Ciekawostki

The Satellite - dla tych, którym nie będzie dane polecieć w kosmos

przeczytasz w 1 min.

Projekt, który ma dać szanse przeżywania najbardziej realistycznego widoku z orbity jaki istnieje, bez opuszczania naszej planety.

Huragan Artur widok ISS

Taki oto widok uchwycili niedawno astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To huragan Artur, pierwszy w tym sezonie, który nawiedził rejon Ameryki Północnej. Huragany choć niszczycielskie w swojej sile, majestatyczne i piękne gdy oglądane z góry. Rozwój technologii lotów kosmicznych powoli zaczyna przybliżać je zwykłym konsumentom. Zwykłym, bo nie zajmującym się na codzień pracą na orbicie, ale i niezwykłym, bo dysponującym ogromną gotówką by zapłacić za kilkudniowy, a nawet tylko kilkugodzinny, pobyt na niskiej orbicie wokółziemskiej. Pomysły są różne, począwszy od krótkich lotów, nawet specjalnymi balonami, a skończywszy na budowie hoteli orbitalnych.

Być może kiedyś ceny nie będą tak wygórowane i uda się nam ujrzeć Ziemię z kosmosu. Jednak jeśli nawet nie, to istnieje szansa, że bardzo podobne przeżycia będą możliwe nawet bez odrywania się od Ziemi. Protoplastą takich rozwiązań jest projekt The Satellite, który zakłada wyświetlanie ultraszerokokątnego widoku naszej planety widzianej z orbity na ogromnym sferycznym ekranie, oczywiście w ultrarozdzielczości. To znacznie ambitniejszy pomysł niż realizowany obecnie cykl transmisji na żywo z pokładu ISS.

Projekt The Satellite to idea, której autorami są wykładowcy z nowojorskiego uniwersytetu. Pomaga im jako konsultant Charles Camarda z NASA. Widok Ziemi będzie mieszanką kolekcjonowanych w czasie rzeczywistym danych poprzez setki satelitów na orbicie wokół Ziemi. Wśród tych danych znajdą się informacje topograficzne, uaktualniane na żywo zdjęcia, a także dane pogodowe. Te ostatnie to największe wyzwanie dla zespołu, który musi opracować technikę akwizycji takich danych w czasie rzeczywistym.

Obraz będzie wyświetlany za pomocą sześciu projektorów o wysokiej rozdzielczości na sferycznym ekranie. Można powiedzieć, że będzie to implementacja technologii projekcji tylnej (projektor znajduje się po drugiej stronie ekranu w stosunku do widza). Jeśli jeszcze nie zauważyliście, widok Ziemi nie będzie wyłącznie projekcją zdjęć z orbity. W rzeczywistości będzie to generowany na żywo fotorealistyczny widok naszej planety.

Źródło: The Satellite

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Myfos
  2
  Nadal moim marzeniem jest polecieć w kosmos. Chcę poczuć stan nieważkości.
  • avatar
   stupidisco111
   0
   "dla tych, którym nie będzie dane polecieć w kosmos" - hmmm .. pomyślmy ...to chyba o mnie mowa
   Ba Dum Tss!
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Mogliby coś wymyślić żeby powstrzymywać te huragany itp a nie je oglądać XD