Ciekawostki

Ten elektryczny autobus Volvo jeździ sam

przeczytasz w 1 min.

Kierowca nie jest wymagany. W Singapurze ruszyły testy autonomicznego autobusu elektrycznego, który „będzie odgrywał rolę w kształtowaniu publicznego transportu przyszłości”.

Przyszłość, w której pojazdy komunikacji miejskiej poruszają się bez udziału kierowcy czy maszynisty, już się rozpoczęła. W Singapurze na drogi wyjechał pełnowymiarowy, autonomiczny autobus elektryczny dostarczony przez firmę Volvo

Producent testował już samokierujące się samochody w Chinach, autonomiczne ciężarówki w Norwegii i niewymagające kierowcy śmieciarki w Szwecji. Teraz w Singapurze, wraz z NTU (Nanyang Technological University) sprawdza, jak w eksperymencie poradzi sobie autobus, który jeździ sam.

Volvo 7900 – bo tak nazywa się ta maszyna – jest autonomicznym autobusem z napędem elektrycznym i 36 miejscami siedzącymi. Samodzielne poruszanie się po drogach umożliwia mu szereg czujników (w tym lidar, kamery 3D i GPS), który jest połączony z nawigacyjnym oprogramowaniem bazującym na sztucznej inteligencji.

Volvo bus

Organizatorzy testu twierdzą, że system cechuje się centymetrową dokładnością. Zapowiadają, że „ten całkowicie autonomiczny autobus elektryczny będzie odgrywał rolę w kształtowaniu publicznego transportu przyszłości, który jest bezpieczny, wydajny, niezawodny i wygodny dla wszystkich”. 

Początkowo autobus będzie testowany na terenie kampusu NTU (gdzie już zostały zainstalowane ładowarki, umożliwiające uzupełnienie energii w zaledwie 6 minut), ale z czasem – takie są przynajmniej nadzieje – będzie mógł wyjechać na drogi publiczne. 

Źródło: New Atlas, Digital Trends. Foto: Nanyang Technological University

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zeniu
  -1
  Niedawno Tesla znowu obcięła głowę kierowcy. Ot jakość sztucznej inteligencji i czujników sterujących tymi samochodami.
  • avatar
   Daj chipsa
   -4
   Kraje odpowiedzialne nie powinny tego kupować jeśli nie chcą aby ludzie tracili pracę. Wystarczy pójść do marketu z kasami samoobsługowymi, schodzi się dłużej niż w tradycyjnej. Ja wolę gdy za kółkiem siedzi człowiek wspomagany przez systemy niż nimi zastępowany.
   • avatar
    michael85
    -5
    Volvo... w przyszłym roku już nikt normalny tego nie kupi. Po co ci auto za 300 tys jadące max 180 km/h? Stary Lanos może objechać taki wynalazek. Żałosne.