Procesory

Dokładniejsza prognoza pogody dzięki procesorom AMD Epyc

przeczytasz w 1 min.

Procesory AMD Epyc to idealne konstrukcje dla serwerów, systemów obliczeniowych, a nawet superkomputerów – potwierdzają to kolejne duże zamówienia na maszyny. Z nowych procesorów będzie również korzystać Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych.

Superkomputer dla Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF)

Nowy superkomputer ma bazować na modułach Atos BullSequana XH2000 z procesorami AMD Epyc 7742 (generacja Rome). Producent nie ujawnił ani nazwy ani dokładnej specyfikacji technicznej systemu, ale ma on oferować moc obliczeniową rzędu 40 PFLOPS - byłby on więc 5-krotnie wydajniejszy niż maszyny Ventus i Anemos obecnie wykorzystywane przez ECMWF.

Naukowcy wyjaśniają, że nowy sprzęt pozwoli na przeprowadzanie pomiarów w jeszcze wyższej rozdzielczości, poprawę wiarygodności prognoz ekstremalnych zjawisk pogodowych i w efekcie powinien się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa ludzi. Z potencjału systemu będą mogły korzystać setki naukowców z ponad 30 państw skupionych wokół Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych.

ECMWF Anemos

Superkomputer zostanie zainstalowany w nowym centrum obliczeniowym w Bolonii we Włoszech (maszyna zostanie postawiona jeszcze w tym roku, ale będzie można z niej korzystać dopiero od 2021 roku). Kontrakt z firmą Atos opiewa na kwotę ponad 80 milionów euro.

Źródło: ECMWF, AMD, Flickr (foto)

Warto zobaczyć również:

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AmigaPPC
  12
  W dziedzinie superkomputerów Intelowi też pod górkę.
  • avatar
   Ciekawski_
   6
   @Kapitan Nocz
   AMD zgarnęło kontrakt na Superkomputer Frontier. Bedzie to nr. 1 na świecie. Intel co prawda dostarczy CPU do Superkomputera Aurora, ale on będzie o 1/3 słabszy.
   http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-przygotowuje-pierwszy-eksaskalarny-superkomputer-aurora.html
   http://www.benchmark.pl/aktualnosci/frontier-najwydajniejszy-eksaskalarny-superkomputer-na-bazie-proc.html
   Tak więc wkrótce, to AMD będzie miało zaszczytny tytuł, dostawczy CPU, do najwydajniejszego komputera na świecie. Dodatkowo będzie to też najefektywniejszy energetycznie Superkomputer. Na dokładkę mimo o 1/3 większej wydajności będzie tylko o 1/5 droższy.
   Podsumowując Frontier/AMD wygrywa w kategoriach:
   1. Wydajność.
   2. Wydajność/Cena
   3. Wydajność/Wat
   Dla mnie to nokaut.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Brawo. Co jak co, InfinityFabric robi kompletną rewolucję tam gdzie liczy się wielowątkowość. Czyli dziś niemal wszędzie ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     gdyby ktoś nie wiedział, to marsz AMD do superkomputerów rozpoczął się projektem klastra obliczeniowego na bazie serwerowego Epyc dla Departamentu Energii USA. ma on też m.in. wyliczać pogodę. Jak to Intel zobaczył, to sam się wcisnął ze swoim systemem. AMD zostało wybrane przez TCO. przy założonej ilości obliczeń wszystko wychodziło tu lepiej, mniejsza ilość procesorów, mniej zużytego prądu czyli też mniej prądu na klimę, prostsza konstrukcja (chipset w CPU), i tak dalej.

