Ciekawostki

Elektryczne samochody Uber Green w Krakowie

przeczytasz w 1 min.

Kraków to pierwsze miasto w Polsce, w którym uruchomione zostały przejazdy samochodami elektrycznymi Uber Green.

Aktualnie niespełna 1 procent samochodów w Polsce to auta elektryczne. Ten fakt nie może dziwić: nie dość, że jest to nowa technologia, to do tego dość droga, a infrastruktura nie jest rozwinięta na tyle, bo korzystanie z niej było w pełni komfortowe. Ich zeroemisyjność jest jednak pożądana przez Polaków i dlatego też Uber chce promować taki środek transportu. Powitajcie Uber Green.

Uber Green to pilotażowa usługa przejazdów realizowanych w elektrycznych samochodach. Obecnie działa w Paryżu, Londynie, Amsterdamie, Lizbonie, Porto, Bukareszcie, Kijowie, Monachium i ...Krakowie. Stolica Małopolski (której problem smogu nie jest niestety obcy) wydłużyła listę w tym tygodniu, będąc na niej pierwszym polskim miastem. 

Uber Green auto
W Porto samochody Uber Green pozwoliły zaoszczędzić 23 tony CO2, które potencjalnie trafiłyby do atmosfery.

„W związku z tym, że elektromobilność odgrywa ważną rolę w naszej wspólnej walce z zanieczyszczeniem powietrza, Uber Green, który właśnie debiutuje w Krakowie, jest ważnym krokiem we właściwym kierunku. […] Wierzymy, że Uber Green będzie doskonałym ambasadorem elektromobilności, przybliżając ją każdemu, kto odwiedzi Kraków. Mamy też nadzieję, że usługa zawita niebawem do innych miast” – skomentował Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Korzystanie z Uber Green oznacza także inne korzyści, wynikające z tego, że przejazd jest realizowany w samochodzie elektrycznym. Po pierwsze: poruszanie się po mieście może być szybsze, dzięki korzystaniu z buspasów. Po drugie: możliwe jest dojechanie do samego celu, dzięki zwolnieniu z zakazu wjazdu na Kazimierz czy w okolice Rynku Głównego. Minusem zaś może być cena (zbliżona do tej w opcji Select).

Uber Green aplikacja
Jak widać, cennik Uber Green jest zbliżony do Uber Select.

„Wierzymy, że przyszłość transportu to współdzielenie przejazdów, najlepiej samochodami elektrycznymi. Decydując się na wprowadzenie pilotażowej usługi Uber Green w Krakowie, mieliśmy jeden cel – udostępnienie możliwości przejazdu pojazdami elektrycznymi większej liczbie osób” – podsumował Ash Kebriti, General Manager w firmie Uber w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Źródło: Uber

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marek2704
  0
  Tiaaa... Zaczynacie zatrudniać gimnazjalistów, jak Wyborcza? Bo jak inaczej skomentować informację, że 16,06 zł jest ceną zbliżoną do 16,06 zł...? No chyba, że to wina krakowskiego smogu... :P
  • avatar
   xxx.514
   0
   Czy zostało przekalkulowane, że taki pojedynczy samochód elektryczny w dalszym ciągu emituje CO2 pośrednio, czyli w elektrowni? Osobiście bym tak szumnie nie szafował tym zwrotem, choć przyznać muszę, iż nie mam pojęcia, czy mniej szkodliwe jest opalanie elektrowni i ładowanie samochodu czy spalanie benzyny/ropy/gazu ani jak wygląda bilans przeliczenia samej energii w obydwu przypadkach.
   • avatar
    Lister
    0
    Może i mało jest aut elektrycznych, ale w Wawie od kilku lat jeździ jedno korpo na elektrykach. Ceny zdaje się, że jak u reszty korporacji, ale głowy nie dam.