jak czytamy w komunikacie prasowym: „w sieci 5G będą funkcjonowały nie tylko telefony, tablety i komputery, ale domy, samochody i niezliczone inne urządzenia w przestrzeni publicznej, które współpracując ze sobą, będą przekształcać całe sektory naszej gospodarki – od transportu i energii po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję”.

Źródło: Business Insider Polska, TVN24BiS. Foto: tmeier1964/Pixabay (CC0)

Komentarze

42
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Player1
  6
  Nareszcie i Polacy będą mogli przeglądać Pornhub w HD bez zacinek! Jak nic dogonimy zachód właśnie dzięki szybszemu internetowi mobilnemu.
  • avatar
   rlistek
   5
   Co z tego, ze bedzie nowa technologia, jak ci oszusci z sieci komorkowych i tak ci naloza lejek i bedziesz miec 0,5mbit\s. To czym sie powinni zajac to kladzeniem swiatlowodow gdzie sie da, bo to jest jedyny sensowny internet.
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    LTE, światłowód w każdej gminie, teraz 5G. Mieszkam na wsi. LTE działa z problemami. Neostrada maź 10 Mbps. Światłowodu nie mam, bo mój dom jest na uboczu i operatorowi nie opłaca się rozwijać kabla od głównej ulicy do jednego czy dwóch domów. 5G na swoich milimetrowych falach pewnie też do mnie nie doleci. Kiedy wreszcie będzie technologia, która dostarczy przyzwoite 20-50 Mbps KAŻDEMU?
    • avatar
     sebmys
     3
     Niech robią. Było by extra, ale ja czekam żeby choć 3G działało normalnie.
     • avatar
      baca130
      3
      I zapewne limit danych zabije te superszybkie "5G"
      • avatar
       skalak23
       3
       @rlistek masz rację powinni wprowadzić obowiązek kładzenia światłowodów podczas modernizacji drogi w ogólnym rozrachunku pewnie by wyszło niewiele drożej dużo szybciej i bez limitów.
       • avatar
        mutissj
        3
        nie będzie żadnego 5G,

        jedynie wielkie miasta na tym skorzystają
        • avatar
         Anonim20
         3
         "2025: objęcie zasięgiem 5G wszystkich miast i głównych szlaków transportowych."
         Dodajcie do tego jakieś 2-3 lata hahaha
         • avatar
          panczek
          2
          Oni chcą zostać liderami w technologii 5G, a w sporej części kraju, za głównymi terenami miejskimi, często nie ma nawet 3G. Więc może by się wzięli za rozwój podstawowej sieci, a nie za przyszłe technologie.
          • avatar
           silvver
           1
           "Strategia 5G dla Polski superszybki Internet dla każdego Polaka"
           A potem ostatni punkt plan "2025: objęcie zasięgiem 5G wszystkich miast i głównych szlaków transportowych."

           Czyli miasta i szklali transportowe mają być objęte, ale już wsie nie? Niby jak wtedy ma być to "dla każdego Polaka"?
           • avatar
            raspo
            0
            Nie wiem jakie szanse da naszej gospodarce 5G, ale sądzę, że większe dałyby własny dobrze rozwinięty przemysł i ośrodki badawcze zajmujące się opracowaniem nowych technologii. Tym bardziej, jeśli strategia sprowadza się do tego, żeby jak najszybciej wprodzadzić sieć 5G. Ale co tam, hurra! cieszmy się, że będziemy liderami 5G i pędźmy do pracy na kasie w zagranicznym hipermarkecie ;-)
            • avatar
             PIRAT_PL
             0
             Zanim zacznie to przyzwoicie działać to lata, dobrze że chcą ulepszać możliwości ale tutaj jeszcze długa droga.
             • avatar
              xchaotic
              0
              Duzo politykow w Polsce i za granica propsuje 5G jak drugie przyjscie Mesjasza, a bedzie to troche szybszy Internet, ktory niczego radyklanie nie zmieni.
              Ale polityk bedzie sie mogl pochwalic ze wprowadzil 5G.
              • avatar
               belineaenter
               0
               Raka mózgu niech dostawią sobie i testują w sejmie i tak na tabletach tylko siedzą i srajfonach. Dla mnie światłowód poproszę! Tylko kopać się nie chce a nadajnikiem jednym zrobią szybko i tanio milion klientów a to że chore dzieci będą się rodzic i rak to kogo obchodzi: Orenge? Francuzów? przekupnych polityków?
               • avatar
                Kenjiro
                -1
                Uhm, szczególnie widzę te 4 ms, prawa fizyki się kłaniają plus opóźnienia na każdym z urządzeń. No chyba, że liczą 4 ms do stacji bazowej.
                • avatar
                 Stashqo
                 -1
                 Tiaaaaa 5G dla każdego :) w mojej rodzinnej wiosce po kablu co najwyżej 2mbit/s i to od 4lat dopiero bo wcześniej było ultraszybkie 256kbit a tutaj proszę, 5G będzie, może nawet zasięg się pojawi? :)
                 • avatar
                  Light56
                  -1
                  http://detektywprawdy.pl/2017/10/10/niebezpieczenstwo-zwiazane-z-telefonia-5g-czyli-jeszcze-wiecej-raka-i-elektronicznego-smogu/

