Internet

TikTok podpowiada, jak ukraść Kię lub Hyundaia. Oto nowe wyzwanie

przeczytasz w 1 min.

Wyzwania na TikToku to jedna z największych skaz tego portalu społecznościowego. Tym razem nowy challenge polega na kradzieży aut.

Jak głupie mogą być wyzwania na TikToku? Ano, na przykład tak: ukradnij Kię lub Hyundaia

Wyzwania na TikToku zwykle nie należą do najrozsądniejszych - przekonaliśmy się o tym choćby w przypadku tzw. blackout challenge, które doprowadziło do śmierci dziecka. Tym razem ogromną popularność na tej platformie społecznościowej zdobywa trend, który polega na… kradzieży samochodu.

Kia challenge pojawiło się w USA i to tam zbiera swoje żniwo wśród samochodów marki Kia oraz Hyundai. Dlaczego narażone są akurat te dwie marki? Z uwagi na brak zainstalowanego immobilizera w Kiach produkowanych w latach 2011 - 2021 oraz Hyundaiach z lat 2015 - 2021. Problem dotyczy wyłącznie modeli z klasycznym dostępem kluczykowym.

Polica na Florydzie podaje, że ponad 30% skradzionych samochodów stanowią Kie i Hyundaie. W Chicago natomiast jest to aż 77% wszystkich kradzieży.

Wyzwanie na TikToku jest właściwie instrukcją kradzieży samochodu. Mnóstwo filmów, które trafiają do sieci przedstawiają cały proces w kilku prostych krokach - który nie zajmuje dłużej, niż kilka minut. Właściciele samochodów, których TikTokowi złodzieje nie zdołali ukraść muszą natomiast liczyć się z kosztami napraw przekraczającymi $10.000, a w niektórych przypadkach jest ona nawet nieopłacalna.

W związku z tym, jak dużym problemem stały się kradzieże Kii oraz Hyundaiów - ich użytkownicy złożyli już pozew zbiorowy przeciwko producentom.

Kia ani Hyundai nie skomentował sprawy. Zapewniono natomiast, że w obu markach immobilizer jest standardowym wyposażeniem w autach produkowanych od 1 listopada 2021 roku.

Pierwsze działania, które mają „uspokoić” kradzieże samochodów na skutek TikTokowego wyzwania dotyczą wprowadzenia przez Hyundaia na rynek amerykański „zestawów bezpieczeństwa”.

Źródło: twitter @LAPDHQ

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Monolit
  10
  Powinni to zamknąć w pi$%ec.
  • avatar
   OpusDei
   8
   Kwestią czasu jest kiedy pojawi się challenge "zastrzel kogoś"
   Wtedy ten motłoch złoży pozew zbiorowy przeciwko producentom broni.
   • avatar
    FunkyKoval
    2
    To "TikTok-owe" chińskie g,...wno to pralnia mózgów młodzieży i dzieci, jeżeli dorośli ludzie tego używają to źle świadczy o ich umysłąch niestety.
    Powinni zamknąć tą wylęgarnię patologii póki nie jest za późno.
    • avatar
     pawluto
     0
     "Polica" - Czy wy czytacie przed wysłaniem ??? Panie Norbercie - Czas na korektę !
     • avatar
      pep_1960
      0
      Proste. Ponieważ w bardzo dużej części jest to strona wykorzystywana przez internetowych debili a sama strona nie wypracowała żadnych zabezpieczeń przeciwko nim należy ją normalnie zamknąć.