Systemy operacyjne

Tak będzie wyglądał Windows 10 - Project NEON na wideo

przeczytasz w 2 min.

Koniec z płaskim, nudnym wyglądem okienek w Windows 10. Nadciąga Project NEON, który tchnie w system nowe życie.

Sam wygląd nie jest najczęściej krytykowaną cechą systemu Windows 10, ale kto powiedział, że nie może być lepiej? Na pewno nie projektanci z Microsoftu, którzy opracowują Project NEON określany jako kolejny etap rozwoju interfejsu graficznego „dziesiątki”.

Project NEON, czyli lifting systemu Windows 10

Można się kłócić, czy zmiany proponowane przez Microsoft w Project NEON są rewolucyjne czy też tylko kosmetyczne. Nie da się jednak zaprzeczyć, że będą one zauważalne. Nowy język wzornictwa zapewniać ma zarazem lepszą czytelność elementów interfejsu, jak i ładniejszy wygląd samego okna.

Windows 10 Project Neon Outlook
Outlook w Project NEON

Tym, co od razu rzuca się w oczy jest półprzezroczystość inspirowana wyraźnie matowym szkłem. Rozwiązanie nie nowe, bo spotykane w innych systemach (nie tylko spod znaku „okienek”), ale wciąż przyjmowane raczej ciepło. Na pewno doda też życia „dziesiątce”, która obecnie prezentuje się dość – jakby to ująć? – smutno.

Windows 10 Project Neon Groove
Groove Music w Project NEON

Aero Glass na bis? A może Aero Glass 2.0?

Wspomniana półprzezroczystość, ale też stosowane animacje sprawiają, że Project Neon przywołuje wspomnienia związane z estetyką Aero Glass w systemie Windows 7. Równocześnie te elementy łącza się ze stylistyką Windows 10, czego efektem jest całkiem dobrze prezentujący się interfejs. Poniżej możecie zobaczyć przeprojektowany edytor rejestru Interop Tools:

Project NEON to nie tylko nowa stylistyka

Zmiana wyglądu nie jest jedynym powodem, dla którego wdrażany jest Project NEON. Ten nowy język projektowania ma również umożliwić tworzenie interfejsu aplikacji, który zmienia się w zależności od tego, w jakim środowisku z niego korzystamy. 

Uniwersalne aplikacje, które dobrze działają na komputerach, tabletach i smartfonach, już mamy. Ale Microsoft celuje dalej, w rzeczywistość mieszaną. Projekt Windows Holographic zakłada utworzenie zupełnie nowego interfejsu użytkownika, w którym okna programów mogłyby być nakładane, na przykład, na rzeczywisty obraz. A NEON może to umożliwić.

Kiedy Project NEON trafi do Windows 10?

Najpewniej nie wcześniej niż przy okazji aktualizacji Redstone 3. Ta powinna zostać udostępniona pod koniec tego roku, ale biorąc pod uwagę fakt, że wciąż pozostało kilka miesięcy do debiutu Redstone 2 (Creators Update), niewykluczone, że poczekamy nieco dłużej.

Źródło: OnMSFT, Windows Central, MSPoweruser, Softpedia, Interop

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sceri
  7
  Mam nadzieję na dobrze dopracowany interfejs w jasnych barwach. Mimo, iż ciemne motywy podobają mi się bardziej, to w codziennej pracy powodują mniejszy komfort działania, gdyż są mniej naturalne.
  • avatar
   siwy3551
   2
   Ja już nie ogarniam tego windowsa, zaczyna mnie on poprostu qrwiać.
   • avatar
    Balrogos
    2
    Wolabym w win 10 stary dobry interfejs z win7 w dodatku w win 10 mamy panel sterowania i to drugie cos z okienka nie rozumiem po co dzielic narzedza/opcje na dwoje.
    • avatar
     sabaru
     -8
     Następny pożeracz zasobów. Niedługo może się okazać że 8GB ramu to za mało na sam system. Choć powiem że nie wygląda to najgorzej.
     • avatar
      TheMaverickMX
      0
      Całkiem ładnie to wygląda, mogli by jeszcze na mobilnym Windowsie zrobić taki interfejs :P
      • avatar
       tarzinio
       0
       Jakie nowe życie. Win 10 to nakładka na nakładce. Niech najpierw przestaną szpiegować. Naprawią to co mają, a potem zajmą się innymi rzeczami.
       • avatar
        Atak-Snajpera
        0
        Widzę tu inspirację applowym rozmywaniem z iOS. Zastosowano chyba identyczną siłe rozmywania tła. Jak to było? Jak kopiować to od najlepszych? ;)

        https://www.imore.com/sites/imore.com/files/styles/larger/public/field/image/2015/09/ios-9-review-low-power-mode-screens1.jpg?itok=GQBapu-L
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         To demo nic nie przedstawia.