Komputery

Superkomputer Emerald: 114 teraflopsów mocy dzięki układom NVIDIA Tesla M2090

przeczytasz w 2 min.

Najszybszy komputer w Wielkiej Brytanii

Uniwersytet Oksfordzki w Wielkiej Brytanii kojarzony jest z prestiżem, a jego pracownicy mają dostęp do najszybszych komputerów w Europie. Do trzech superkomputerów, bazujących na jednostkach CPU, dołączyła kolejna, która swoją moc czerpie dzięki zastosowaniu procesorów graficznych NVIDIA.

Superkomputer Emerald został zainstalowany w laboratorium STFC Rutherford Appleton. Wyposażono go w 84 węzły, które łącznie dysponują 372 procesorami graficznymi NVIDIA Tesla M2090 (190 tysięcy graficznych rdzeni). Całkowita moc obliczeniowa wynosi 114,4 teraflopsa (szczytowo 257 teraflopsów). W rankingu TOP500 daje to jedynie 159 pozycję, ale wśród komputerów z układami GPGPU jest to już 20 miejsce.

Nvidia Tesla M2090 procesor graficzny chłodzenie
Procesor graficzny Nvidia Tesla M2090

Maszyna wykorzystywana będzie przez naukowców oraz inżynierów do badań z dziedziny astrofizyki, bioinformatyki, chemii, inżynierii, genomiki, nauk przyrodniczych, nanotechnologii czy fizyki. Koszt stworzenia superkomputera wyniósł 3,7 miliona funtów (około 19 milionów złotych).

Superkomputer Emerald Nvidia Tesla M2090 GPU najszybszy Wielka Brytania szafa

Wraz z uruchomieniem nowego superkomputera, NVIDIA przyznała Oksfordowi tytuł Centrum Doskonałości CUDA. Otrzymują go instytucje, które przyczyniają się do rozwoju technologii wykorzystujących przetwarzanie równoległe. Jakie korzyści daje ten tytuł?

Uniwersytet otrzyma z tego tytułu dodatkowy sprzęt i dotacje, które wykorzystane zostaną przez naukowców zajmujących się:

 • astrofizyką - tworzenie aplikacji do wykrywania w czasie rzeczywistym pulsarów, przeznaczonej do zastosowania w planowanym projekcie Square Kilometre Array, zakładającym stworzenie najpotężniejszego radioteleskopu na Ziemi bioinformatyką - przy analizie i statycznym modelowaniu danych otrzymanych z sekwencjonowania pełnych genomów
 • chemią - do symulacji dynamiki molekularnej głównych mechanizmów nanotechnologii DNA

Laboratorium STFC może pochwalić się jeszcze trzeba innymi maszynami zbudowanymi przez IBM, które zajmują wysokie pozycje w rankingu TOP500. Pierwsza z nich Blue Wander jako główne źródło mocy wykorzystuje procesory Intel Xeon (moc obliczeniowa 159 teraflopsów daje jej 114 miejsce na świecie). Pozostałe dwie bazują na architekturze IBM BlueGene/Q i zajmują czołowe miejsca w rankingu. DIRAC (20 miejsce) oraz BlueJoule (13 miejsce) mają wydajność przekraczającą odpowiednio 1 i 1,2 petaflopsa.


Więcej o superkomputerach:

Źródło: NVIDIA, STFC

Komentarze

52
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  c0lin.
  1
  A CRYSIS NA TYM PÓJDZIE? XD - standardowe, głupie pytanie ;>
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Trudno powiedzieć że Tesla M2090 to pocesor graficzny gdyż nie da się go wykorzstać do tego celu, można go używać tylko do obliczeń :-)
   • avatar
    idzpro100
    -3
    mi tam starcza mój Radeon 4850 ;D
    • avatar
     Konto usunięte
     -6
     Morgi zapraszamy!
     • avatar
      Lightning
      -6
      Czemu nie słyszy się nic o superkomputerach z kartami AMD? Chyba nie nadążają w dziedzinie GPGPU.
      • avatar
       Konto usunięte
       -6
       114 TFLOPS ... to ma byc superkomuter ?? IBM jakby zrobił coś takiego to by sie wstydził ... ale jak widać taka moc dla niektórych to powód do chwały /// nV to dziadostwo ... nigdy juz tego dziadostwa nie kupie...
       ByeBye nVidia
       • avatar
        Kieresz
        -7
        metro na max detalach 30 fps jak nic....
        • avatar
         Konto usunięte
         -7
         Dajesz morgi.
         • avatar
          Konto usunięte
          -8
          A Crysis na tym pójdzie? :D
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           jak podwójnej precyzji ? sugereujecie że CPU z architektury x686 nie obsługuja operacji zmiennoprzecinkowych?

           To co teraz stworzyło sie w oparciu o komponenty nV to jest null zero ,zadne osiągniecie ... po prostu nvidii udało sie zbudować układy które mogą być wykorzystane do obliczeń ... no ale żadnej to rewolucji nie robi ... ten superkomputer jest z 20 raz wolniejszy od IBM Sequoia opartym o procesory Intela i tylko 2x szybszy od polskiego superkomputera Galera z 2008 roku.

           Gdzie tu ta rewelacja ?
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            tam literowka mi sie wkradła IBM Sequoia jest nie 20 ale ok 150 razy szybszy od tego wynalazku zbudowanego w oparciu o układy Emerald.

            IBM Sequoia od moje kompa jest 72500 razy szybszy więc niby ten superkomputer oparty o Emerald jest tylko ok 480 razy szybszy .Moj ma 1/4 TFLOPS.2x 6x 2 (HT) Xeon E5645 2.4 [email protected] GHZ on 1.2 V :)

            • avatar
             Obiektor
             0
             to teraq niech wprowadza dane i zaczna obliczenia z chastka higgsa bo chyba do tego to po czesci sluzy ?