Laptopy

Mija 30 lat o premiery pierwszego laptopa - modelu Toshiba T1100

przeczytasz w 1 min.

Urządzenie wykorzystywało procesor o taktowaniu 4,77 MHz i 256 KB pamięci RAM, ale część zastosowanych rozwiązań jest wykorzystywane do dzisiaj.

Toshiba T1100 laptop

W kwietniu 1985 roku Toshiba wprowadziła na rynek pierwszego seryjnego laptopa na świecie. Mowa tutaj o modelu T1100, który stał się symbolem innowacyjności firmy i przedmiotem pożądania każdego ówczesnego maniaka komputerowego.

Jak prezentowały się jego możliwości? Z dzisiejszej perspektywy wydawać by się mogło, że nie oferował nic szczególnego. Należy jednak pamiętać, że w 1985 roku procesor Intel 80C88 o taktowaniu 4,77 MHz, 256 KB pamięci operacyjnej (z możliwością rozszerzenia do 640 KB), stacja dyskietek i system DOS 2.11 wzbudzały niedowierzanie ówczesnych konsumentów. Ekran miał tutaj rozdzielczość 640 x 200 pikseli (80 kolumn i 25 wierszy) i oczywiście był monochromatyczny.

Pomimo tego, że pod względem wydajności laptop nie wyróżniał się na tle komputerów stacjonarnych, T1100 oferował niezrównaną mobilność i możliwość pracy w dowolnym miejscu, dzięki baterii zdolnej zasilać sprzęt przez prawie 8 godzin i wadze „zaledwie” 4,1 kg – to coś czym nie mogły pochwalić
się nawet najlepsze kompaktowe rozwiązania dostępne wówczas na rynku.

Co ciekawe, niektóre rozwiązania zastosowane w T1100 do dzisiaj cieszą się popularnością wśród producentów na całym świecie. Podobnie jak obecne ultra-mobilne urządzenia, laptop Toshiba nie posiadał wbudowanego dysku twardego, co pozwoliło zredukować jego masę i wydłużyć czas pracy baterii. Dlatego też z czystym sumieniem można stwierdzić, że T1100 zrewolucjonizował rynek komputerów osobistych i na długie lata wyznaczył trendy wśród producentów.

Toshiba T1100 laptop

Model Toshiba T1100 został wyceniony na 1899 dolarów. Masowa dostępność laptopów zapoczątkowała zupełnie nowy styl życia, pracy i rozrywki. To z pozoru niewielkie urządzenie miało swój ogromny wkład w dziedzinę technologii, rozwój ludzkości i cyfrowego społeczeństwa. Jako ciekawostkę można dodać, że radziecka firma Elektronika wydała bliźniaczą (lub jak kto woli podrobioną) wersję laptopa o oznaczeniu MS 1504.

Źródło: Toshiba

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  3
  Pójdzie na tym wiedźmin 3 ? :D:D:D
  • avatar
   ygdersil
   2
   Wydajność pewnie nie gorsza niż w dzisiejszych next genowych konsolach :)
   • avatar
    apalen
    1
    Postęp technologiczny
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Mam tośke z nalepką 25 year anniversary :)
     • avatar
      hideo
      0
      prawie jak Terminator
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       tylko ciekaw jestem jak to jest, że 30 lat temu były ekrany płaskie :)
       • avatar
        lysycoprobo
        0
        ale złom
        • avatar
         apalen
         -1
         a gdzie serduszko....