SSD

Superszybki SSD PCI-E dla graczy!

Grzegorz Kubera | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Grzegorz Kubera
13 komentarzy Dyskutuj z nami

Firma Fusion-io, która zasłynęła w mediach dzięki dyskom SSD oferowanych na karcie PCI-E, poinformowała o rozszerzeniu oferty. Tym razem producent chwali się, że ma dysk SSD dla graczy i wymagających entuzjastów wydajności.

W lutym br. eksperci z rynku SSD wypowiadali się, że w niedalekiej przyszłości dyski SSD przestaną z wyglądu przypominać typowe dyski. Dla przykładu, Dean Klein, wiceprezes oddziału SSD w firmie Micron, informował, że dzieli nas kilka kroków od opracowania dysków SSD w formie kart ze złączem krawędziowym. Według Kleina dyski SSD powinny mieć tylko pozłacane styki na krawędzi i być oferowane w postaci płytek drukowanych komunikujących się z magistralą PCI-Express. Obecnie właśnie takie dyski zaczynają pojawiać się na rynku.


Najnowszy dysk-potwór SSD - dla graczy i entuzjastów (Fot. Materiały prasowe)

Nowość Fusion-io nazywa się ioXtreme i ma 80 GB pojemności. Jak nietrudno się domyślić, dysk nie przypomina dysku, lecz kartę rozszerzeń instalowaną w złączu PCI-E x1. Urządzenie ma kosztować mniej niż 900 dol. i oferować o wiele wyższą wydajność niż wtedy, gdy korzystałoby z interfejsu SATA (nawet najnowszego i jeszcze niedostępnego SATA 6 Gbps).

IoXtreme ma jednak pewną wadę. Nie można na nim zainstalować systemu operacyjnego, ponieważ komputer nie może korzystać z dysku w celu uruchomienia OS-u. Dlatego na razie sprzęt można używać tylko w formie dodatkowego, drugiego magazynu danych. Na szczęście producent zapowiedział już, że pracuje nad oprogramowaniem firmware, które doda możliwość ładowania systemu i kilka innych funkcji.

Z kolei z perspektywy wydajności ioXtreme to prawdziwy potwór, oferujący średni odczyt danych na poziomie 520 MB/s.

Najnowszy dysk SSD będzie dodatkowo promowany przez znanego gracza,  Johnathana "Fatal1ty" Wendela, co powinno zachęcić entuzjastów do zakupu. Rzecz jasna, tylko tych z grubymi portfelami.

Źródło: Inf. własna

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  drooooooooooogo :) -> przecierz wyprodukowanie czegoś takiego nie kosztuje nawet połowy tej ceny :)
 • avatar
  Ethan
  Koszty zmienne produkcji na pewno nie są wysokie.
  Ale biorąc pod uwagę efekt skali, w tym przypadku małej, bardzo wysoki udział w cenie produktu mają koszty stałe. Czyli m.in. koszty zaprojektowania.
  Do póki nie będą produkowane na masową skale, a to prędko się nie zdarzy, tego typu rozwiązania będą drogie i zastrzeżone tylko dla zasobnych w gotówkę entuzjastów.
 • avatar
  Ethan
  Jedyne co dziwi to brak standardowo możliwości bootowania z takiego dysku. A nie sądzę żeby był to jakikolwiek kłopot.
 • avatar
  deel77
  Na razie to tylko gadżet, ale za kilka lat może być standardowym wyposażeniem komputera.
 • avatar
  Konto usunięte
  Kilka ciekawostek:

  ioExtreme można zapełnić w całości w ok. 2,5 minuty... :D

  Jeśli PCI-E to druga generacja SSD, to trzecia będzie na slotach RAM lub bezpośrednio na płycie a czwarta wbudowana w procka... :D

  Oby nie potrzeba do nich wiatraków... :D
 • avatar
  NomadDemon
  fajna sprawa, szkoda tylko ze mam tak malo pcie w kompie;/
 • avatar
  Konto usunięte
  Niedługo płyty główne będą musiały być dwa razy dłuższe :) Tri-SLI, dźwiękówka, PhysX i 4 sloty na dyski :)
 • avatar
  Gothar
  Bardzo ciekawe rozwiązanie, ale mam małe ALE. Skoro dysk jest wkładany do złącza PCI-E to równie dobrze można by skonstruować komputer z pominięciem tego!
  Jak zapytacie?
  Odpowiedź jest prosta! Należy skonstruować pamięć o dużej pojemności która zastąpi HDD i RAM. To cudo konstrukcją przerobić na slot RAM bądź zupełnie nowy. Napewno inżynierowie są w stanie coś wymyśleć. Skoro BIOS mozna przerobić na samowystarczalny system to równie dobrze można w nim umieścić komendy do uruchamiania Systemu z nowej pamięci!