RTV

TVP i LG przetestowały hybrydową telewizję 4K

przeczytasz w 1 min.

Transmisje telewizyjne o rozdzielczości 4K zostały już oficjalne przetestowane. Wszystko idzie zgodnie z planem.

TVP 4K HbbTV

Transmisje telewizyjne o rozdzielczości 4K zostały już oficjalne przetestowane. 

Pierwszą w Europie próbę tego typu z wykorzystaniem technologii HbbTV przeprowadziła Telewizja Polska przy współpracy z firmą LG Electronics – jednego z producentów, mających w swojej ofercie kompatybilne ze standardem Ultra HD 4K odbiorniki. 

Oficjalna prezentacja odbyła się podczas 41. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE 2014, która w minionym tygodniu odbyła się w Łodzi. Testowano możliwość bezpośredniej transmisji online sygnału 4K nadawanego i odbieranego przy wykorzystaniu technologii telewizji hybrydowej (HbbTV) i z zastosowaniem kodowania H.265 (HEVC).

Testy zakończyły się pomyślnie – potwierdzono, że udało się transmitować obraz 4K bez większych problemów. Pierwsze wdrożenia konsumenckie mogą zatem mieć miejsce już niedługo – choć pewnie i tak zostaną poprzedzone jeszcze szeregiem prób.

„Technologia 4K umożliwia oglądanie obrazu o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. To cztery razy większa rozdzielczość niż ta, jaką oferuje technologia HD” – komentuje Wiesław Łodzikowski, Dyrektor Ośrodka – TVP Technologie. „Wykorzystując wbudowany w odbiorniki firmy LG, kodek HEVC oraz możliwości, jakie daje telewizja hybrydowa, byliśmy w stanie ominąć ograniczenia, które narzuca tradycyjny sposób nadawania sygnału, czyli np. brak miejsca na multipleksach. Przez aplikację HbbTV udostępniliśmy najwyższej jakości obraz wraz z przestrzennym dźwiękiem Dolby Digital”.

„Innowacje to domena LG. Jesteśmy w pełni przygotowani na rynkową rewolucję nadchodzącą wraz z upowszechniającym się sygnałem 4K” – mówi Marcin Kubiszak, Category Manager Home Entertainment w LG Electronics Polska. „Współpraca z TVP to nie przypadek. Nasza linia telewizorów 4K na 2014 to jedna z najszerszych ofert na rynku, poczynając od modeli 40-calowych, aż na 105-calowych kończąc. Wszystkie są przygotowane do odbioru treści 4K w najwyższej jakości obrazu przy płynnym i szybkim transferze danych. Rewolucja 4K to już nie melodia przyszłości, ona właśnie się rozpoczęła”.

Źródło: LG, TVP

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  21
  Nadal nie zmienili tego idiotycznego i wprowadzającego w błąd "4K". Zawsze było podawane wszystko do pionu (720, 1080), ale nie. Marketing nie zna granic. Kij, że odeszli od pionu, ale żaden z wymiarów nie ma magicznych 4K. Lepiej by było gdyby normalnie używali UHD.
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   "Technologia 4K umożliwia oglądanie obrazu o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. To cztery razy większa rozdzielczość niż ta, jaką oferuje technologia HD" - no chyba nie -_-
   • avatar
    AndreoKomp
    6
    Lepiej niech zajmą się testami telewizji Full HD z dobrym bitrate, bo takie testy rozdzielczości Ultra HD są bezsensu. Marnują tylko pieniądze obywateli.
    • avatar
     Fanaticous
     5
     wow, TVP słabo nadaje w HD a biorą się za 4k...

     BTW. nie jest to tak, że źródło musi być nagrane w 4k, żeby ta cała transmisja miała sens?
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Jest gdzieś dostępny oryginalny stream?
      Chętnie bym go pobrał i zbadał tę "jakość"
      • avatar
       Kadzidło
       1
       tvp testuje 4k, a jak jakis mecz chce w necie obejrzec to jest 56p
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        przy wprowadzeniu transmisji UHD będą musieli podnieść bitrate nadawanych programów. A jeśli to zrobią to niech lepiej nadają FHD z tym podniesionym bitratem.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         4X byłaby poprawną nazwą.
         • avatar
          Balrogos
          -3
          Full HD jeszcze dobrze nie chodzi a oni z 4k? co znaczy ta telewizja hybrydowa? buduje sie tv jakby z klockow dolacza glosniczki itp czy jak?
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Tyle dywagacji o rozdzielczości a problem leży w jakości obrazu. Co z tego, czy szybko dostaniem materiał w rozdzielczości 4K gdy przy każdym ruchu na ekranie wyjdą piksele z silnej kompresji jak ma to miejsce obecnie.
           To jest IMO właściwy temat do otwartej dyskusji o kondycji i jakości obrazu w TV, rozdzielczość to drugorzędny problem.