Technologie i Firma

Polacy lubią trendy mobilne i wiedzą co nieco na temat bezpieczeństwa, ale...

przeczytasz w 2 min.

Dbanie o bezpieczeństwo zawsze stanowiło dla firm olbrzymie wyzwanie, ale trendy mobilne sprawiają, że teraz jest to trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Na szczęście pojawiają się rozwiązania.

Najsłabszym ogniwem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych w firmie, jest człowiek. Niezwykle ważne jest więc to, by w opracowywaniu odpowiedniej strategii uwzględnić jego zachowania i preferencje. A te ostatnie w ostatnich latach poważnie się zmieniły.

Mobilne trendy w biznesie

Smartfony są coraz lepiej wyposażone, dzięki czemu w wielu sytuacjach, bez większych problemów, są dziś w stanie zastąpić komputery. Pracownicy chętnie decydują się na korzystanie z tego potencjału, bo zwiększa się dzięki temu ich komfort pracy, a do tego mogą oddawać się służbowym obowiązkom właściwie z każdego miejsca na świecie. Nie dziwi więc, że Polacy pracują średnio 6 godzin tygodniowo w miejscach publicznych (jak wynika z badania Blurred World na zlecenie firmy Samsung).

Zyskują więc na znaczeniu różnego rodzaju mobilne trendy w środowisku pracy. Wspomnieć należy przede wszystkim o trzech: Bring Your Own Device (BYOD – korzystanie z prywatnych urządzeń w celach służbowych), Choose Your Own Device (CYOD – możliwość korzystania z określonych urządzeń zarówno w celach służbowych i prywatnych) oraz Company-Owned Personally-Enabled (COPE – swobodne korzystanie z urządzeń służbowych, tak jakby były prywatne).

Samsung Galaxy Note 9
Samsung Galaxy Note 9, jak możecie przeczytać w podlinkowanej recenzji, to jeden z tych smartfonów, które dobrze sprawdzają się w biznesie.

Zabezpieczenie smartfonów to wyzwanie dla firm

Rosnąca popularność tego typu rozwiązań sprawia, że olbrzymim wyzwaniem staje się zabezpieczenie firmowych danych. Dlatego też coraz częściej zaleca się odchodzenie od modelu MDM (zarządzenie urządzeniami mobilnymi) na EMM (zarządzenie mobilnością przedsiębiorstwa). Innymi słowy: chodzi o nieograniczanie się do zabezpieczania samych urządzeń, lecz korzystanie z rozwiązań, które pozwalają analizować i czuwać nad bezpieczeństwem w firmie.

Jedną z najpopularniejszych platform tego typu jest Samsung Knox, na który składa się kilka różnych rozwiązań, na przykład Knox Manage, Knox Configure i Knox Workplace. Pozwalają one między innymi na centralne administrowanie urządzeniami oraz definiowanie profili i reguł dostępu do narzędzi i funkcji. Wszystko to jest oparte na analizie danych, dzięki czemu przy wdrażaniu zabezpieczeń brane pod uwagę jest też to najsłabsze ogniwo, czyli – powtórzmy – człowiek.

Samsung Knox
Samsung Knox pomaga zadbać o bezpieczeństwo danych firmowych na urządzeniach mobilnych. Więcej informacji na jej temat znajdziecie na stronie.

Czy to jest w ogóle potrzebne?

Okazuje się, że troska o odpowiednie zabezpieczenia mobilności przedsiębiorstwa jest niezwykle istotna. Ze wspomnianego badania Blurred World wynika bowiem, że Polacy są świadomi zagrożeń, ale niestety niewiele z tą wiedzą robią.

95 proc. polskich pracowników słyszało o RODO, a prawie połowa rozumie te regulacje. W dodatku 60 proc. wie jak zabezpieczyć dane na urządzeniach służbowych. Pod tymi względami wypadamy lepiej niż przeciętni Europejczycy. Niestety z praktyką nie jest u nas już tak dobrze – tylko 2 pracowników na 5 myśli o bezpieczeństwie sprzętu wykorzystywanego do pracy, a to jasno pokazuje, że odpowiedzialność muszą przejąć osoby zarządzające przedsiębiorstwem. 

Źródło i foto: Samsung

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kenjiro
    0
    A jak się ma BYOD do zarządzania nimi w przedsiębiorstwie? Innymi słowy, jaki właściciel telefonu da sobie instalować firmowy soft na prywatnym telefonie?
    Albo rybka, albo akwarium panowie, a nie przepisujecie marketingowe knoty od Samsunga...