Procesory

Trzy dwurdzeniowe K10 wchodzą na rynek

przeczytasz w 1 min.

Po licznych opóźnieniach na rynku pokazują się wreszcie dwurdzeniowe procesory K10 o nazwie kodowej Kuma. Wykonane zostały przy użyciu technologii 65 nm, zawierają 1 MB pamięci L2, 2 MB L3 i cechują się wydzielaniem ciepła na poziomie 95W.

Kumy będą sprzedawane pod marką Athlon, a w sprzedaży pojawią się trzy modele. Pierwszy z nich to Athlon X2 7750 Black Edition z odblokowanym mnożnikiem, taktowany zegarem 2.7 GHz, drugim jest X2 7550 (2.5 GHz), a trzeci to X2 7450 (2.4 GHz).

Nowe procesory są średnio około 15% szybsze od Athlonów K8, opartych na rdzeniu Brisbane. W efekcie Athlon X2 7750 (2.7 GHz) jest w stanie wyprzedzić w wielu benchmarkach Athlona 6000+ (3 GHz). Z drugiej strony, 65 nm Kumy zużywają więcej energii zarówno od swoich poprzedników, jak i od najnowszych rozwiązań Intela. Pozostaje trzymać kciuki za udane przejście AMD na proces technologiczny 45 nm, które ma nastąpić jeszcze w styczniu, wraz z premierą Phenomów II.

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mehtron
  0
  Chyba AMD czegoś nie KUMA.
  Jak można teraz wypuszczać procesory w technologi 65nm i wydzielaniu ciepła 95W?
  Nie wróżę sukcesu.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   95 W pobiera cały układ - jest to łaczny pobór energii a nie ilośc energii jaką wydziela w postaci ciepła klocek (jak u konkurencji) -pzdr.
   • avatar
    cysi3k
    0
    Jeśli zapewnia sensowny upgrade kompa bez zmiany podstawki to czemu nie? :>
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Ale macie problem z tą energią!!! Założę się że większości jest obojętne czy ma zwykłą żarówkę czy energooszczędną, Poza tym to jest procek na desktop a nie notebook. Z drugiej strony jaki ma sens procek słabszy od starszej odmiany, jeszcze gdyby miał takie same taktowanie... Czekam na Phenoma X2

     P.S. mehtron rozwaliłeś mnie tym tekstem czy Radeonowi 3870 też nie wróżyłeś sukcesów? Niemal każda karta graficzna pobiera więcej energii niż procek i nikt nie zamieni ci wydajności za oszczędność (z normalnych)
     • avatar
      imarid
      0
      Niektórzy chyba jeszcze nie wiedzą, że TDP u AMD i Intela to nie to samo. U AMD TDP 95W to będzie na intelowskie z 65W chyba