     A teraz wchodzi na rynek AMD Rome czyli 2ga generacja procka serwerowego. Jest on o tyle lepszy, że startuje już od 8 rdzeni, a kończy chyba na 128, plus 2 wątki na rdzeń. Te procki nie ustępują niczym prockom Intela. jedynym słabszym liczbowo parametrem jest ..... cena :)
     • avatar
      Gatts-25
      1
      AMD jeszcze nie ma z czego a już ma zamówienia na Epyc Milan.To właśnie Frontier ma opierać się na mózgu tej generacji.Cray i tak ogłosił , że połowa pomieszczeń będzie pusta ponieważ zostawiają sobie miejsce na dołożenie kolejnych Szaf obliczeniowych a podstawowa wersja ma mieć 1.5Eksaflops z możliwymi 3Exaflops.Jeżeli Ice Lake SP od Intel będzie tym co widać po zapowiedziach to przecież Intelowi nie ma sensu wydawać tej generacji a jak już to tylko na zamówienia krajowe.Tutaj nie patrzy się na wydajność na Watt ale na wspieranie rodzimej firmy.Tak po za tym Epyc 3 według zapowiedzi dokona kolejnego oszałamiającego skoku w wydajności na Watt.Ja liczyłem na +50% przy zaangażowaniu wszystkich wątków w CPU ale zobaczymy , może będzie nawet więcej jak to ma być TOC.Bardziej TOC spodziewałem się po Zen 4 a nie Zen 3.Jak widać Zen 2 teraz rządzi przynajmniej na rynku detalicznym i fani marki Intel nic tu nie mogą poradzić.Uważam , że jest ich zdecydowanie za mało bo sprzedaż Intelowi spadła patrząc od początku roku o 90% właśnie na rynek konsumenta.
      A teraz pomyślmy , że Zen 2 zaraz będzie już tylko starszym bratem a w najgorszym wypadku nadającym się już do domu spokojnej starości a to tylko w ciągu jednego skoku generacyjnego.Trzeba poczekać i zobaczyć jak będzie w rzeczywistości.Pojawienie się kolejnej generacji Zen w tym przypadku oznaczonej numerem 3 to dokonanie kolejnego skoku w technologii jakby nie patrząc o kolejne 20lat.A to tylko w ciągu nieco ponad roku.Następny cud ze strony AMD to będzie Zen 4 a wnioskując ich dobre kontakty z firmą Samsung to pewnie jeszcze Zen 5.Dla nas to będzie ledwie pewnie 15 miesięcy ale dla samej technologii to jakbyśmy pokonywali najpierw 20 lat , potem 40 lat a następie 80 lat, tak to widzę gdy Samsungowi uda się okiełznać 3nm GAAFET do opłacalnej produkcji.Szybko zapomnimy o starym i zobaczymy jakie firmy przetrwają.W tym wyścigu technologicznym będą mogli przetrwać tylko najlepsi.Oczywiście dla byłych liderów też znajdzie się odpowiednie miejsce i nie po darmo powstały pociągi Retro.
      • avatar
       mjwhite
       -1
       A pobór mocy spowodował że już nie zobaczymy śniegu :-(
       • avatar
        Kapitan Nocz
        -5
        Wszyscy tak tu pieją z zachwytów nad procesorami AMD a główne zamówienia na nadchodzące exaskalowe konstrukcje zgarnia i tak Intel. Jeśli ten komputer z artykułu odpali dopiero za rok, to pewnie do pierwszej dziesiątki top 500 się i tak nie załapie, teraz był by na 5 miejscu a i tak za konstrukcją z leciwymi prockami Intela serii E5, a tam próżno szukać układów AMD, ba nawet biorąc pierwszą setkę jest ich co najwyżej kilka. AMD mocno uderzyło w rynek HPC ale naprawdę to będzie tylko kilku procentowy udział, jeśli złapie w tym roku jakieś zamówienia co jest w sumie raczej pewne. Tyle, że ludzie strasznie wąsko patrzą, dla tu komentującym to chyba wygląda to tak, że AMD już jest monopolistą i Intel leży i kwiczy, a tak naprawdę to graczy tego rynku jest dużo więcej, można by wymienić tu choćby IBMa z ich serią Power, która zajmuję pierwsze 2 miejsca na liście najwydajniejszych maszyn świata, Sun Sparc czy nawet Chińskie autorskie procesory. A do tego dochodzą różnej maści akceleratory, na których Intel trzepie też niemała kasę, a które tak wyśmiewano przez porażkę z autorskimi układami GPU Intela.
        • avatar
         Torrentowy Pirat
         -11
         Jezu, jak procki od AMD wyliczą pogodę, to już lepiej z domu nie wychodzić ;)
         • avatar
          Adrianwo
          0
          A na focie jest HPE/Cray. Nie Atos!