Internet

Unia Europejska pozwie Google - powód: monopolistyczne zapędy

przeczytasz w 1 min.

Według doniesień Wall Street Journal, formalne zarzuty przeciwko Google pojawią się w przeciągu kilku najbliższych tygodni.

Google lupa

Komisja Europejska chce ukrócić monopolistyczne, jej zdaniem, zapędy firmy Google na rynku europejskim. Sądowy pozew będzie owocem wieloletniego dochodzenia w sprawie domniemanych praktyk antykonkurencyjnych technologicznego giganta. Takie informacje opublikowane zostały przez internetowy magazyn Wall Street Journal.

Według doniesień Wall Street Journal, formalne zarzuty przeciwko Google pojawią się w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Dotyczyć mają nadużywania dominującej pozycji w branży, co wiąże się z kolei z negatywnym wpływem na konkurencję i konsumentów.

Przede wszystkim mowa jest tutaj o wyszukiwarce internetowej. Google posiada obecnie ponad 90-procentowy udział w tym sektorze w całej Unii Europejskiej. Komisja Europejska zarzuca gigantowi między innymi nielegalne zwalczanie wyników z konkurencyjnych stron oraz zawieranie niezgodnych z prawem umów z reklamodawcami i producentami.

Firma Google utrzymuje, że nie nadużywa swojej pozycji i w żaden nielegalny sposób nie zwalcza konkurencji. Komisja Europejska nie wierzy jednak w te zapewnienia. Dlatego też możemy mieć do czynienia z jedną z największych w historii Unii Europejskiej spraw dotyczących ochrony konkurencji. Jeśli doniesienia WSJ się potwierdzą, skala porównywalna będzie jedynie z działaniami przeciwko Microsoftowi, które zakończyły się grzywną przekraczającą miliard dolarów.

Źródło: WSJ, Neowin, Engadget

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  TheEquinoxe
  25
  Ciekawe jakiej wyszukiwarki używają ci pozywający Googla...
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   To sa ludzie uzywajacy innych wyszukiwarek niz google?
   Cos mi sie wydaje ze UE chodzi tylko o to by troche kasy dla siebie zgarnac, a nie o dobro konsumentow.
   • avatar
    stalkerpl
    6
    co to jest dla nich miliard dolarów, na cos ta komisja sie przydaje bo jak wykryto że takie hp korumpuje polskich urzędników to zatrzymali 2 kolesi z tej firmy a korporacje mogli cmoknąć w 4 litery, na miejsce tych 2 maja setke chętnych i interes kwitnie,
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Eh malutczcy malutczcy, pokazac psu okno to pomysli ze to caly swiat.

     Makro/mikro wplyw kary jest nie do przecenienia.

     Ten kto zarobil minimum na dom na SEO ten wie o co biega ;)
     • avatar
      miedzianek
      1
      Ciekawe na co pojdzie kasa z kary:)? To mnie zawsze zastanawia
      • avatar
       Yogii26
       -2
       Jeżeli kara miałaby być taka sama lub nieco większa jak w przypadku Microsoftu to i tak będzie kropla w morzu łapówek i korupcja w Unii. Tam się kradnie grubo ponad to (np. na globalnym ociepleniu), no ale wiadomo że żaden pieniądz nie śmierdzi.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        a M$ już nie można dodać domyślnego dostawcy wyszukiwania ani akceleratora jako google :P

        3a na USA stronke przejsć
        • avatar
         PL_SBX
         0
         Em... Nie ważne co zrobią to i tak nie mogą zabronić googlowi skanować stron z europejskich serwerów a co za tym idzie - nic nie mogą im zrobić.