Komputery

Superkomputer IBM osiągnie 10 petaflopsów

przeczytasz w 3 min.

IBM podało do publicznej informacji nieco informacji na temat nowego superkomputera. Urządzenie nazwane Mira poszczyci się wydajnością rzędu 10 petaflopsów - prawie cztery razy więcej niż najszybszy obecnie Tianhe-1A.

Informowaliśmy Was już o superkomputerze IBM, który wziął udział w amerykańskim odpowiedniku naszego Va banque. Dziś dotarły do nas informacje na temat kolejnego superkomputera, nad którym pracują inżynierowie IBM. Chodzi o urządzenie nazwane Mira, które oparte zostanie o architekturę Blue Gene/Q.

Warto przeczytać:

100 lat IBM - historia w skrócie

Superkomputer IBM wystąpił w teleturnieju

Superkomputer chłodzony wodą

Najpotężniejsze superkomputery nie są tworzone ot tak sobie - powstają w pojedynczych egzemplarzach na zlecenie instytucji wymagających ogromnych mocy obliczeniowych. Mira zostanie zbudowana przez IBM na zlecenie Amerykańskiego Departamentu ds. Energii - finalnie urządzenie trafi do laboratorium w Argonne.

Architektura BlueGene/Q, którą wykorzysta Mira, oznacza, że komputer składać będzie się z 750 tysięcy jednostek IBM PowerPC A2, każda wyposażona w procesor SMP (Symmetric Multiprocessing) taktowany zegarem 1,6 GHz oraz od 8 do 16GB pamięci. Jedna szafa pomieści 1024 takie zestawy. Węzły obliczeniowe mają komunikować się pomiedzy sobą przy pomocy łącza interconnect IBM 5D Torus, którego przepustowość wynosi 40 Gb/s. Każda szafa pobierać będzie 60 kW energii (tyle co 30 czajników elektrycznych), dlatego też IBM zdecydował się na chłodzenie cieczą, nad którego doskonaleniem od pewnego czasu intensywnie pracuje.

Czas na cyfry i dziwne porównania. IBM ogłosił, że Mira przeprowadzi w ciągu jednej sekundy tyle operacji, że każde dziecko, kobieta i mężczyzna w Stanach Zjednoczonych musieliby powtarzać pewną czynność co sekundę przez cały rok, by zrównać się z nowym superkomputerem. Oficjalna informacja mówi o wydajności szacowanej na 10 petaflopsów, 20 razy więcej niż dotychczas wykorzystywany w Argonne superkomputer - bazujący na architekturze Blue Gene/P. W chwili obecnej najpotężniejszy superkomputer to Tianhe-1A pracujący w Chińskim Narodowym Centrum Superkomputerów w Tianjin, a jego wydajność to "zaledwie" 2,67 petaflopsa. Jak łatwo można policzyć jest to ogromny skok ilościowy.

Prace nad IBM Mira mają zostać ukończone w 2012 roku, a wydatki mają zamknąć się w kwocie 180 mln dolarów. Jednocześnie firma pracuje nad dwoma innymi urządzeniami podobnego typu o nazwach Sequoia i Blue Waters. Pierwsze charakteryzować ma się wydajnością rzędu 20 petaflopsów, drugie to "tylko" 10 petaflopsów.
 

Źródło: Endgadget

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Grecki18
  0
  Chciałbym mieć takiego blaszaka w pokoju ;) Ach ta moc... xD
  • avatar
   Sniko
   0
   powinni te chłodzenie wodne podłączyć pod centralne ogrzewanie, chyba mało by zabrakło aby ogrzać ich obiekty :P
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    nooo jeden drobny szczegol, ktory zostal pominiety... obecny mistrz, zzera mniej pradu nic miejsce numer dwa i numer trzy na liscie... zdaje sie ze wzgledem numeru DWA - jest 2x szybszy i zzre 2x mniej pradu.

    To co pokazuje IBM to zostanie pewnie zaliczone do najmniej zielonych superkompow i jego kosty utrzymania beda kosmiczne.
    Jaki tu sens?
    • avatar
     Grinch
     0
     Co to jest 60kW na szafę?
     Są fabryki gdzie całkowita wykorzystywana moc to kilkaset W więcej ;)
     • avatar
      StartX_pl
      0
      Coś bardzo często (po kilka naście razy w roku) słyszymy o nowych super komputerach. Już widzę jak to jest potrzebne do badań naukowych, nowy super komputer = nowa cyber wojna.
      • avatar
       marcin_kg
       0
       A kiedy w Polsce powstanie superkomputer o choćby 1/10 wydajności tego co obecnie najszybsze...
       • avatar
        wildthink
        0
        Przydały by się w tym przypadku jednostki wielordzeniowe - nawet kilkanaście albo i kilkadziesiąt na jednym kawałku krzemu zamiast tych 750 tys. chipów, a co za tym idzie płyt głównych (pewnie mniej, bo płyty wieloprocesorowe, ale i tak ogromne ilości).
        • avatar
         marcin_kg
         0
         @ cura666

         Żebyś zmarnował sobie życie przed komputerem? Nie przyłożę do tego ręki :)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Aż brakuje komentarza jak by na tym chodził crysis.
          A tak na poważnie to robi wrażenie.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Czyż byście zapomnieli o najważniejszej kwestii ? Nie no, aż wstyd normalnie.


           Ile fpsów ma w Crysisie?
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Bo typy są ogarnięte manią porównania do Crysisa.Myślą że są fajni.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Te petaflopsy to robi się z mięsa wieprzowego, czy wołowego? Bo jak z wieprzowego, to ja nie bardzo mogę, na diecie jestem.
             Skąd wogóle takie kulinarne tematy na benchmarku?

             No, chyba, że chodzi o jednostkę mocy operacji zmiennoprzecinkowych, ale to się PETAFLOP w pięknym języku polskim nazywa.
             http://sjp.pwn.pl/slownik/2571354/petaflop

             Mam nadzieję, że nie będę musiał czytać na tym portalu o megabajtsach, centymetrsach, kilobitsach na sekundse i innych klopsach.
             • avatar
              TomaszPawel
              0
              Pewne Shanky kupi parę i znowu będzie pogrom :D