Technologie i Firma

Uber sprzedał się konkurencji w Chinach, ale to nie znaczy, że przegrał

przeczytasz w 2 min.

Choć z Węgier musiał zniknąć, a w Chinach - uznać wyższość konkurenta, Uber nie zbacza ze swojej ścieżki.

Uber ma plan – chce zostać światowym liderem w sektorze miejskich przewozów. Choć na Węgrzech i w Chinach poniósł porażkę, wcale nie można powiedzieć, że jego plan jest martwy. Wręcz przeciwnie.

Uber odpuszcza sobie Chiny

Kilka dni temu pisaliśmy, że firma Uber wycofała się z Węgier, po tym jak tamtejszy parlament praktycznie uniemożliwił jej kontynuowanie prowadzenia działalności. Teraz dochodzą do nas wieści, że usługa przegrała batalię z największą konkurencją w Państwie Środka. Oddział Uber China oficjalnie stał się częścią firmy Didi Chuxing (wycenianej obecnie na 35 miliardów dolarów).

Firmy Uber i Didi walczyły na chińskim rynku od wielu miesięcy, ale ostatecznie ta pierwsza zdecydowała się złożyć broń. – „Bycie przedsiębiorcą nauczyło mnie, że chcąc osiągnąć sukces, należy podążać za głosem rozsądku i serca. Nie mam wątpliwości co do tego, że Uber China i Didi Chuxing będą razem silniejsze” – skomentował prezes Ubera, Travis Kalanick.

Co dalej? W Chinach już nazwy Uber się nie uświadczy. Tamtejszy personel nie straci jednak posad, a będzie jedynie wcielony w spółkę Didi Chuxing. Uber nie będzie też ponoć stratny na tym porozumieniu.

Uber ma plan i robi swoje mapy

Obecnie usługa Uber opiera się na Google Maps. Jej właściciele liczą jednak na to, że już niedługo. Amerykanie chcą wydać 500 milionów dolarów na stworzenie własnych map drogowych, a nad całym projektem czuwać ma Brian McClendon – człowiek, który miał ogromny wkład w opracowanie produktu Google.

Mapy Ubera będą zawierały wyłącznie drogi, po których jest w stanie poruszać się samochód. Dzięki temu uda się oszczędzić sporo pieniędzy. Jednocześnie firma mocno koncentrować chce się też na informacjach o wzorcach ruchu na poszczególnych trasach tak, by jakość usługi była jeszcze lepsza.

Co dalej z Uberem?

Usługa będzie pewnie znikała z jednych miejsc, by pojawiać się w drugich. Nie brakuje krajów, w których Uber jest mile widziany i w nich pewnie jego zasięg będzie się zwiększał. Nowe mapy mogą zaś pozwolić poprawić jakość usługi.

Od dłuższego czasu mówi się też, że Uber pracuje nad autonomicznymi „taksówkami”. Brak kierowcy mógłby spowodować po pierwsze obniżenie cen, a po drugie bezpieczny powrót do krajów, w których w przeszłości miały miejsce nieprzyjemne incydenty. Krótko mówiąc: Uber idzie po swoje i jest wysokie prawdopodobieństwo, że dotrze do celu.

Źródło: Bloomberg, PC World, inf. własna. Foto: Uber

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  nevermind
  2
  Przyznam się, że uber to bardzo fajna sprawa chociaż jeszcze do niedawna nie byłem do tej firmy przekonany. Będąc ostatnio w Krakowie okazało się, że znacznie szybciej i nie wiele drożej jestem w stanie dotrzeć z jednego miejsca w drugie. Przy dwóch osobach zapłaciłem jakieś niecałe 2 zł więcej niż jak bym miał jechać komunikacją miejską, do tego dojechałem szybko i bez żadnych przesiadek jak miałoby to miejsce w przypadku komunikacji miejskiej :) P.S. Nie jestem w żaden sposób powiązany z w/w firmą, żeby nie było :)
  • avatar
   mrdiablin
   -4
   Mam w dupie to co będzie z uberem!
   • avatar
    darioz
    -6
    Dopoki kierowcy Ubere niz beda posiadac licencji na przewoz osob ich dzialalnosc musi zostac ZAKONCZONA na terenie Polski! Nie chcemy w Polsce nielegalnej konkurencji dla naszych taksowkarzy!