Ciekawostki

Nowy rekord układania kostki Rubika. Maszyna zrobiła to szybciej niż mrugnięcie oka

przeczytasz w 2 min.

Sztuczna inteligencja wkracza w kolejne obszary życia i często okazuje się dużo lepsza od człowieka. Niektóre osiągnięcia są naprawdę imponujące. Na przykład, robot TOKUFASTbot zdołał ułożyć kostkę Rubika szybciej niż trwa mrugnięcie ludzkiego oka.

Układanie kostki Rubika to popularne wyzwanie logiczne, które wymaga zarówno zręczności, jak i strategii. Rekord świata w układaniu kostki Rubika przez człowieka wynosi obecnie 3,18 sekundy i został ustanowiony przez Maxa Parka ze Stanów Zjednoczonych w 2023 roku. Jest to niezwykłe osiągnięcie, które pokazuje, jak bardzo ludzie mogą doskonalić swoje umiejętności w tej dziedzinie. 

Dużo lepiej w tej dziedzinie radzą sobie roboty, które potrafią szybciej obracać poszczególnymi ściankami kostki Rubika, wykonując precyzyjne ruchy z dużą szybkością i dokładnością. Takie maszyny są zdolne do wykonania setek ruchów na minutę, co znacząco przewyższa możliwości człowieka w kwestii szybkości i skuteczności rozwiązywania układanki. Dotychczasowy rekord wyglądał naprawdę imponująco - Robot Rubik's Contraption, skonstruowany przez Bena Katza i Jareda Di Carlo z MIT, ułożył kostkę Rubika w 0,38 sekundy.

Nowy rekord układania kostki Rubika 

Wynik został pobity przez robota „TOKUI Fast Accurate Synchronized Motion Testing Robot” (TOKUFASTbot) stworzonego przez japońską firmę Mitsubishi Electric Corporation. 


Robot TOKUFASTbot opracowany przez inżynierów Mitsubishi Electric

Robot wykorzystuje sześć ramion z wieloosiowym silnikiem i szybką kamerą, które połączono z komputerem przemysłowym. Jednym z głównych problemów, z jakimi zmierzył się zespół, było zatrzymywanie się kostki, gdy jej części obracały się z wysoką prędkością. Wprowadzano różne poprawki, aby osiągnąć moment, w którym robot mógł wykonywać operacje bez ryzyka rozbicia kostki. Według przedstawicieli Mitsubishi Electric, maszyna potrafi obrócić każde ramię o 90 stopni w zaledwie 0,009 sekundy. 

Japoński robot ułożył kostkę Rubika w rekordowym czasie 0,305 sekundy, czyli szybciej niż mrugnięcie ludzkiego oka. Kluczowe okazało się wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI), która pomagała rozróżniać kolorowe panele układanki. 

Co ciekawe, TOKUFASTbot wczesniej ułożył kostkę jeszcze szybciej – w 0,204 sekundy – wykonując około 15 ruchów. Próba ta była jednak niezgodna z „zasadami pomiaru” określonymi w zasadach rywalizacji, więc nie została uznana przez Księgę Rekordów Guinnessa. 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MokryN
  3
  Naprawdę nie rozumiem tego szaleństwa “AI jest dużo lepsze od człowieka”. Oczywiście że jest, tak jak koparka jest lepsza w kopaniu dołów, samochód w przemieszczaniu się, kalkulator w liczeniu, drukarka w drukowaniu itd. Wątpię żebyśmy chcieli używać zmęczy które by nasze życie pogarszały. Kiedyś pamiętam jak komputer w szachy wygrał. I co? A nic, ja nadal wolę grać w szachy z człowiekiem. Tak samo z AI, dopóki usprawnia życie ludziom będzie się używało.
  • avatar
   pawluto
   1
   Bzdura - nie ma takiej możliwości by ułożyć kostkę tak szybko - Zobaczcie jak w orginalnej kostce kręcą się ścianki i zjakim oporem...Tego nie da się zrobić w pół sekundy.
   • avatar
    oreonoreon
    0
    Według jakiego algorytmu?
    • avatar
     rasiaknorris1
     0
     Każdy kolor na jednej ściance na środku był. Tam gdzie trzymały to nie zmieniała się kostka. Czy tak to działa czy to było ułatwienie?
     • avatar
      FunkyKoval
      0
      Hahahaha ale mi sztuka, robot podpięty do każdej ścianki kostki, teraz chyba będa schodzić do mikrosekund, zależnie od solidności mocowania uchwytów na ściankach oraz wydajnosći i reakcji silników.
      Potem niech zejdą do świata wirtualnego, ciekawe w ile ułoży wirtualną kostkę ... tak samo to potrzebne jak "świni siodło".

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login