Ciekawostki

Szybsze Wi-Fi w smartfonach i laptopach od przyszłego roku

przeczytasz w 1 min.

Pierwsze urządzenia zgodne ze standardem łączności bezprzewodowej WiGig pojawią się w sprzedaży w ciągu najbliższych miesięcy.

Szybkie, naprawdę szybkie Wi-Fi już w przyszłym roku pojawi się w pierwszych smartfonach, laptopach i innych urządzeniach. Stowarzyszenie Wi-Fi Alliance rozpoczęło wydawanie certyfikatów zgodności z nowym standardem łączności bezprzewodowej – WiGig.

Czym jest WiGig? To nowy standard łączności bezprzewodowej (802.11ad). Ma on zasięg zbliżony do Bluetootha, czyli około 10 metrów. W pełni technologię tę wykorzystamy zatem wyłącznie będąc niedaleko routera. Pełnia możliwości jest tutaj jednak naprawdę niemała – mówi się bowiem o szybkości transmisji danych na poziomie 8 Gb/s.

Po co nam taka szybkość? Cóż, przede wszystkim im szybciej, tym lepiej. Stowarzyszenie Wi-Fi Alliance twierdzi jednak, że taką łączność wykorzystamy przede wszystkim do strumieniowania wideo w rozdzielczości 4K pomiędzy urządzeniami, jak również do obsługi rzeczywistości rozszerzonej i rzeczywistości wirtualnej. 

Pierwsze smartfony i laptopy zgodne ze standardem WiGig (802.11ad) pojawią się na rynku w przyszłym roku (certyfikaty otrzymały między innymi firmy Intel, Qualcomm i Dell). Wtedy też okaże się, czy technologia ta jest tak dobra, jak próbuje nam to przekazać stowarzyszenie Wi-Fi Alliance.

Pierwsze routery obsługujące 802.11ad, z którymi połączą się smartfony i laptopy, trafiają już do sklepów. Standard pojawia się też w akcesoriach, takich jak stacja dokująca Lenovo ThinkPad WiGig Dock.

Jesteście nastawieni pozytywnie?

Źródło: The Verge, PC World, Qualcomm

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ElFi_
  3
  Tak, a router i karty sieciowe nadal 1Gbit....po prostu śmiech. Niedługo będę instalował karty WiFi w obu używanych komputerach, bo....będzie szybciej niż po kablu:D
  • avatar
   ErniK
   3
   Hmm - zasięg 10m - realnie bedzie 3m bez przeszkod... faktycznie 'rewelacja'...
   • avatar
    piterk2006
    2
    Pokażcie mi urządzenie które w 90% wykorzystuje wifi ac to pogadamy...
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Ja to bym chciał więcej kanałów, te 13-14 nie styka, wyobraźcie sobie mieszkanie w bloku , gdzie jest 50 routerów , i każdy "sieje" jak chce , ja do tego mieszkam na ostatnim piętrze i dodatkowo mam mocne anteny providerów na dachu!
     Maskara jakaś router w przedpokoju (musiałem go przenieść z salonu) , a w kuchni ledwo internet jest !
     • avatar
      gormar
      1
      W jakim to paśmie działa? Czyżby 60 GHz?
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       News jak news. Coś tu wspomniano ale efektywność urządzeń itp. nie utrzymuje stałego poziomu i są skoki. Ciekawe kiedy poprawka i nowy draft :)
       • avatar
        ErniK
        0
        Hmm - zasięg 10m - realnie bedzie 3m bez przeszkod... faktycznie 'rewelacja'...
        • avatar
         manioor
         0
         Lenovo Thinkpad X1 Carbon posiada stację dokującej wykorzystujące tą technologię. Idealne rozwiązanie do biura, kiedy poza możliwością przesyłania danych liczy się też prędkość przesyłania danych.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Już teraz najnowsze modele smartphonów takie jak Samsung Galaxy S7 z Wifi v802.11 pozwalają na bardzo szybkie pobieranie danych. Warto jednak zwrócić uwagę na model routera jaki mamy w domu, ponieważ starsze modele mogą spowalniać przesył danych.