Ciekawostki

Rosyjski myśliwiec Su-34 zbiera na drony dla Ukrainy. Jak to możliwe?

przeczytasz w 2 min.

Rosyjski myśliwiec szturmowy Su-34 Fullback o numerze ogonowym RF-81251 zakończył służbę w 277. Pułku Lotnictwa Bombowego Federacji Rosyjskiej w marcu 2022 r. Nie przeszedł jednak do cywila, tylko zmienił stronę na ukraińską. Jak wspomaga swoją nową ojczyznę?

Myśliwiec Su-34 Fullback zakończył służbę w rosyjskich siłach powietrznych zachęcony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Gwałtownie spotkał się z ziemią w pobliżu wsi  Borodyanka w obwodzie kijowskim. Na  miejscu katastrofy jego szczątki przedstawiały żałosny widok, ale wybitnie ukraińskie umaszczenie zdobyło serca lokalnych miłośników awiacji. Dlaczego myśliwiec Su-34 Fullback okazał się bardziej ukraiński, niż Rosjanie go malują?

Myśliwce Su-34 na ukraińskim niebie

Rosyjskie Su-34 to ciężkie myśliwce bojowe, których projekt powstał na przełomie lat  70. i 80. XX wieku. W dużej mierze są one przeróbką radzieckich Su-37. Mimo to, nie ma wśród nich staroci. Testy prototypu prowadzono praktycznie przez dwie dekady i najstarsze Su-34 Fullback pochodzą z 2004 roku.

myśliwiecMyśliwiec Su-34, źródło: Drones for Ukraine

Podczas wojny na ukraińskim niebie Rosjanie wykorzystują je w celach rozpoznawczych, ale także w roli nosicieli pocisków. Myśliwce Su-34 mogą startować z lotnisk pozbawionych specjalistycznych urządzeń naziemnych i dysponują bardzo dobrym systemem radarowym. Największym wyzwaniem dla ukraińskiej obrony przeciwlotniczej jest przystosowanie Su-34 do walk w powietrzu. Maszyny te bardzo dobrze radzą sobie pod ostrzałem i pozwalają załodze na dużą swobodę manewrów wysokościowych.

Mimo to nie tylko Su-34 Fullback RF-81251 zawiódł agresora. Wśród doniesień z ukraińskiego frontu bez większego trudu znajdziemy zdjęcia charakterystycznych, błękitnych wraków.   

Jak wykorzystano resztki Su-34 Fullback RF-81251?

Przydatność myśliwca Su-34 po zderzeniu z ziemią jest zazwyczaj mniej więcej taka sama jak złomu. Ten, który zaliczył glebę w Borodyance, uniknął przerobienia na bezimienne śrubki i żyletki dzięki aktywistom fundacji Drones for Ukraine.

Postanowili oni odwiedzić miejsce katastrofy z ciekawości, ale ale bliższa inspekcja szczątek myśliwca, uświadomiła im, że była to maszyna o zdecydowanie ukraińskiej duszy. Rosjanie pokrywają błękitem kadłuby i skrzydła myśliwców Su-34, ale wewnętrzne części blachy pozostawiają żółte. Miało to kluczowy wpływ na przyszłość maszyny.

szczątki Su-34Blacha ze szczątków myśliwca Su-34 Fullback RF-81251

Jako sterta złomu Su-34 na froncie nie miał perspektyw, ale jego umaszczenie otworzyło przed nim możliwość posłużenia się Ukrainie powiększeniem jej floty bezzałogowców. Wystarczyło trochę odpicować jego szczątki i przerobić na gustowny brelok.

wycinanie breloków z su-34Wycinanie breloków z blachy wraku Su-34 Fullback RF-81251

W ten sposób każdy, kto za pośrednictwem fundacji Drones for Ukraine dokona wpłat na łączną kwotę minimum1000 dolarów, może stać się właścicielem unikatowej części pechowego Su-34.

Breloki, które wycinane są ze szczątków myśliwca, opatrywane są grawerunkiem z numerem seryjnym. Kolor pozostaje oryginalny. Rosjanie dostarczyli wrak w barwach ukraińskiej flagi i znalazcy nie zamierzają w to ingerować. Używanie zbyt dużej ilości farb jest niekorzystne dla planety, a kupowane przez fundację drony także nie są dodatkowo malowane.

dronDron zakupiony przez fundację Drones for Ukraine

Czy można zdobyć upominek z innego rosyjskiego wraku?

Zainteresowanie brelokami z Su-34 jest bardzo duże, a ilość pozyskanej blachy ograniczona. Obecnie realnym jest, że dzieło myśliwca będzie musiał dokończyć kolejny rosyjski wrak. Miało to już miejsce. Przez pewien czas cegiełka fundacji Drones for Ukraine była wykonywana z resztek śmigłowca szturmowego Ka-52.

śmigłowiec Ka-52Wrak śmigłowca Ka-52 zestrzelonego 1 marca 2022 w okolicy wsi Babyntsi w obwodzie kijowskim

Aktualnie nie są one w dostępne ze względu na braki magazynowe. Czy problemem jest zużycie blachy dla potrzeb tego modelu, czy czasowy brak gotowych produktów, trudno powiedzieć.

brelokiBreloki ze szczątek myśliwca Ka-52

Definitywny koniec wycinania breloków jest planowany dopiero na moment, kiedy Rosjanie przestaną dostarczać stosowny materiał. Jeśli zabiorą swoje wojsko z terytorium Ukrainy, drony także nie będą zużywać się tak szybko.

Drones for Ukraine

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kerebron
  13
  "made in russia and recycled in Ukraine". :>
  • avatar
   FunkyKoval
   2
   Wiem, że jest nowomowa, młodzi gadają jezykiem okrojonym i półdomysłami ale może autorka wyjaśni co ma na myśli tym tytułem: "Rosyjski myśliwiec Su-34 zbiera drony dla Ukrainy. Jak to możliwe? "
   Jakie drony zbiera i gdzie, na czym polega zbieranie dronów ? Łapie je w siatkę czy jak ? I jak to możłiwe (pytanie tytułowe) ?
   Po przeczytaniu domyślam się, że myłsiwiec przerobiony na breloki zbiera "na drony" dla Ukrainy ?
   • avatar
    UPAdlina_DARMO
    1
    Ulala laszko Katarino. Śmiało w imieniu naszego cesarza Zeleskiego mogę już napisać : zachowa pani dupsko w całości, gdy nasi "uchodźcy" (hiehiehie) dostaną sygnał z Kijowa by "ściąć drzewa" w Polsce. Jest pani pojętną uczennicą propagandy Kijowskiej. Dupsko będzie zachowane w całości.
    • avatar
     UPAdlina_DARMO
     1
     Co jest onuce z benchmarka?! Dlaczego usuwacie patriotyczne, ukraińskie komentarze? ONUCE!!!!
     • avatar
      dolph
      0
      znowu spam... kogo to interesuje?
      • avatar
       piomiq
       0
       Może nich zaczną robić breloki z myśliwca którym leciał jakiś ruski generał zestrzelony jakiś czas temu.