Ciekawostki

Tak duża jest Gigafabryka Tesli

przeczytasz w 1 min.

Gigafactory 1 w stanie Nevada ma produkować więcej akumulatorów litowo-jonowych niż wszystkie inne, a Musk chce już stawiać kolejne.

Gigafabryka w stanie Nevada naprawdę zasługuje na „giga” w nazwie. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości, to film z drona opublikowany przez Phantom California powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Firma Tesla uruchomiła swoją Gigafabrykę (Gigafactory), by mieć gdzie tworzyć akumulatory do swoich samochodów elektrycznych i „domowych power banków”, a także jednostki napędowe do Modelu 3, który niedawno wyjechał na drogi. 

Tesla chce, by samochody elektryczne stały się standardem, co umożliwić ma właśnie Model 3. Żeby zaś dostarczyć odpowiednią liczbę egzemplarzy tego ostatniego, konieczna jest ogromna (i rozbudowywana wciąż) fabryka. To właśnie Gigafactory, która pozwolić ma na produkcję ok. 20 tysięcy egzemplarzy samochodu miesięcznie (w tym roku) i ok. 10 tysięcy sztuk tygodniowo (w przyszłym).

Gigafabryka jest duża, by zmieściło się w niej dużo komponentów, ale też pracowników. Na parkingi dla nich trzeba było przeznaczyć sporo miejsca (co również widać na filmie). 

Na koniec dodajmy tylko, że ostatecznie cały obiekt ma mieć prawie 1 kilometr kwadratowy i być w stanie produkować więcej akumulatorów litowo-jonowych niż wszystkie inne działające aktualnie fabryki na świecie (tak przynajmniej twierdzi Musk). To wszystko ma zaś być „eko”, dzięki turbinom wiatrowym i panelom solarnym na dachu. 

Źródło: Futurism. Foto: California Phantom (YouTube)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  maciek_w
  4
  Gigafabryka JUŻ produkuje więcej baterii Li-Ion niż jakakolwiek inna fabryka na świecie. Celem jest produkowanie więcej baterii niż wszystkie inne fabryki RAZEM WZIĘTE. Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=_GBnJNLoBuw
  • avatar
   Pioyer
   2
   wedlug Muska wystarczy 100 takich gigafabryk by zaspokoic swiatowe zapotrzebowanie na prad

   https://www.youtube.com/watch?v=iZm_NohNm6I
   • avatar
    Akatzuky
    -1
    Czemu Polska nie moze takich rzeczy robic tylko co wynysla to sprzedaja albo uciekaja za geanice bo u nas komuna
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     wszystko w tak modnym teraz stylu Eco ale ani jednego drzewa, eco bez zieleni, gora smierdzacych samochodow, zdewastowany budowa teren... Wie ktoś jak się pozyskuje surowce dla ogniw litowo-jonowych? Czy aby ta cala technologia nie jest kolejnym mydleniem oczu i jest conajmniej tak eco w ogolnym rozliczeniu jak kopalnie węgla??