Chłodzenie

Thermaltake i AMD przygotowują lodówki dla kart graficznych

przeczytasz w 1 min.

Producent akcesoriów komputerowych Thermaltake zapowiedział, że będzie współpracował z AMD podczas tworzenia systemu chłodzenia dla kart ATI Radeon z serii HD 4000. Zostaną w nim wykorzystane technologie, będące zminiaturyzowanymi wersjami rozwiązań wykorzystywanych w lodówkach, czy klimatyzatorach.

System chłodzenia Thermaltake został ochrzczony nazwą Xpressar. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla osób, budujących najwydajniejsze konfiguracje komputerów PC, a także dla wielbicieli ekstremalnego podkręcania kart graficznych. Thermaltake chwali się, że dzięki systemowi Xpressar można uzyskać nawet o 20 stopni Celsjusza niższą temperaturę procesora graficznego nawet w porównaniu do popularnych rozwiązań wykorzystujących ciecz.

Xpressar wykorzystuje technologię, zwaną Phase-change Cooling, czyli chłodzenie ze zmianą fazy. Działa ona w następujący sposób: w kompresorze specjalny gaz zostaje skroplony, a następnie przepompowany do parownika, ogrzewanego energią cieplną z procesora graficznego. Ogrzany gaz oddaje ciepło do radiatora, wraca do kompresora i rozpoczyna się nowy cykl. W ten sposób energia cieplna z wnętrza komputera jest w sposób ciągły odprowadzana z elementów elektronicznych na zewnątrz systemu. Xpressar wyposażony jest do tego w specjalny kontroler, który ma zapobiegać niepożądanemu skraplaniu pary wodnej w obudowie.

Mimo kompaktowych rozmiarów całego systemu będzie on jednak na tyle spory, że zajmie kilka zatok wewnątrz komputera. Teoretycznie tego typu chłodzenie jest w stanie obniżyć temperaturę chipu karty graficznej nawet do około zera stopni – na ile efektywne będzie rozwiązanie Thermaltake, okaże się po jego premierze.

Nie wiadomo niestety dokładnie, kiedy Xpressar pojawi się na rynku, ani ile będzie kosztował. Dotychczas podobne systemy chłodzące charakteryzowały się wysoką ceną, pozostaje więc mieć nadzieję, że w tym przypadku tak nie będzie.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jogurt12
  0
  Nie jest to żadna nowość. Z tego, co mi wiadomo, to takie systemy chłodzenia były już wcześniej tworzone (i wydajnościowo zajmowały miejsce między cieczą, a azotem), ale bardzo mało kto się na nie decydował ze względu na cenę. Teraz jeśli twórcy nałożą na ten układ konkurencyjną (lub chociażby 'rozsądną') cenę to ma to IMHO szansę na dalszy rozwój. :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Bardzo ciekawy pomysł tylko jeszcze z systemem na procesor CPU i można wtedy kręcić oj kręcić. :)
   • avatar
    Darxis
    0
    Lepsze jest Prometeia Mach II GT. Temperatura do -60 stopni.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     A teraz pomyślcie jak głośny musi być taki kompresor.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      a może tak freon zastosowac ? :> skoro w lodówkach się sprawdza to czemu nie w karcie ;)