                  • avatar
                   Fenio
                   -1
                   Powodzenia w tworzeniu infrastruktury światłowodowej dla wszystkich BTS'ów 5G w całej Polsce :)
                   Obecnie większość BTS'ów jest łączona radioliniami.
                   • avatar
                    derunim
                    -1
                    5G to technologia, która będzie zabijać dużo skuteczniej, niż obecne zanieczyszczenie elektromagnetyczne w każdej postaci.
                    Durni, przekupni polscy politykierzy chcą byśmy umierali masowo na raka.
                    Ilu znacie ludzi wokół siebie, którzy zachorowali lub chorują na raka?
                    Jest ich coraz więcej. Nie wiecie dlaczego?
                    Z powody zanieczyszczenia środowiska. Zanieczyszczenie smogiem elektromagnetycznym jest jedną z przyczyn. A 5G szkodliwość tego smogu elektromagnetycznego zwiększy wielokrotnie.
                    Poczytajcie, zanim będziecie piać z zachwytu:


                    https://xebola.wordpress.com/2017/10/12/ponad-180-lekarzy-i-naukowcow-zada-moratorium-na-5g-w-europie/
                    • avatar
                     mutissj
                     -4
                     pomarzyć sobie mogą
                     • avatar
                      vegasnight9
                      0
                      Jak wygląda zasięg 5G w porówniu do 4G ? Zakładając taki sam rozstaw nadajników.
                      • avatar
                       Aloyz
                       0
                       Z internetem nie ma problemu od mniejszym miast w górę, ale jeśli chodzi o małe miejscowości i wsie to jest niestety słabo. Ludzie są generalnie skazani na neo (która działa jak działa) lub na sieć komórkową, gdzie w znakomitej większości sukcesem jest dobry i stabilny zasięg 3G.
                       No i rzecz druga to internet naprawdę mobilny, czyli jadę sobie autem i mogę w miarę swobodnie "klikać". W tej chwili, poza najgłówniejszymi trasami wypada to raczej blado.
                       Pytanie na ile nowe technologie są w stanie to usprawnić.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        5G teraz to taki kolejny MIŚ na miarę rządu - dziś to nie ma sensu, bo nie ma urządzeń korzystających z 5G (wchodzą tam zupełnie nowe kodowania i to jest problem), poza tym LTE-A będzie miało niebawem to samo co ma być w 5G. Samo LTE rozwija się teraz do IoT, wchodzi krótka ramka - więc pingi się znacznie zmniejszą, a w oficjalnych specyfikacjach 3GPP już mamy zbliżone transfery do tych zapowiadanych w 5G.

                        Każdy kto jest w temacie telekomunikacji wie, że 5G to więcej marketingu niż innowacji i sądzę, że nadejdzie to podobnie jak 4G - LTE powstało jeszcze za 3G, a kolejne wersje już wpisywały się w 4G.

                        Rewolucji nie będzie, tylko ewolucja.
                        • avatar
                         Lucy45
                         0
                         Ja teraz oglądałam oferty sieci komórkowych na https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/telefonia-mobilna i się przeniosłam i mam dobry internet