Systemy operacyjne

System ReactOS - darmowy konkurent Windows?

Dominik | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Dominik
13 komentarzy Dyskutuj z nami

Projekt ReactOS istnieje już długi czas (zaczęło się w 1996 r.), ale jeszcze nikt o nim nie pisał na łamach benchmark.pl. Jest to system operacyjny budowany przez ludzi związanych z min. z emulatorem Wine oraz Linuxem.

Cała idea polega na tym, aby można było na ReactOSie instalować wszystkie sterowniki i programy przeznaczone do systemu Windows. Będzie to możliwe przez docelową 90% zgodność jądra z jądrem systemu Windows NT (na którym jest oparty min. Windows XP). I to wszystko, co dla wielu z nas jest najważniejsze, system jest całkowicie darmowy, rozwijany na zasadach Open Source.

W tej chwili jest dostępna wersja 0.3.8 alpha, która nie ma jeszcze wszystkich funkcjonalności i nie obsługuje części urządzeń, ale już teraz można zobaczyć jak ten system pracuje. Wersję tę można pobrać ze strony www.reactos.org/en/download.html.

Każdy z nas może pomóc w rozwijaniu się tego projektu chociażby poprzez zainstalowanie tego systemu na swoim komputerze i zgłaszaniu znalezionych błędów.

Więcej informacji na stronie www.reactos.org/en/index.html.

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Dzięki za info _nick_, kiedyś o tym czytałem ale byłem bardziej pochłonięty przez Fedore. Mam więcej czasu to sobie pociągne :)
 • avatar
  Konto usunięte
  Widzę, że najlepsza gra wszechczasów działa na tym OSie :)
 • avatar
  Konto usunięte
  nono :) Linux jak Windows :)
 • avatar
  _nick_
  Dopiero zauważyłem mały błąd:
  "Będzie to możliwe przez docelową 90% zgodność jądra..."

  powinno być oczywiśćie zgodnością, a nie zgodność.

  Za błąd przepraszam i jeśli można proszę o jego poprawienie.
 • avatar
  Konto usunięte
  "...budowany przez ludzi związanych z min. z emulatorem Wine oraz Linuxem." - Wine nie jest emulatorem, tylko implementacja windowsowego API.
 • avatar
  Konto usunięte
  Ah, stary, chciałoby się rzec dobry ReactOS. Przy tym tępie rozwoju może doczekamy się stabilnej wersji 1.0 w 18-te (a może 25-te?) urodziny systemu ;).
  W tym czasie Wine, z którym ReactOS współpracuje, zdąży już zaimplementować obsługę większości popularnych programów pod Windows 7, nie wspominając już o XP. I wyjdzie na to, że GNU Linux obsłuży poprzez Wine te same aplikacje, co ReactOS. Wniosek -> Wine będzie miało wbudowane jądro z ReactOSa (takie małe przewidywanie przyszłości).
 • avatar
  Konto usunięte
  wolę vistę ;)