Ciekawostki

Tesla puka do drzwi Europy - otwierają Niemcy [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Zarządzana przez Elona Muska firma Tesla Motors zainteresowała się Starym Kontynentem. To właśnie w Europie stanie druga Gigafabryka tego producenta.

[18.11.2016]: Pojawiły się nowe informacje na temat planowanej budowy drugiej Gigafabryki Tesli. Informacje – trzeba przyznać – niezwykle interesujące.

Początkowo pojawiały się sugestie, że Gigafabryka 2 zostanie postawiona w Niemczech. Według nowych informacji w sieci może być jednak inaczej. Teraz mówi się, że Elon Musk chce zbudować obiekt w Europie Środkowej, a wśród konkretnych krajów wymienia się przede wszystkim Czechy, ale też Węgry, Rumunię oraz… Polskę. 

Lokalizacja drugiej Gigafabryki nie została jak dotąd potwierdzona, ale najbardziej prawdopodobne wydają się jednak Czechy. Według nieoficjalnych źródeł tamtejszy rząd jest nawet gotowy zaoferować Tesli zwolnienia z podatków. Kraj ten jest też najbardziej stabilny pod względem polityczno-gospodarczym z całej wymienionej czwórki.

Czechy wreszcie mają też spore pokłady litu – podstawy akumulatorów produkowanych przez Teslę oraz stosunkowo tanich, a dobrze wykształconych pracowników. Praga (a to niedaleko niej miałaby powstać druga Gigafabryka) ma też niezłe szlaki komunikacyjne z najważniejszymi europejskimi metropoliami.

 

NEWS [10.11.2016]: Firma Tesla Motors działa już na całym świecie, ale nie jest tajemnicą, że do tej pory koncentrowała się przede wszystkim na swoim terytorium, czyli na Stanach Zjednoczonych. Idą jednak zmiany – Elon Musk ogłosił, że Europa stanie się kolejnym ważnym polem działań producenta, a pierwsze kroki zostały już nawet zapowiedziane.

Druga Gigafabryka stanie w Europie

Kilka miesięcy temu Tesla oficjalnie uruchomiła swoją pierwszą Gigafabrykę. Obiekt ten w przyszłości ma pozwolić sprostać wymaganiom współczesnego świata: produkować akumulatory do samochodów elektrycznych oraz magazynów energii – ekologicznie, na masową skalę, za jedną trzecią obecnej ceny.

Tym milej słyszeć wiadomość, że druga Gigafabryka (Gigafactory 2) stanie w Europie. Obiekt ma rozpocząć działanie już w przyszłym roku (oczywiście nie na pełnych obrotach). Elon Musk nie zdradził jednak, gdzie zostanie ona postawiona, choć można domyślać się, że w Niemczech. Tym bardziej że to właśnie za naszą zachodnią granicą odbyła się konferencja, podczas której doszło do tej zapowiedzi.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do amerykańskiej Gigafabryki, w obiekcie na Starym Kontynencie produkowane będą nie tylko same akumulatory, ale też samochody Tesli. Wygląda więc na to, że Musk naprawdę chce zachęcić Europejczyków do kupowania jego aut.

Tesla w Niemczech na zakupach

Elon Musk ogłosił także, że firma Tesla kupuje niemiecką firmę zajmującą się automatyką – Grohmann Engineering. Producent ma nadzieję, że dzięki temu nabytkowi uda się zwiększyć wydajność osiąganą w jego fabrykach. To ważne, szczególnie biorąc pod uwagę, że Tesla chce od 2018 roku produkować 500 tysięcy aut rocznie, czyli kilka razy więcej niż obecnie.

Firma Grohmann Engineering zostanie przekształcona w Tesla Grohmann Automation. Musk zapowiedział, że nikt nie musi obawiać się utraty pracy. Wręcz przeciwnie – utworzonych ma zostać ponad 1000 nowych miejsc.

Źródło: Tesla, Business Insider, Electrek, The Space Invader

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  prime27pl
  7
  Świetna sprawa ale niestety nie dla nas.Cena za wysoka a i stacji ładowania nie ma.
  • avatar
   Atak-Snajpera
   4
   Nie taniej byłoby w Polsce walnąć taką fabrykę skoro nawet sami Niemcy część produkcji ulokowali w Polsce (VW czy Mercedes).
   • avatar
    darioz
    1
    Ja tam wolę swojego fiacika Pandę którym będę jezdzil przez całe życie!
    • avatar
     Fenio
     0
     Nie ma problemu z założeniem do garażu trójfazowego 63A. Lub 100A i 4 fazy. Kupujesz przyłącze, płacisz i masz. Większość w miarę nowych domków ma 3 fazy (400V międzyfazowego) 63A.
     • avatar
      Nalovp
      0
      Używane tesle model S chodzą już po 200tyś zł...cena spada z miesiąca na miesiąc.Problem jest z ładowaniem bo z gniazdka 16A naładować do pełna to około 24 godziny.