Technika wojskowa

Potężna eksplozja amunicji – Rosjanie tracą wyrzutnie BM-21 Grad

przeczytasz w 1 min.

W wojnie w Ukrainie niezwykle ważną rolę odgrywa artyleria. Potwierdzają to kolejne nagrania, które pokazują skuteczne ataki na pozycje Federacji Rosyjskiej – ostatnio zniszczono punkt artylerii z całym zaopatrzeniem.

Nie jest tajemnicą, że to ukraińska artyleria zadaje największe straty wojskom Federacji Rosyjskiej. Pisaliśmy już o celnym ataku na rosyjski punkt zaopatrzenia czy nieudanej przeprawie rosyjskich wojsk przez rzekę. Tym razem w sieci pojawiło się nagranie ze zniszczenia rosyjskiego punktu artylerii.

Ukraińskie wojska niszczą rosyjski punkt artylerii

40. Brygada Artylerii opublikowała nagranie, na którym zarejestrowano celny atak na pozycję rosyjskiego punktu artylerii we wsi Synyczeno w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy.

W wyniku ataku uszkodzono 13 pojazdów, w tym 6 wyrzutni rakietowych BM-21 Grad oraz kilka ciężarówek z zaopatrzeniem. Ostrzał najpewniej zniszczył również skład amunicji, co skutkowało pożarem i widowiskową detonacją amunicji.

Wyrzutnie BM-21 Grad to popularna broń w wojnie w Ukrainie

Warto tutaj zwrócić uwagę na wyrzutnie BM-21 Grad - to samobieżna, wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa przeznaczona dla artylerii dywizyjnej. Konstrukcja została opracowana w latach 60. i jest jednym z najszerzej używanych systemów tego typu na świecie.

BM-21 Grad
Rosyjska wyrzutnia BM-21 Grad prezentowana w Sankt Petersburgu przed Paradą Zwycięstwa w 2009 roku

Grad został wyposażony w 40 prowadnic rurowych, z których są odpalane rakiety – donośność pocisków z głowicami wybuchowymi, zapalającymi lub chemicznymi szacuje się maksymalnie na 20 km, natomiast nowsze rakiety z głowicami odłamkowo-burzącymi lub ładunkami mają już zasięg 30 km.

Wyrzutnia cechuje się mniejszą precyzją niż armaty lub armatohaubice. Nie można jej jednak odmówić skuteczności - Grad stosowany jest na krótszych dystansach, gdzie batalion kilkunastu wyrzutni „zasypuje” salwą cały atakowany obszar.

Źródło: Wikipedia, Ukraine Weapons Tracker

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  8
  Benchmark.pl - "Najnowsze wojskowe technologie Rosyjskie i Ukraińskie, testujemy!"
  • avatar
   energysnakePL
   7
   @Benchmark.pl Czy nie możecie pozostać portalem elektroniczno - technologicznym
   • avatar
    pawluto
    4
    Kiedy testy rakiet na Benchmarkt ???
    • avatar
     piomiq
     2
     "Rosjanie tracą wyrzutnie BM-21 Grad "
     Mam nadzieję, że stracili nie jedną.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      przy polityce rosyjskiej wojny w rodzaju "niszczymy co się da", precyzja jest niepotrzebna. liczy się tylko ilość pocisków.
      ta wojna ciągle zbyt długo jest rozgrywana na terenie ukrainy. przy tym zachowanie francji i niemiec to jest jakaś hańba.
      • avatar
       EXT_1
       1
       Ruskim "wsiora wno" ile stracą. I tak już ta "wojna" jest przegrana dla Ukraińców i ... dla nas (bo będzie jeszcze drożej, bo będzie gorzej, bo się angażowaliśmy i machaliśmy szabelką (jak zawsze zresztą).
       • avatar
        rafael
        -2
        "W wojnie NA Ukrainie ...." !
        Kto pozwolił zmieniać odwieczne zasady językowe ?
        • avatar
         dolph
         0
         Ile płacone za takie wpisy? Może przestańcie pisać o komputerach a 100% promo Ukrainy i będziecie spać na kasie
         • avatar
          piomiq
          0
          Nie rozumiem tej krytyki niektórych użytkowników odnośnie publikowania artykułów o wojnie na Ukrainie. Tak, to nie zgodne z tematyką portalu, wszyscy się z tym zgadzamy.
          Tylko dlaczego szanowni komentatorzy nie podnoszą takiego sprzeciwu pod innymi artykułami niezgodnymi z linią benchmark.pl?
          Dlaczego nie piszecie podobnych komentarzy pod wiadomościami o kosmologii, kosmosie, astronomii, o filmach i serialach, czy nawet o motoryzacji?
          Jakoś nie widziałem tych kąśliwych komentarzy pod artykułem o nowej Tesli.
          Skąd ta hipokryzja?

          A tak poza tym, to czy ktoś tu kogoś zmusza to klikania artykuły które nas nie interesują? Portal je publikuje, bo to generuje im odsłony (reklam), dzięki którym zarabiają. Szkoda tylko, że niektórzy tego nie chcą/nie mogą zrozumieć. To Smutne.