Gry

Twórcy Farmville warci więcej niż EA

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
28 komentarzy Dyskutuj z nami

Kojarzycie firmę Zynga? Tak, to ci od popularnej ostatnio gry FarmVille. Okazuje się, że już po kilku latach działalności spółka ta jest warta więcej niż cały koncern Electronic Arts.

Zynga powstała 4 lata temu i od tamtego czasu jej popularność nieustannie rośnie. W rankingu 10 najpopularniejszych aplikacji w serwisie Facebook aż 6 zostało stworzonych przez kalifornijskiego producenta. Ponadto, z informacji podanych przez Bloomberg wynika, że tytuły tej firmy przyciągają przeszło 210 milionów użytkowników miesięcznie. Takie produkcje jak Mafia Wars, czy wspomniane wcześniej FarmVille, dzięki obecności na najpopularniejszych portalach społecznościowych stale zyskują nowych użytkowników, przez co zainteresowanie ciągle rośnie.

Z najnowszego raportu dotyczącego wartości poszczególnych marek w branży elektronicznej rozrywki wynika, że Zynga już teraz warta jest więcej niż cały koncern Electronic Arts. Wartość firmy wynosi 5,51 miliarda dolarów, podczas gry EA wyceniana jest na 5,16 miliarda.

Trzeba przyznać, że jest to duży sukces młodej jeszcze Zyngi, który prawdopodobnie zawdzięcza w dużym stopniu współpracy z Facebookiem. Sporo natomiast brakuje jej jeszcze do prawdziwych gigantów, których gry po kilku tygodniach już stają się hitami, a przed premierą atmosfera sięga zenitu. Mowa tu o Activision Blizzard, którego wartość wynosi 13,9 miliarda dolarów.

Warto zwrócić uwagę, że wycena dokonana przez SharesPost nie musi dokładnie odzwierciedać prawdziwej kondycji finansowej EA i Zynga, gdyż dla w pełni obiektywnej oceny wspomniane firmy musiałyby ujawnić informacje, które są poufne. Niemniej szacunek z pewnością dość dobrze przybliża rzeczywistą wartość Zynga.
 

Źródło: computerandvideogames 

Polecamy artykuły:    
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5
Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD
Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450

Komentarze

28
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  po Blizzard pewnie Valve stoi
 • avatar
  Prowadzony jest w ogóle jakiś ranking spółek zajmujących się produkcją gier i ich sprzedażą?
 • avatar
  jeszcze trochę i Apple wykupi EA (takie są plotki, EA, Sony, Adobe lub Disney mogą być nabyci przez Apple) a następnego dnia Farmville wykupi Apple XD
 • avatar
  tak trochę poza tematem, obejrzyjcie "Czekając na sobotę" program stacji HBO, niezłe motywy dzieją się na polskich "farmach" ;)
 • avatar
  Wirtualne dane. Jeśli Facebook zablokuje Farmville to Zynga w ciągu jednej nocy nie będzie warta dolara. Druga sprawa, że takie szacunki są średnio wiarygodne. Rok temu ich wartość szacowana była na miliard dolarów. Teraz podskoczyli pięciokrotnie? Ciekawe...
 • avatar
  Pytanie które może się nasunąć brzmi "ile warta byłaby masa upadłościowa firmy twórców Farmville gdyby dziś zbankrutowali i jak się ma takie podejście do tzw. "wartości" wielu takich podmiotów dla gospodarki świata ?".
 • avatar
  EA traci przez kiepskie NFS, a Hot Pursuit tego raczej nie zmieni... MoH też nie bardzo się udał. BC2 zarobiło za to. A później jest jak jest...
 • avatar
  Spokojnie z tym Apple, trochę im jeszcze brakuje do HP, Della, Microsoftu, a co najważniejsze do Wal Martu :D, który samotnie dryfuje nad innym koncernami z jakimiś astronomicznymi liczbami.
 • avatar
  To sa wirtualne pieniadze. Nie znosze EA, ale prownanie tych dwoch developerow jest mocno kreatywne. EA to gigant.
 • avatar
  podczas gry EA wyceniana jest na 5,16 miliarda.
  literówka. pozdrawiam.