Internet

Szwecja: łącza 100Mbit/s dla wszystkich

przeczytasz w 2 min.

Rząd szwedzki twierdzi, że 90 procent domów w Szwecji będzie miało w 2020 roku dostęp do łączności internetowej o szybkości 100 Mb/s. Czy ten ambitny plan może się udać?

Åsa Torstensson, szwedzka minister infrastruktury uważa, że Internet staje się coraz ważniejszy dla rozwoju ekonomicznego i społecznego. Około 89 procent szwedzkich gospodarstw posiada już dostęp do Internetu, ale obecna minimalna prędkość połączenia wynosi 20 Kb/s.

"Dziś najczęściej używamy Internetu i łącza szerokopasmowego do wyszukiwania informacji, wiadomości, a także do załatwiania spraw biznesowych,"  - mówi Torstensson. Komunikacja jest głównie jednostronna i łączy firmy z klientami, władzę z obywatelami."

"Zauważalny jest jednak trend w stronę stworzenia komunikacji dwukierunkowej. Z użytkownikami którzy zarówno konsumują jak i produkują, zadowolonymi z działania interaktywnej sieci, społeczności online, blogów, czy możliwości dzielenia się plikami. Inną tendencją jest zwiększona konsumpcja mediów cyfrowych i rozrywkowych, takich jak muzyka, telewizja, wideo i wiele innych różnorodnych usług."

"Chociaż dostęp do łącza wielopasmowego w Szwecji jest ogólnie dobry, wciąż mamy tysiące gospodarstw domowych bez żadnego połączenia z internetem. Szwecja jest rzadko zaludnionym, podłużnym państwem... Potrzeba łączności z internetem jest równie wielka na terenach wiejskich, jak i w innych częściach kraju."

Minister zapewnia, że do 2020 roku 90 procent szwedzkich domów będzie miało dostęp do łącza o szybkości co najmniej 100 Mb/s, a także, że 40 procent Szwedów uzyska tę prędkość do roku 2015.

"Wszystkie elementy rynku są tu w pewnym sensie odpowiedzialne", mówi pani minister. Dynamika i innowacje istniejące na rynku będą cenne i dopingujące. Oznacza to, że dla osiągnięcia sukcesu potrzebne są wysiłki zarówno indywidualnych firm, jak i sektora publicznego.

Pani minister twierdzi, że rząd nie powinien kontrolować rynku czy postępu technologicznego. Głównym zadaniem rządu jest stworzenie dobrych warunków dla rozwoju rynku, sformułowanie celów postępowania, eliminacja ewentualnych przeszkód i promowanie istnienia odpowiednich ograniczeń, umożliwiających udziałowcom funkcjonowanie na równych zasadach.

Oświadczenie szwedzkiego rządu pojawiło się już parę tygodni po tym, jak Finlandia zadeklarowała pełne prawa dla szybkiego łącza szerokopasmowego. Fiński rząd zobowiązał się do zapewnienia wszystkim gospodarstwom domowym dostępu do internetu z minimalną prędkością 1 Mb/s od lipca przyszłego roku. Jednocześnie rząd zaangażował się w stworzenie na terenie kraju połączenia 100 Mb/s do roku 2015.

Stanowisko państw skandynawskich pozostaje w całkowitym kontraście do planów rządów niektórych europejskich krajów, nie wspominając o Polsce. Na przykład w Wielkiej Brytanii zakłada się, że dopiero w 2012 roku większość gospodarstw na Wyspach otrzyma łącze o minimalnej przepustowości 2Mbit/s.

Jakie są Wasze odczucia jeśli chodzi o polski rynek usług internetowych? Czy odczuwacie zwiększenie się konkurencji na rynku i lepsze ceny usług dostępu do sieci?

Czytaj również:

