Nauka

Sztuczna inteligencja, która widzi i słyszy jak człowiek - cel duetu IBM + MIT

przeczytasz w 1 min.

Superkomputer Watson i najlepsze umysły MIT-u – to połączenie przynieść ma rezultaty, które będą godne uwagi.

Sztuczna inteligencja w postaci skomplikowanych algorytmów lub też robotów autonomicznych jest rozwijana przez wiele różnych firm, instytucji i organizacji. Wciąż jednak zbyt wolno, więc i efekty nie są tak zadowalające, jak moglibyśmy sobie tego życzyć. AI nadal nie rozumie otaczającego świata na tyle, by móc mówić o „inteligencji”, ale dwaj giganci tej branży – firma IBM i instytut MIT – twierdzą, że mogą być w stanie to zmienić.

Dwójka poinformowała o nawiązaniu wieloletniej współpracy, której cel jest właściwie tylko jeden: poprawić możliwości sztucznej inteligencji w zakresie interpretacji obrazu i dźwięku w otaczającym ją świecie, tak by zbliżyć się do zdolności percepcyjnych człowieka. IBM zapewni moc obliczeniową, w postaci superkomputera Watson. MIT natomiast przeprowadzi szereg badań i eksperymentów. 

Na razie jest zbyt wcześnie, by mówić o jakichkolwiek rezultatach, więc zatrzymajmy się na założeniach. Najważniejsze będzie zaprojektowanie systemu, który poradzi sobie z rozpoznawaniem wzorców i przewidywaniem następujących po sobie zdarzeń. Człowiek, dzięki wydarzeniom z przeszłości, jest w stanie przewidzieć, co się za chwilę zdarzy i jeśli chcemy prawdziwej sztucznej inteligencji, to musi ona się tego nauczyć.

IBM twierdzi, że osiągnięcie takich zdolności jest dla obecnej AI „praktycznie niemożliwe”. Po to jednak została nawiązana współpraca z MIT, by wspólnymi siłami sprawić, że stanie się to możliwe, a przynajmniej poczynione zostaną jakieś kroki w tym kierunku. Google, Facebook i niezliczenie wielu naukowców sobie nie poradziło, ale duet złożony z czołówki inżynierów i badaczy może przynieść wymierne rezultaty.

Źródło: Engadget. Grafika: IBM

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Skaza
  4

  Sztuczna inteligencja to... Sztuczna inteligencja tamto...

  Tymczasem wiele wskazuje na to, że jeszcze bardzo daleko do tworu, który moglibyśmy nazwać inteligentnym i samoświadomym.

  • avatar
   Yamaraj6
   2
   Nie wiem czy oglądaliście rozmowy Watsona z różnymi osobami ale ogólnie jeżeli działa to tak jak to pokazują to według mnie i tak jest to wielki sukces.

   Sam czekam aż wydadzą jakiegoś ogólnodostępnego bota z którym będzie można popisać.