Benchmarki

3DMark Port Royal - sprawdziliśmy benchmark z obsługą Ray-tracing... i DLSS [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Port Royal sprawdzi się przy porównywaniu najnowszych konfiguracji sprzętowych, a także kontroli osiągów pod kątem najnowszych gier obsługujących Ray-tracing.

Niedawno zapowiadaliśmy 3DMark Port Royal – nowy benchmark obsługujący technologię Ray-tracing. Osoby chcące sprawdzić wydajność swojego sprzętu, już mogą odpalać sprzęt i chwalić się liczbą uzyskanych punktów.

Przypominając, 3DMark Port Royal wykorzystuje technologię śledzenia promieni w czasie rzeczywistym i będzie działać na każdej karcie graficznej zgodnej z Microsoft DirectX Raytracing (wliczając w to konfiguracje Multi GPU). Do obsługi wymagana jest również najnowsze aktualizacja Windows 10 - October 2018 Update (1809).

3DMark Port ROyale

Test odbywa się w rozdzielczości 2560 x 1440 px. Warto zauważyć, że 3DMark Port Royal obejmuje tylko jeden test graficzny (procesor nie ma dużego wpływu na wynik - jego rola ogranicza się do przesyłania poleceń do karty graficznej). Wcześniej można również zapoznać się z demem technologicznym, które obejmuje dodatkowe technologie graficzne (np. mechanikę płynów).

Tak się składa, że już mieliśmy okazję sprawdzić nowego 3DMarka. Na naszej testowej konfiguracji z procesorem AMD Ryzen Threadripper 1950X i kartą GeForce RTX 2080 udało nam się uzyskać 5855 punktów.

3DMark Port Royal jest dostępny w pakietach 3DMark Advanced Edition i Professional Edition (nie jest dostępny w darmowych wersjach 3DMark Basic Edition i 3DMark Demo). Licencja Advanced Edition kosztuje 29,99 dolarów, a jej posiadacze mogą wykupić aktualizację Port Royal za 2,99 dolara.

Aktualizacja 05.02.2019 8:40

3DMark Port Royal potrafi wykorzystać potencjał wygładzania Deep Learning Super Sampling (do jego obsługi konieczne jest zainstalowanie najnowszych sterowników GeForce 481.81 WHQL).

Nowa funkcja to alternatywa dla wygładzania TAA (Temporal Anti-Aliasing), która pozwala wykorzystać jednostki uczenia maszynowego. Efektem mają być lepsze wrażenia wizualne, a także poprawa wydajności przy korzystaniu z Ray-tracingu.

3DMark Port Royal DLSS - wzrost wydajności

Nvidia deklaruje, że w zależności od karty graficznej wzrost wydajności wynosi 40-50%. Co istotne, najwiekszy przyrost mamy obserwować w słabszych kartach GeForce RTX 20. Zapowiada się imponująco!

Jak jest w praktyce? Postanowiliśmy to sprawdzić na konfiguracji z kartą Nvidia GeForce RTX 2060 i procesorem AMD Ryzen Threadripper 1950X - przy wyłączonym DLSS uzyskała ona średnią płynność na poziomie 17,01 fps, natomiast przy aktywnym DLSS było to już 25,13 fps (odnotowaliśmy więc wzrost osiągów o jakieś 48%).

Co tu dużo mówić, potencjał DLSS jest ogromny. Oczywiście benchmark prezentuje jeden z najlepszych scenariuszy wykorzystania technologii, ale i tak czekamy na wprowadzenie funkcji do kolejnych gier korzystających z Ray-tracingu.

Źródło: UL Benchmarks, wideo: Marcin Jaskólski, Nvidia

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  walorozo
  14
  Puk, puk, drogi Benchmarku.
  A może jakieś testy karty RTX 2060, która właśnie miała swoją premierę? Naprawdę znowu przespaliście premierę kolejnego ważnego hardware? Ale jeszcze nie jest za późno, żeby Waszym ostatnim zwyczajem zrobić na odczepnego jakieś testy w 3 albo nawet 5 grach. Albo właściwie po co testy, przecież wszyscy już dawno je prześledzili na innych portalach. Możecie się spokojnie zająć Waszymi ulubionymi tematami o świecących podzespołach.
  Już wiecie czemu przestaliście się liczyć wśród poważnych portali technologicznych?
  • avatar
   levusek1992
   5
   Jakiś taki biedy ten RTX. Jak cała technologia. Statek nienaturalnie się świeci jak psu jajca a dużo obiektów bez żadnych odbić. Na siłę troszkę te lustra wszędzie wstawione. 90% tych odbić jest nienaturalne. Rozumiem, że benchmark ale w trailerach BF5 tak samo było. Auto na wojnie a świeciło się jak świeżo nawoskowane
   • avatar
    szymcio30
    1
    Cóż to tylko benchmark oby w grach było lepiej.

    Niedługo premiera metro Exodus i ta gra wreszcie zweryfikuje najnowsze karty Nvidii. Jeśli będzie gorzej działać Ray-tracing niż Battlefield 5 to nie wróżę tej technologii przyszłości. Przynajmniej nie w tej generacji. Oczywiście postęp względem Pascali jest duży, ale chyba nie po to kupujemy kartę za 4-6tys aby grać poniżej 60fps w 1440p ze wszystkimi bajerami, które oferują RTXy
    • avatar
     n4zgul
     -1
     Będzie pewnie podobnie jak w BF V że RT można sobie ustawić na low/medium/High na 2080ti na low Rt działa ok , ale już na medium/High gra ostro zwalnia.
     • avatar
      Zef1r
      -1
      A przecież Microsoft Direct X Raytracing miały obsługiwać wszystkie karty obsługujące sprzętowo Direct X 12, a w szczególności DX 12.1. Ktoś tu chyba sztucznie ogranicza dobre karty typu >=GTX 1060.
      • avatar
       n4zgul
       -3
       Mój wynik to 8800punktów.
       • avatar
        PITUCH3
        0
        dajcie ten test z 8600K dla porowniania :)
        • avatar
         Premek1804
         0
         A to ciekawe ze wy na rtx 2080 tylko 5800 tys. Pkt. Bo ja na Rtx 2080 mam 6500 tys. Pkt. Może dzieki oc karty
         https://www.3dmark.com/3dm/33133978
         • avatar
          owatanka
          0
          @mgkiler przeca to je ino render :)

          Prawdziwa rakieta tez bedzie ze stali nierdzewnej ale bedzie wyzsza i smuklejsza.