Źródło: telegraph.co.uk

Komentarze

54
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Jak by tak było Polsce....ahh marzenia :D
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   100Mbit/s dla wszystkich kiedy tak będzie w Polsce.
   • avatar
    Huntcold99
    0
    Ciekawe ile u nas jest najwolniejsze łącze :D U nas pewnie gdyby rząd zrobił takie coś, to byłoby to 10% mieszkańców z netem 56kbps :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Tylko po co takie łącze? Chyba żeby filmy HD oglądać:)
     • avatar
      dante2kx
      0
      pytanie za 100 pkt. do czego wykorzystać łącze 100mbit.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       A na przykład w Warszawie - a właściwie na jej obrzeżach, jest jeszcze rozprowadzany internet o szybkości 128kbps. Wiem, bo w jednym z osiedlowych providerów pracowałem do niedawna. Oczywiście to było najsłabsze łącze, ale jeszcze w 2008 miało je 60% klientów mieszkających na obrzeżach warszawy.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        "dante2kx
        pytanie za 100 pkt. do czego wykorzystać łącze 100mbit."Jeżeli jest łacze symetryczne to tylko zakładac serwer i jakąs bardzo dobra gre online
        • avatar
         dysan112
         0
         100mbps = p2p = zgadnij
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Szwecja, Finlandia... - mimo kryzysu zapewniają szerokopasmowe łącze a w Polsce - niby brak kryzysu a co jest?
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           żeby tak w Polsce było chociaż te 20mbit dla każdego, ehh marzenia :) Mnie by prędkość 20-30mbit w zupełności satysfakcjonowała nie przewiduje że w 2020 będą treści wideo o standardowej rozdzielczości większej niż full hd, ba nie przewiduje aby u nas jakiś kanał był nadawany z tą rozdzielczością :) Ale o streamingu w HD puki co mogę jedynie pomarzyć
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            no bo na hd się przecież nie skończy. Nie dość że są większe rozdzielczości możliwe, to jeszcze jakieś 3d filmy zaczynają robić co jest narazie wielkim niewypałem.
            • avatar
             g_gerka
             0
             Czy może mi ktoś wyjaśnić w jaki sposób pospolity "Kowalski" ma wykorzystać te 100Mbit/s, jesli chce pozostać w zgodzie z prawem (czytaj brak p2p)?

             Wydaje mie się, że ważniejsze jest zapewnienie wszystkim (99%) dostepu do sieci na przeciętnym poziomie (kilka Mbit/s, zdecydowanie poniżej 10) z jednoczesną znaczną poprawą przepustowosci łącz operatorskich (i międzyoperatorskich) oraz dostępności serwisów publicznych (państwowych, samorządowych, organizacji pożytku publicznego).

             Co z tego, że każdy dostanie 100Mbit/s? Przecież ten ruch potem musi przejśc przez masę innych łącz, a na końcu i tak trafi do poplarnego serwisu (obojętnie czy publicznego czy prywatnego), którego responsywność będzie mieć się nijak do takich przepustowości.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              U mnie w Pile za 999zł miesięcznie (sic!) można mieć łącze 100 Mbit/s xD
              Ale nie jest źle - 59zł za 16 Mbit/s to niezła cena.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Woj, ale narzekacie, ruszcie swoje 4 litery i coś zróbcie, jak wam nie odpowiada. W Afryce to pewnie nawet nie maja jeszcze bramek sms darmowych.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Ja mam 6 Mbit'owe lacze rozdzielone na 3-4 komputery i wcale nie narzekam ^^
                • avatar
                 Fiona
                 0
                 U nas niestety to marzenia.
                 Ale za to mamy ciekawy kraj i ciekawe czasy - największe chińskie przekleństwo: obyś żył w ciekawych czasach.

                 Ale jak ktoś dobrze napisał to kwestia mentalności społeczeństwa.
                 Szwecja to duże podatki, miłość do różnych mniejszości, ryzyko że własne dziecko doniesie na Ciebie na policję. I dobry socjal.

                 Polska to kraj w którym przez ostatnich 20 lat udało się sprostytuować dokładnie takie pojęcia jak patryjotyzm, duma narodowa, itd.

                 W efekcie u nas każdy kombinuje jak zarobić (nieważne: legalnie, lub nie) A państwo to wróg śmiertelny - i niestety częśto jest to prawda...
                 Co chwila jakiś polityk raczy nas jakimś sukcesem który będą spłacać nasze dzieci i poparcie mu rośnie do 180% ;P

                 Dlatego takie rzeczy to nie u nas, ba z ciekawostek: bodajże Estonia (była republika ZSRR) ma już bodajże 100% pokrycie kraju darmowym netem.

                 Ehhhh, szkoda słów...............
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  W Paryzu mam 100/500Mbps, TVHD i darmowe polaczenia telefoniczne w calej UE za 29,90.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   jak ktoś ma łączę powyżej 100mbps niech wstawi screena z jakiegoś downloadu xD chce zobaczyć tą prędkość
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Echhh. Też chcę mieć tkie wizje jak Åsa Torrentson ;D

                    Ja mam łącze 1000 Mb ale po lokalu :D
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     Pamiętam że 4 lata temu w Japonii, już oferowali lącze 100Mb/s światłowodem za cene 30$. Teraz kolej na zacofaną europe :P a co do oferty UPC w Polsce to jeden wielki przekręt.
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      :) dla niedowiarków, mój test łącza
                      http://www.speedtest.net/result/619011460.png

                      mieszkam w Sosnowcu :) nie w Szwecji