Nauka

Łazik marsjański Hyperion 2 gotowy do zawodów w USA: czy powtórzy sukces sprzed roku?

przeczytasz w 1 min.

Zakończyła się rekrutacja do zawodów University Rover Challenge w Polsce. Również łazik Hyperion 2, następca ubiegłorocznego zwycięzcy jest gotowy.

URC 2013 w Utah

Niespełna rok temu donosiliśmy o sukcesie białostockich studentów, których łazik Hyperion zwyciężył w zawodach University Rover Challenge w amerykańskim stanie Utah (zdjęcie powyżej z łazikiem z Rzeszowa). Łaziki nazywane są marsjańskimi, gdyż są to konstrukcje mające jak najbardziej przypominać realne pojazdy, które moglibyśmy wysłać na Czerwoną Planetę. Przygoda z Marsem nie skończyła się jednak na łaziku Hyperion. Polscy studenci, nie tylko z Białegostoku, są dobrzy w tworzeniu takich konstrukcji i będą chceli pokazać ponownie swoją klasę. Najpierw w trakcie tegorocznych zawodów w Stanach Zjednoczonych, które rozpoczną się 29 maja. Oficjalna prezentacja Hyperiona 2 już 10 maja, a za niespełna dwa tygodnie cały sprzęt leci za ocean. Wraz z reprezentacją Politechniki Białostockiej lecą inne polskie zespoły: z Rzeszowa (Legendary Rover), Warszawy (Eris), Częstochowy (PCz Rover Team) i Szczecina (SKN SIMP). Szkoda, że zespół z Wrocławia wycofał się z udziału w zawodach. W ubiegłym roku ich Scorpio III stanął na drugim stopniu podium.

Przypominamy, że łazik Hyperion 2 powstał w ramach tego samego projektu co jego protoplasta. Waży 50 kilogramów i jest usprawnioną, aczkolwiek bardzo podobną wersją pierwszego Hyperiona. Poprawki mają przede wszystkim umożliwić wykonanie nowych zadań, które czekają uczestników zawodów, i pokonanie trudniejszej niż w 2013 roku trasy. Na zbudowanie obu łazików Hyperion 1 i 2 przeznaczono prywatne środki, a także 366 tysięcy złotych ze środków publicznych.


Pierwszy Hyperion przed budynkiem Wydziału Mechaniki Politechniki Białostockiej.

Ten rok będzie wyjątkowy dla twórców łazików marsjańskich. Nie tylko na pustyni w Utah, ale także podczas europejskiej edycji zawodów w Polsce będzie okazja wykazania się umiejętnościami. A dla nas dużo większe szanse na doping. Pierwsze zawody European Rover Challenge (o czym wspominaliśmy w październiku), które organizuje Mars Society Polska, będzie gościło w dniach 5-7 września 2014 roku Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu koło Chęcin.

Zawodom towarzyszyć będzie konferencja "Człowiek w Kosmosie" oraz piknik naukowy. Oprócz polskich drużyn pojawią się zespoły z Australii, Bangladeszu, Egiptu, Indii, Kanady, Kolumbii oraz USA.

Źródło: Mars Society Polska, Facebook Projekt Hyperion

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pangeorge
  5
  Moja uczelnia taka piękna :D
  • avatar
   Ragnar Lothbrok
   1
   No nie wiem, ale wydaje mi się że wykorzystywanie tak prymitywnej techniki, by w przyszłości wysłać to na marsa mija się trochę z celem ...
   Ile to by pojeździło, góra kilka dni ... wszystko odsłonięte, piasek dostałby się wszędzie, unieruchamiając pojazd, zresztą widać że zasilanie tylko akumulatorowe :/
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Powinni dać kamerę do robienia #SELFIE na marsie będzie super efekt.
    • avatar
     Rebal
     -8
     Nazwa ubliża książce o tym samym tytule. Na Hyperionie były takie technologie, że dziś gdyby cokolwiek z tam tond się u nas ukazało to by wam koparki opadły.
     To urządzenie jest niczym prymitywne narzędzie z wieku narzędzi pracy.


     • avatar
      danio1611
      0
      POLAND CAN INTO SPACE!
      • avatar
       guziel
       0
       jakoś mam wrażenie że ten łazik to po paru dniach jazdy na pustyni to albo w środku będzie miał pełno piachu od tych wentylatorów albo zapchają się filtry od wentylatorów i się puszka grzać będzie.
       • avatar
        guziel
        0
        jakoś mam wrażenie że ten łazik to po paru dniach jazdy na pustyni to albo w środku będzie miał pełno piachu od tych wentylatorów albo zapchają się filtry od wentylatorów i się puszka grzać będzie.

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login