Ciekawostki

Uber bezpieczniejsze od taksówek

z dnia 2014-12-12
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
10 komentarzy Dyskutuj z nami

Badanie firmy Zendrive wykazało, że kierowcy usług transportowych typu Uber jeżdżą bezpieczniej niż taksówkarze.

Uber drzwi

Usługi publicznych przewozów – a przede wszystkim Uber – spotkały się z ogromną falą krytyki – ze strony taksówkarzy, dla których jest to niesamowicie duża konkurencja oraz ogółu społeczeństwa, który zarzucał im brak bezpieczeństwa. Co do tego pierwszego nie ma chyba żadnych wątpliwości. Ostatnie badania z kolei zostały skoncentrowane na drugim zarzucie.

Firma Zendrive zajmująca się analizą jazdy postanowiła przeprowadzić badanie porównujące jakość jazdy 1000 kierowców świadczących usługi transportowe różnego typu: taksówkarzy, innych kierowców usług transportowych (Uber, Lyft i Sidecar) oraz kierowców niekomercyjnych. Pasażerowie otrzymywali pieniądze za przejażdżkę (zawsze tą samą trasą) i oceniali jej jakość.

Badanie było dwuczęściowe. Pasażer oceniał ogólną jakość jazdy, monitorował nielegalne lub niebezpieczne manewry oraz inne elementy (jak na przykład to, czy kierowca korzystał z telefonu). Aplikacja natomiast na bieżąco sprawdzała szybkość i dynamikę jazdy. Co ważne – kierowcy byli świadomi, że są badani.

Okazało się, że kierowcy usług typu Uber jeżdżą znacznie bezpieczniej niż reprezentanci pozostałych dwóch grup. Najgłośniej krytykujący ich taksówkarze okazali się o 46 proc. częściej przekraczać prędkość. Jeśli chodzi o inne niebezpieczeństwa, taksówkarze są o 70 proc. bardziej skłonni do nieprzepisowych zachowań niż kierowcy Uber. 

Źródło: SlashGear, DigitalTrends

marketplace

Komentarze

10
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Jako kierowca często widzę jak taksówkarze się zachowują na drogach i zazwyczaj zauważam niebezpieczne i nieprzepisowe manewry. Zauważalne jest też to, że policja nie zwraca uwagi na ich przewinienia.
  Zaloguj się
  12
 • avatar
  Taryfiarze to święte krowy i to oni najwięcej kozaczą i łamią przepisy. W dużych miastach to norma, puki bata na nich nie będzie - nie będzie normalnie.
 • avatar
  Akurat stosowanie sie do ograniczen predkosci to dla mnie minus hehe. Taryfiarze i tak z regoly jezdza jak dupy bo oszczedzaja paliwo
  Zaloguj się
  -12
 • avatar
  Jaki jest sens takich badań skoro "kierowcy byli świadomi, że są badani." ? Każdy głupi ściągnie nogę z gazu i będzie jeździł idealnie...