Technika wojskowa

To się nazywa atak z zaskoczenia – ukraiński dron zaatakował rosyjski transporter BTR-82A

przeczytasz w 1 min.

Ukraińskie wojsko już nie raz pokazało, że potrafi sprytnie walczyć z rosyjskim najeźdźcą. Podobnie było i tym razem – wojskowi z zaskoczenia zaatakowali transporter opancerzony BTR-82A.

Rosyjski transporter opancerzony BTR-82A

BTR-82A to kołowy wóz bojowy, który został opracowany w latach 2009 - 2010 (pierwsze sztuki zostały przekazane wojskom Federacji Rosyjskiej w 2011 roku). Pojazd zastąpił wysłużony model BTR-80 z lat 90-tych - oferuje on mocniejszą armatę 2A72 kaliber 30 mm, sprzężoną z karabinem 7,62 mm PKTM. Dodatkowo zastosowano mocniejszy silnik, wzmocnione opancerzenie oraz system łączności zewnętrznej.

BTR-82A

BTR-82A można określać mianem kołowego bojowego wozu piechoty. Podstawowa załoga liczy trzech ludzi, ale w środku może przebywać jeszcze desant siedmiu żołnierzy. Na wyposażeniu Federacji Rosyjskiej znajduje się ponad 2000 takich maszyn i sporo z nich walczy w Ukrainie.

Rosyjski transporter opancerzony BTR-82A wszedł na wyposażenie Federacji Rosyjskiej w 2011 roku. Obecnie na wyposażeniu armii znajduje się ponad 2000 takich maszyn - sporo z nich walczy w Ukrainie

Ukraińskie wojska niszczą transporter BTR-82A

W sieci pojawiło się nagranie, na którym zarejestrowano użycie drona przeciwko transporterowi BTR-82A – bezzałogowiec nadleciał nad cel, a następnie zrzucił granat F1 w specjalnie przerobionej wersji z zapalnikiem kontaktowym (na nagraniu można nawet zauważyć dołożone lotki, które mają zapewnić stabilność upuszczonego ładunku).

Efekt? Celny atak z zaskoczenia pozwolił uszkodzić pojazd (F1 to granat odłamkowy, więc raczej nie wyrządził on poważnych uszkodzeń w transporterze, ale na pewno mocno wystraszył rosyjskich żołnierzy).

Eksperci sugerują, że użycie ładunku kumulacyjnego powinno dać lepszy efekt, być może nawet całkowicie zniszczyć pojazd – taki atak realizowała np. jednostka Aerorozvidka za pomocą drona R18. Główna grafika przedstawia uszkodzony transporter BTR-82A podczas walk w 2014 na wschodzie Ukrainy.

Źródło: Wikipedia, Rzeczpospolita, Ukraine Leaks, Reddit (foto)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szymcio30
  6
  Uszkodzenie, a zniszczenie to dwie różne rzeczy
  • avatar
   Godlike
   2
   Czy ktoś tu weryfikuje informacje które podajecie , czy piszecie to co ktoś wam zleci ??
   • avatar
    Monolit
    2
    Po jednej i drugiej stronie giną Ludzie, rzeczywiście powód do dumy.
    • avatar
     NiemenCrystal
     1
     Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam

     niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
     • avatar
      bomber2
      0
      Ja rozumiem że teraz newsy z Ukrainy są często czytane, ale czy wam się nie pomyliły czasem tematyka strony na której jesteśmy ??? Jest wiele innych stron z stricte wiadomościami ze świata i nie tylko i raczej nie pchają się w komputery i inne bo im oglądalność urośnie.
      • avatar
       xxx.514
       -2
       Mogliście coś chociaż napisać albo o samym BTRze, albo zrzuconym granacie - chociażby jakie opaski zaciskowe zostały użyte to umocowania modyfikacji...
       • avatar
        Quenser
        -3
        Czy wy już nie macie o czym pisać codziennie jakiś wóz bojowy zostaje trafiony czy to przez granatnik moździerz czy przez artylerię. I uszkodzenie 1 wozu jest godne odnotowania w newsie technologicznym? Serio???