RTV

Telewizja umiera? Dobre sobie

przeczytasz w 1 min.

Ostatnie badania wskazują, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nie zaobserwowano spadku popularności oglądania telewizji – wręcz przeciwnie.

salon TV

W Internecie coraz częściej możemy spotkać się z zapewnieniami typu „nie mam telewizora”, „nie oglądam telewizji” itp. Okazuje się, że rzeczywistość wygląda zdecydowanie inaczej. Wyniki badania Samsung Techonomic Index wskazują, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nie zaobserwowano spadku popularności oglądania telewizji – wręcz przeciwnie.

Telewizja powoli odchodzi w zapomnienie. Ale tylko ta, którą znamy. Za rogiem już czai się ta nowa, telewizja kolejnej generacji. Wraz z rozwojem technologii zmieniają się sposoby korzystania z telewizorów, a oferowanych przez nie możliwości jest coraz więcej. 

Z badania Samsung Techonomic Index (w którym udział wzięło 18 tysięcy osób z 18 krajów Europy) wynika, że w przeciętnym europejskim domu znajdują się dwa telewizory, które każdego dnia używane są średnio przez 3 godziny i 7 minut. Rok wcześniej czas ten był o 32 minuty krótszy.

Przeciętny Polak korzysta z telewizora jeszcze częściej niż typowy Europejczyk – statystycznie każdego dnia oglądamy telewizję przez 3 godziny i 26 minut. To wciąż najczęściej wykorzystywane urządzenie w polskim domu (gonią je laptopy – 3 godziny i 22 minuty).

Wzrost popularności oglądania telewizji należy wiązać z rozwojem nowych technologii. Aż 54 proc. Europejczyków przyznaje, że korzysta z platform strumieniowania wideo – to 50-procentowy wzrost w stosunku do roku ubiegłego.

Nie jesteśmy już skazani na bycie biernymi odbiorcami. Jeśli nie podobają się nam telewizyjne ramówki korzystamy z platformy Smart TV i aplikacji, takich jak YouTube czy serwisy VOD (wideo na życzenie). 

Telewizory i telewizja to wciąż centrum naszego salonu. Nie jest to już jednak tylko głupia rozrywka i dostęp do informacji. To także sport, filmy i kultura – w takiej formie jak chcemy i wtedy kiedy chcemy.

Źródło: Samsung, inf. własna

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  20
  Ale takie wykorzystanie telewizora to nie ma nic wspólnego z popularnością stacji telewizyjnych.
  Ludziom potrzebny jest duży ekran to podłączają HD player-y, VOD stream-ery, konsole, komputery.
  Telewizor to nie telewizja. Ale co się dziwić, strach oglądać. Zamiast dać kilka kanałów BBC z BBC Earth na czele, to może chociaż niektórzy by zdjęli berety z głów. A tak to jest co jest, dlatego telewizja, nie telewizor traci w rynku udział, beretów w sposób naturalny coraz mniej.
  • avatar
   Renji
   15
   Ogląda Mama z jasiem reklamy a tu nagle..............

   FILM!!!

   Chyba wystarczający komentarz na temat telewizji.
   • avatar
    BariGT
    11
    Trzeba by sobie zadac pytanie czy umiera telewizja czy telewizory. Telewizja jak najbardziej: wszystko mam w internecie, bez 30 minutowych bloków reklamowych i to wtedy kiedy JA chcę a nie "kiedy leci". Telewizory oczywiście, że nie - są dla nich nowe zastosowania. Swoją drogą, ciekawe skąd producent wie jak długo chodzą jego TV? hmmmm?
    • avatar
     R2rr0
     8
     Znowu kolejny news o tym samym przeczący poprzednim wywodom.
     http://www.benchmark.pl/aktualnosci/polacy-nie-lubia-telewizji.html
     • avatar
      StartX_pl
      3
      Również mam dwa telewizory, ale telewizji nie oglądam. Nie wiem dlaczego, ale jak słyszę lub widzę znanych prezenterów czy to tvp czy tvn albo polsatu to mam taki sam odruch jak przy trudnych sprawach albo brazylijskich gniotach.
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Jak dla mnie telewizja dawno już umarła. Poza powtórkami nic Nie ma sensownego.
       • avatar
        Fiona
        2
        Telewizor tak.
        Telewizja nie
        Sorry, ale mamy 21 wiek i oglądanie 15 minut film, 10 reklama, lub odwrotnie mnie nie bawi.

        A TVP i jej misja to chory żart szaleńca......

        Natomiast duży ekran, obok projektora jak najbardziej...
        Liczba zastosowań nie maleje, godzin pracy przybywa, ale nie jako odbiornik TV, tylko "płaszczyzna wielkogabarytowa" ;-P
        • avatar
         veteran97
         1
         Telewizor to nie telewizja przecież. Możemy kupić TV i podłączyć PC albo konsolę (A wyszła nowa generacja konsol więc telewizory ludzie też wymieniają - dlatego spadku nie ma)
         • avatar
          TasogareA
          1
          Czemu nie napisać, że: "telewizja 4k zyskuje na popularności" skoro coraz więcej telewizorów 4k trafia pod strzechy? Ok, telewizja 4k jeszcze się za bardzo nie narodziła ale to nie powinno przeszkadzać w tworzeniu chwytliwych nagłówków.
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           i jeszcze ten durny abonament tv który chcą dowalić po prostu do czynszu. władza działa przeciwko nam. po PO się tego nie spodziewałem, tyle że jak PiS był u władzy też mocno uzasadniał zasadność abonamentu tv. płacenie za lewacką propagandę. bez sensu. TVP ma uzasadnienie na pożarcie każdych pieniędzy. myślicie że dlaczego zrobili aż tyle kanałów tematycznych w których nic nie ma?
           • avatar
            zico77
            0
            Ludzie się chwalą, że nie mają telewizora i nie oglądają tv, bo wtedy czują się mądrzejszymi -_- Prawda jest jednak taka: telewizję oglądają tylko żule i nieroby. "Internetowcy" przeglądają tylko fani pornosów i pudelka.
            • avatar
             ygdersil
             0
             Telewizora używam do wielu rzeczy i jeszcze długo będę mieć

             Konsola ,Skype ,Filmy Blu Ray ,,filmy w MKV .

             Telewizja?? nie mam i nie chce mieć :)
             • avatar
              orlean
              0
              Telewizor tak.
              Telewizja nie, bo po co.
              W dobie tanich HTPC/streamerow/STB na androidzie czy XBMC/KODI nie ma sensu oglądać reklam przerywanych programem TV.