Internet

Ulubione hasła to ''hasło'' i ''1234''

przeczytasz w 1 min.

Lepiej zastanów się dwa albo nawet trzy razy, zanim wybierzesz hasło do swojej poczty e-mail czy internetowego konta bankowego.

Hasła utworzone przez ludzi bez wyobraźni są łatwym łupem dla "piratów informacji", udowadniają najnowsze badania przeprowadzone na terenie Stanów Zjednoczonych.

Według analizy statystycznej, która zawierała 28 000 niedawno skradzionych haseł do popularnych stron amerykańskich wynika, że hasła te były najczęściej łatwe do odgadnięcia i wiele osób mogło je sobie przywłaszczyć.

Autorzy badań wyjaśniają, że 16 proc. skradzionych haseł to po prostu pierwsze imię danego użytkownika. Często jako hasło podajemy także imię dziecka. Natomiast 14 proc. haseł to łatwe do zapamiętania kombinacje klawiszy, takie jak "1234" czy "12345678". Często pojawiały się także wyrazy takie jak "QWERTY" lub "AZERTY".

Inne 5 proc. skradzionych haseł to nazwy ulubionych telewizyjnych show albo tytułów filmów czy gwiazd. Przykłady: "Pokemon", "Matrix", "Ironman", czy też "hannah" (dotyczy Hannah Montana) .

Kolejne 4 proc. haseł to prawdziwe banały, takie jak "password" lub "password1", a pozostałe 3 proc. to "I don't care", "Whatever", lub "Yes", "No". Nie brakuje też sentymentalnych wyborów, takich jak "Iloveyou" lub "Ihateyou".

Robert Graham z firmy Errata Security, która przeprowadziła odpowiednie analizy dotyczące haseł, informuje, by w celu lepszej ochrony wybierać hasła, które są dłuższe niż 8 znaków i zawierają w sobie jedną wielką literę oraz cyfrę.

Źródło: PhysOrg.com

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  heh sam mam podobne tylko co z tego ? Najpierw kogoś musi zainteresować wykorzystanie kogoś a jak kogoś już to zainteresuje to i trudne hasła i łamacze nie będą problem..
  • avatar
   dragon79
   0
   I tak i nie, bo okazja czyni złodzieja. Czasem ktoś przez przypadek się zaloguje na cudze konto, a jak mu się uda to 90% przypadków już to wykorzysta...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Nie ma haseł których bysm nie zmałali wszystko sie da ;/
    • avatar
     _nick_
     0
     a najpopularniejsze hasło wśród inforamtyków to "dupa" :D
     • avatar
      Imba_
      0
      swego czasu byloa "ppp" lub "xxx" ;P
      • avatar
       19arek93
       0
       ja mam kombinację cyfr i liter, i łatwe do zapamiętania i poziom bezpieczeństwa minimalnie lepszy także..
       • avatar
        Szymon331
        0
        Moje hasło do poczty to coś tak absurdalnego że polskojęzyczny program deszyfrujący musiałby się natrudzić chyba z miesiąc ;)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Przyznam, że jeżeli chodzi o jakieś fora dyskusyjne na które chce wejść jeden jedyny raz bo akurat mam potrzebę to jak się rejestruje to używam hasła "hasło" lub inne banalne bo wisi mi czy ktoś potem się na to forum zaloguje na moje konto, co do serwisów bankowych to mam hasło składające się z około 15 znaków i cyfr i nie jest łatwe do zapamiętania ale przynajmniej wiem, że nikt nie trafi go przypadkiem.