Podzespoły

Świetne wyniki finansowe AMD - producent zwiększa wydatki na R&D

przeczytasz w 1 min.

Nowe generacje procesorów przyczyniły się do poprawy kondycji finansowej firmy. Producent zamierza wykorzystać sporą część zysków na rozwój kolejnych produktów.

Ubiegły rok był wyjątkowo udany dla firmy AMD, co potwierdzają też świetne wyniki finansowe (najlepsze od 7 lat). Producent postanowił zainwestować sporą część zysków w prace badawczo-rozwojowe.

Najnowsze wyniki finansowe ujawniają nie tylko informacje na temat przychodów, wpływów i zysków. Równie interesujące są dane na temat inwestycji w dział R&D – producent zwiększył tutaj wydatki aż o 26% względem pierwszej połowy ubiegłego roku (z 556 mln do 700 mln dolarów).

Większe wydatki na badania i rozwój powinny przyczynić się do konstruowania jeszcze lepszych produktów. Należy bowiem zauważyć, że mikroarchitektura Zen została opracowana przy nieporównywalnie niższym budżecie, względem tego czym dysponowała konkurencja.

Jakie produkty przygotowuje AMD? W przyszłym roku powinny zadebiutować pierwsze procesory na bazie mikroarchitektury Zen 2, która będzie rozwijana w kolejnych latach (jakiś czas temu producent zapowiedział prace nad generacją Zen 5). Równie ambitne plany dotyczą rynku kart graficznych – w planach jest wydanie usprawnionej serii Vega, a następnie opracowanie całkowicie nowych modeli z generacji Navi.

Źródło: Overclock3D, inf. własna

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Finear
  8
  dochód nadal smiesznie niski ale ważne że odbili sie od dna

  ciekawe że mimo tylu lat klepania układów do konsol dopiero ryzen wyprowadził ich z minusa
  • avatar
   kitamo
   5
   Przerazajaca jest nadal dysproporcja patrząc na przychody:

   Intel miał większy skok w przychodzie miedzy 2017 a 2018 niż całkowity przychód AMD w 2018.
   • avatar
    force
    5
    I to jest firma u której warto zostawić pieniądze, nie zachłanna Ngreeeedia czy glutowany Intel.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Jak patrzycie na układy krzemowe? Jedynie pod względem wydajności czy też zapotrzebowania na energię elektryczną?

     A teraz spójrzcie podobnie na firmy. Jeśli spojrzeć na relację dostępnego budżetu operacyjnego do efektywności rynkowej (budget/market efficiency), to wychodzi na to że AMD jest w ścisłej czołówce najbardziej wytrzymałych firm które potrafią radzić sobie w skrajnie trudnych warunkach.
     Dekadę byli na minusie, po części z własnej winy, po części (ogromnej części!) z powodu kolosalnej korupcji Intela zakrojonej na 5 kontynentów - a mimo to WCIĄŻ konkurują z 2 większymi od siebie firmami - jednocześnie na 2 frontach. Osobiście nie znam drugiej tak wytrzymałej firmy jak AMD.

     Każdy ma w życiu swoje priorytety i wartości. Mi po prostu taka wytrwałość imponuje bo to aspekt uniwersalnego hartu Ducha, silniejszego niż pieniądze.
     • avatar
      derunim
      0
      To jest bardzo dobra wiadomość też dla nas, konsumentów.