Systemy operacyjne

System ReactOS - darmowy konkurent Windows?

przeczytasz w 1 min.

Projekt ReactOS istnieje już długi czas (zaczęło się w 1996 r.), ale jeszcze nikt o nim nie pisał na łamach benchmark.pl. Jest to system operacyjny budowany przez ludzi związanych z min. z emulatorem Wine oraz Linuxem.

Cała idea polega na tym, aby można było na ReactOSie instalować wszystkie sterowniki i programy przeznaczone do systemu Windows. Będzie to możliwe przez docelową 90% zgodność jądra z jądrem systemu Windows NT (na którym jest oparty min. Windows XP). I to wszystko, co dla wielu z nas jest najważniejsze, system jest całkowicie darmowy, rozwijany na zasadach Open Source.

W tej chwili jest dostępna wersja 0.3.8 alpha, która nie ma jeszcze wszystkich funkcjonalności i nie obsługuje części urządzeń, ale już teraz można zobaczyć jak ten system pracuje. Wersję tę można pobrać ze strony www.reactos.org/en/download.html.

Każdy z nas może pomóc w rozwijaniu się tego projektu chociażby poprzez zainstalowanie tego systemu na swoim komputerze i zgłaszaniu znalezionych błędów.

Więcej informacji na stronie www.reactos.org/en/index.html.

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Dzięki za info _nick_, kiedyś o tym czytałem ale byłem bardziej pochłonięty przez Fedore. Mam więcej czasu to sobie pociągne :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Widzę, że najlepsza gra wszechczasów działa na tym OSie :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    nono :) Linux jak Windows :)
    • avatar
     _nick_
     0
     Dopiero zauważyłem mały błąd:
     "Będzie to możliwe przez docelową 90% zgodność jądra..."

     powinno być oczywiśćie zgodnością, a nie zgodność.

     Za błąd przepraszam i jeśli można proszę o jego poprawienie.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      "...budowany przez ludzi związanych z min. z emulatorem Wine oraz Linuxem." - Wine nie jest emulatorem, tylko implementacja windowsowego API.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Ah, stary, chciałoby się rzec dobry ReactOS. Przy tym tępie rozwoju może doczekamy się stabilnej wersji 1.0 w 18-te (a może 25-te?) urodziny systemu ;).
       W tym czasie Wine, z którym ReactOS współpracuje, zdąży już zaimplementować obsługę większości popularnych programów pod Windows 7, nie wspominając już o XP. I wyjdzie na to, że GNU Linux obsłuży poprzez Wine te same aplikacje, co ReactOS. Wniosek -> Wine będzie miało wbudowane jądro z ReactOSa (takie małe przewidywanie przyszłości).
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        wolę vistę ;)