Internet

TP S.A. blokuje port 25. Wojna spamerom wypowiedziana!

przeczytasz w 2 min.

Jak podaje internetowy serwisTelekomunikacji Polskiej, za niecały miesiąc ruch na porcie 25 dla wszystkich klientów TPSA zostanie zablokowany.

Mającą wejść w życie 1 grudnia 2009 roku zmianę polski monopolista argumentuję chęcią podjęcia walki ze spamem. Bowiem większość niechcianych wiadomości e-mail przechodzi właśnie przez port 25.

Napisane przez spamerów tzw. "robaki internetowe" infekują komputer ofiary, po czym za jego pośrednictwem bez wiedzy właściciela, wysyłają setki wiadomości elektronicznych zawierających spam.

Inicjatywa podjęta przez spółkę TP, wydaje się jak najbardziej słuszna, bowiem jak nie trudno się domyślić spółka ma pod swoimi skrzydłami dużo nieświadomych niczego użytkowników z zainfekowanymi maszynami.

Zablokowanie przez administratorów portu 25, spowoduje iż duża część "robaków " stanie się po prostu bezużyteczna, co zaowocuje (a przynajmniej powinno) spadkiem liczby niechcianych wiadomości e-mali krążących w sieci TP.

Co to oznacza dla zwykłego "Kowalskiego" ? Otóż port przez który standardowo przechodziła jego poczta zostanie zablokowany. I aby móc z niej nadal korzystać niezbędna jest drobna zmiana w programie pocztowym. Tą drobną zmianą jest oczywiście przekierowanie poczty z blokowanego portu 25 na inny alternatywny udostępniony przez operatora. Telekomunikacja Polska udostępnia do tego celu dwa porty tj. 587 oraz 465, na których gwarantuje poprawne działanie poczty.

Zmiana dotyczy oczywiście jedynie użytkowników łącz należących do Telekomunikacji Polskiej czyli zarówno jej klientów korzystających z usługi "Neostrada" jak i osób korzystających z usług świadczonych przez alternatywnych operatorów na liniach TP.
Konieczność zmieniania portów nie dotyczy jedynie osób korzystających z poczty e-mail za pośrednictwem stron internetowych czyli tzw. usługi "webmail".

Walka polskiego monopolisty ze spamerami jest zapewne godna podziwu, jednak czy okaże się na tyle skuteczna aby na stałe zmniejszyć ilość spamu ? Wydaje się ,że nie bowiem dla osoby piszącej aplikacje odpowiedzialne za infekcję i wysyłanie masowego spamu, zmiana portu i ponowna infekcja komputera z pewnością nie będzie dużym wyzwaniem.

Tak więc czy ta walka z "wiatrakami" jest warta zachodu ?

Źródło: TPSA

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sevae
  0
  Na spam nie ma mocnych xD
  • avatar
   bchrubas
   0
   szkoda że w newsie nie ma informacji o tym że można zrezygnować z tych mechanizmów zabezpieczających poprzez zmianę loginu do Neo - szczegóły teoretycznie otrzymali wszyscy użytkownicy Neo razem z fakturką ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    To w sumie żadna walka. Lepiej niech dają wszystkim swoim klientom bezpłatnie soft antywirusowy plus jakąś zapore na czas trwania umowy z nimi. A nie tylko na czas promocji.
    • avatar
     wolfikx
     0
     Czy DSL od TP też w tą akcję jest zamieszany??
     • avatar
      AzMoDaN
      0
      Szkoda że autor nie wie, że na portach 587 i 465 serwer przez który się wysyła powinien wymagać autentykacji, zatem taki robak będzie musiał jeszcze mieć login i hasło. Może nie jest to strasznym problemem, ale jednak w porównaniu z żadnym ograniczeniem, różnica jest spora.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Fajnie, proponuje jeszcze zablokowac HTTP port 80.
       Bo przeciez za pomoca WWW uzytkownicy nie swiadomie scigaja syf na swoje komputery.

       Jeszcze pare lat i polacy beda sie laczyc do internetu poprzez tunele we panstwach zachodzinich ;]
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Kolejna walka jak to ujął autor tekstu z "wiatrakami".Hackerzy są jak karaluchy zawsze sie gdzieś przecisną a TP zapewne chce se wyrobić opinie dobrego i dbającego o klienta usługodawcy.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Czy to coś da?!!!, a jak spamerzy przejdą na te nowe porty, to znów będzie to samo. Jakoś ostatnio nie widać takiego prawdziwego spamerstwa, raczej na darmowych kontach dużo jest reklam! ale to już spamerstwo dozwolone ;) na które się wszyscy godzą, jeśli chcą mieć konto.
         • avatar
          assistant
          0
          No i dobrze. Spam to 70% wiadomości..
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Jak czytam ten news i komentarze pod spodem to jestem załamany jak teoretycznie ludzie obeznani z komputerami plotą głupoty. Różnica jest gigantyczna. Na porcie 25 można siać spam ile się chce i gdziekolwiek. Na 587 jest obowiązkowa autoryzacja i często obowiązkowe szyfrowanie. Serwer poczty na 587 ma prawo do poprawienia nagłówka jeśli otrzymuje sfałszowany. Tak samo data i godzina. Nie ma też relayingu. I najważniesza zmiana: na 587 to łącze klient-serwer. Na 25 taka zawirusowana neostrada musi być traktowana jak serwer i spam musi być przyjęty i rozesłany do skrzynek. Na 587 po wykryciu fałszerstwa serwer ma prawo odmówić przyjęcia przesyłki i dostajesz komunikat na ekranie w Outlooku. I ostatnia sprawa: aby wysłać coś przez 587 robak musi: używać 587, umieć szyfrować algorytmem takim jak na serwerze, ukraść login i hasło. Może z Outlooków da się to wyciągnąć. Lecz jak ktoś używa Thunderbirda lub innego mniej znanego programu to robak nic nie zrobi.
           • avatar
            Gothar
            0
            Dziwne, skoro robaki były pisane na port 25 to co stoi na przeszkodzie przekierować je na porty wskazane w artykule?
            Robisz upgrade robakom i jedziesz dalej.