Laptopy

Co ciekawego w laptopach dla firm w 2018 roku?

przeczytasz w 3 min.

Wygodniejsze i bezpieczne logowanie do laptopa z Windows 10. Szybkie ładowanie baterii w laptopie. Zdalna kontrola i diagnostyka laptopa. Co ciekawego znajdziemy w tym roku w nowoczesnych laptopach z segmentu biznesowego?

Zakup dobrego laptopa dla firmy jest dziś prosty. Na rynku znajdziemy bogatą gamę laptopów biznesowych, które różnią się funkcjonalnością, mobilnością, możliwością upgrade'u lub łatwej naprawy. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia do firmy warto też wziąć pod uwagę dodatkowe technologie, mogące mieć wpływ na wygodę użytkowania lub bezpieczeństwo naszych danych. Przyglądamy się ciekawym rozwiązaniom, które znajdziemy w tym roku w nowoczesnych laptopach z segmentu biznesowego.

W cyklu TiF trendy przyglądamy się technologiom,
szczególnie przydatnym w firmie. więcej...

Windows Hello – szybszy i bezpieczniejszy dostęp do komputera

Jak zabezpieczyć komputer przed niepowołanym dostępem, nie utrudniając sobie przy tym życia? Najlepszym sposobem jest po prostu użycie mocnego, długiego hasła, do logowania do systemu. Rozwiązanie to nie jest jednak idealne, szczególnie gdy bardzo często odchodzimy od komputera - a na ten moment jak wiadomo trzeba się wylogować (w wielu firmach współpracownicy odpowiednio dbają o takich zapominalskich, co na jakiś czas skutecznie przypomina im o konieczności wylogowania się, gdy zostawiają komputer bez nadzoru ;).

W szczególnym przypadku, pracownik biurowy może logować się do systemu nawet 10 razy dziennie, a gdy jego przestrzeń pracy znajduje się w miejscu publicznym, może nawet 20 razy i więcej.

Czytnik linii papilarnych

Wygodne rozwiązanie możemy znaleźć w biznesowych laptopach działających z systemem Windows 10. Technologia Windows Hello, wykorzystuje czytnik linii papilarnych lub kamerę do rozpoznawania twarzy i oczu. Oprócz tego funkcja przewiduje użycie opasek Microsoft Band lub niektórych telefonów z systemem Windows 10, aczkolwiek wygodniejsze i bezpieczniejsze wydaje się użycie właśnie czytnika linii papilarnych lub kamery.

Windows Hello sprawia, że cenne dane są chronione naszymi unikalnymi cechami anatomicznymi, logowanie do systemu trwa kilka sekund, ale przede wszystkim, jest o wiele wygodniejsze niż wpisywanie długiego hasła. Co więcej, tą samą technologię możemy wykorzystać do zabezpieczenia niektórych aplikacji np. dysków Dropbox i OneDrive.

Intel vPro i AMD DASH – zdalne zarządzanie i poprawa zabezpieczeń

W przypadku laptopów dla dużych firm, można zdecydować się na konstrukcję bazującą na odpowiednim procesorze. Mowa o modelach z rozszerzeniami Intel vPro i AMD DASH, które pozwalają na zdalne zarządzanie komputerem i usprawniają bezpieczeństwo systemu. Wprawdzie obydwie technologie są stosowane w laptopach od kilku dobrych lat, ale nadal warto o nich pamiętać przy wyborze nowego sprzętu do firmy.

Rozszerzenie Intel vPro przede wszystkim oferuje funkcję zdalnego zarządzania komputerami - oczywiście z uwzględnieniem zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem jest możliwość diagnostyki i naprawy sprzętu na odległość, a także wzmocniony system zabezpieczeń.

Warto jednak pamiętać, że technologię vPro znajdziemy tylko w niektórych procesorach z serii Xeon, Core i7, Core i5, Core m7 i Core m5. O zgodności ze standardem najczęściej informuje odpowiednia naklejka na obudowie laptopa.

AMD DASH to konkurencyjne, otwarte i wielopoziomowe rozwiązanie. Technologia wprowadza sprzętową obsługę kryptografii, a także dodatkowe mechanizmy ochrony: fTPM/TMP 2.0 i Windows 10 Enterprise Security. Podobnie jak vPro, funkcja DASH pozwala też na zdalną kontrolę laptopa, nawet gdy ten jest wyłączony.

Technologia została zaimplementowana w układach z dopiskiem PRO - w odróżnieniu od modeli Intela, są to nawet tańsze jednostki – np. model Ryzen 3 PRO 2300U.

Szybkie ładowanie - nawet 90% w 90 minut

Najnowsze laptopy zostają wyposażone w funkcję szybkiego ładowania baterii, która znacznie poprawia komfort pracy,  zwłaszcza jeżeli często podróżujemy i nie mamy zbyt dużo czasu na podładowanie baterii. Na jakie przyspieszenie możemy liczyć? Wszystko zależy od konkretnego modelu, ale na ogół wyniki są bardzo imponujące.

Przykładowo w ASUS ZenBook 3 Deluxe UX490UA, funkcja szybkiego ładowania może podładować baterię do 60% w około 50 minut. W najnowszym Lenovo ThinkPad X1 Carbon do 80% w 60 minut, a w HP ENVY 13 do 90% w 90 minut.

