Tesla ma radar, który przewiduje kolizje

przeczytasz w 1 min.

Samochody Tesla Motors zostały wyposażone w radar, który przewiduje kolizje przed sobą. Skuteczność potwierdzona.

Aby zapewnić bezpieczeństwo kierowcom i pasażerom samokierujące się samochody powinny na bieżąco analizować swoje otoczenie, a także wręcz przewidywać, co stanie się w kolejnej sekundzie. Tesla zdała ten egzamin.

Podczas październikowej konferencji firma Tesla Motors zapowiadała, że wszystkie jej nowe auta oprócz kamer są wyposażone w radar, który jest w stanie „widzieć” przez mgłę, deszcz, kurz, a nawet samochód przed nimi. Wiele osób powątpiewało w skuteczność tego systemu, ale…

W sieci pojawił się filmik z wideorejestratora umieszczonego w tesli jadącej po holenderskiej autostradzie A2. Na wideo wyraźnie widać, że samochód sekundę przed kolizją ją przewidział – wyemitował więc alarm dźwiękowy i uruchomił hamulce w trybie awaryjnym.

Elon Musk z pewnością ma więc powody do zadowolenia. Dobra wiadomość jest też taka, że w kolizji nikt poważnie nie ucierpiał, mimo że wyglądała ona dość groźnie.

Źródło: TechSpot, Business Insider

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  NewUnnamedUser
  7
  Po prostu system widział drugie auto, które już niemal stało w miejscu i zasygnalizowało zbyt szybką prędkość zbliżania się do przeszkody. Żadne czary mary, no ale faktem jest, że samo w sobie bardzo ładnie to zatrybiło.
  • avatar
   przemax
   1
   film jest niedostępny
   • avatar
    sebas680
    -3
    Żaden z obecnie stosowanych systemów nie jest w stanie przewidzieć kolizji, powtarzam ŻADEN . Wszelkie radary wykorzystywane są jedynie w funkcji aktywnego tempomatu, a dźwięk który emitują sygnalizuje wykrycie przeszkody w postaci poruszającego się albo nie auta przed nami . Owszem auto może samo wykonać manewr zwalniania lub całkowitego hamowania do prędkości 0km/h ale w ściśle określonych warunkach . Sygnał dźwiękowy ostrzega o zbyt małej odległości w która może okazać się zbyt mała do bezpiecznego zatrzymania. Co do funkcji samego radaru nie służy on do PRZEWIDYWANIA , lecz w sposób algorytmów przelicza różnicę prędkości pojazdów i ostrzega o niebezpieczeństwie wynikającym ze zbyt dużej różnicy prędkości, a zbyt małej odległości.
    • avatar
     Konto usunięte
     -6
     Hm... Pewnie jakis haksior przerobi ten modul tak, zeby przewidywal numery w multi lotka. Przewidywanie kolozji? Co za kupsztyl.
     • avatar
      Konto usunięte
      -8
      Straszne. U konkurencji od lat. Mercedes przygotowuje nawet pozycje pasażerów i kierowcy do kolizji i napina pasy, zamyka okna i włącza na maksa hamulec. W wersji z aktywnym tempomatem wykorzystuje radar. Volvo podobnie., BMW też. Audi zdaję się również.
      Tesla ostatnia, a robi szum jakby to ona odkryła koło.Założę się, że nawet tego sami nie zrobili tylko kupili od mercedesa tak jak całkiem sporą część Tesli Model S (zawieszenie i parę innych elementów zaprojektował mercedes)