Szybkie ładowanie

Warto jednak zauważyć - o czym producenci nie zawsze informują w sposób czytelny, że funkcja szybkiego ładowania często wymaga całkowitego wyłączenia komputera. Ponadto konieczne jest wykorzystanie odpowiedniej ładowarki o wyższym natężeniu prądu.

Laptop Dell

Z jednej strony laptopy do firm to coraz wygoniejsze i lepiej dopracowane konstrukcje, z drugiej mamy do czynienia z niepokojącym trendem "nierozbieralnych" i nienaprawialnych konstrukcji, jak np: Microsoft Surface Pro (z gwarancją zaledwie 1 roku!).

Jako klienci możemy być jednak wybredni, producenci nie mogą pozostać bierni na oczekiwania i będą wprowadzać kolejne rozwiązania funkcjonalne, poprawiające trwałość, żywotność, bezpieczeństwo, czy komfort użytkowania. Warto pamiętać, że nie zawsze to, co producent wymyśli i chce wypromować w swoim sprzęcie, jest faktycznie funkcjonalne i korzystne dla nas. 

Co mogą przynieść kolejne lata rozwoju? Z dużym prawdopodobieństwem możemy podejrzewać, że laptopy będą jeszcze lżejsze, smuklejsze, z minimalną liczbą złączy, a ze wszystkimi peryferiami (w tym również z monitorem) będą łączyć się tylko jednym typem złącza lub bezprzewodowo.

Zobacz inne artykuły w cyklu Tif Trendy 2018

 

TiF Trendy 2018

W cyklu TiF trendy co roku przyglądamy się ciekawym technologiom, szczególnie przydatnym w firmie.

 • Inspiracje w procesie decyzyjnym zakupowym - co kupić? dlaczego warto?
 • Nadążanie za nowościami i trendami w branży - co słychać?
 • Chęć posiadania w firmie nowoczesnego i wydajnego sprzętu klasy premium.
 • Dlaczego i kiedy warto w firmie wymienić sprzęt na nowszy.
 • Informacje, ciekawostki, porady przydatne z punktu widzenia użyteczności dla firmy.
 • Które cechy lub technologie sprzętu, mogą być szczególnie przydatne w zastosowaniach biznesowych.
 • Fajne gadżety i nowości przydatne w firmie.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  r_e_s_e_t
  4
  Intel vPro i AMT są akurat wyjątkowo niebezpieczne i dziurawe jak ser szwajcarski. W praktyce jest to sprzętowy backdoor, który daje dostęp do ring -3 wiec i do wszelkich pozionmów pamięci, procesora i podzespołów.

  https://www.blackhat.com/docs/us-17/thursday/us-17-Evdokimov-Intel-AMT-Stealth-Breakthrough-wp.pdf

  "Najnowsze laptopy zostają wyposażone w funkcję szybkiego ładowania baterii, która znacznie poprawia komfort pracy, zwłaszcza jeżeli często podróżujemy i nie mamy zbyt dużo czasu na podładowanie baterii."

  Takie rzeczy są już w laptopach z 2011, a zabezpieczenia biometryczne w laptopach biznesowych sprzed 2 dekad.

  Ogólnie jest to ignorancki news o niczym i ktokolwiek opowiadający takie farmazony w środowisku profesionalnym zostałby wygwizdany po 5 min.

  0/10
  • avatar
   Rafs0n
   0
   "z minimalną liczbą złączy, a ze wszystkimi peryferiami (w tym również z monitorem)" Jeśli zabraknie monitora to nie można nazwać tego laptopem. Jednak po to się kupuje taki sprzęt żeby mieć sprzęt gotowy do pracy od razu po wyjęciu z pudełka. JAk zabraknie najważniejszej rzeczy poza samym bazowymi podzespołami czyli matrycy to nikt tego nie kupi. Komputery stacjonarne same w sobie są już małe i to one by wtedy wyparły te konstrukcje bez matrycowe.

   Zauważyłem błąd "Z jednej strony laptopy do firm to coraz wygoniejsze i lepiej dopracowane konstrukcje" powinno być wygodniejsze ;)
   • avatar
    arturroP
    0
    Faktycznie jest parę rzeczy, które się przydają, jak choćby szybkie ładowanie, ale i tak serwis w urządzeniach biurowych jest mega istotny. Ostatnio właśnie korzystałem z usługi zdalnego naprawienia lapa lenovo i poszło sprawniej niż się spodziewałem.
    • avatar
     BriHecato
     0
     W urządzeniach biurowych brak wyjmowalnej baterii to kpina
     • avatar
      Abgan
      0
      Dla mnie laptop firmowy musi mieć złącza cyfrowe do min. 2 monitorów zewnętrznych. Wtedy może być stacją roboczą dla pracownika w biurze i jednocześnie laptopem dla niego w czasie szkoleń, konferencji, pracy zdalnej czy delegacji.

      Ostatnio szukałem laptopa do firmy i jest z tym słabo - najczęściej jest jedno HDMI, czasem w parze z D-Sub (srsly? W 2018 roku?), a dopiero *niektóre* laptopy z oddzielną kartą graficzną Nvidia/Amd oferują HDMI + mDP.

      Moja nadzieja w upowszechnianiu się stacji dokujących na USB 3.0 i wsparcia do nich, wtedy może będzie można kupować dla pracowników laptopy poniżej 4000 PLN.