Samochody elektryczne

Tesla znów drożeje. Elon Musk zapowiedział wzrost cen

przeczytasz w 1 min.

Pakiet autonomicznej jazdy Full-Self Drive (FSD) zdrożeje o 2 tysiące dolarów. Kolejny wzrost cen nastąpi, jak tylko usługa będzie bardziej rozwinięta.

(Nie do końca) autonomiczna jazda Tesli droższa o $2.000

O wzroście cen poinformował sam Elon Musk za pośrednictwem - rzecz jasna - swojego profilu na Twitterze. Oprogramowanie Full-Self Drive (FSD), które docelowo ma umożliwiać w pełni autonomiczną jazdę, od poniedziałku 17 stycznia będzie kosztować już $12.000 zamiast $10.000 (i będzie dotyczyć wyłącznie klientów w USA).

Jeśli natomiast chodzi o FSD w ramach abonamentu - cena pozostanie bez zmian na poziomie $199. Wzrostu można spodziewać się jednak, jak tylko usługa zostanie ulepszona tj. pozwoli kierowcy na więcej swobody podczas jazdy.

Full-Self Drive nadal nie jest idealne i musi uporać się z wieloma przeciwnikami

Oprogramowanie umożliwiające Tesli poruszanie się po drogach bez ingerencji kierowcy jest nieprzerwanie rozwijane od 2018 roku - i wiele wskazuje, że osiągniecie zamierzonego celu potrwa jeszcze kilka lat. To nadal system, który potrzebuje mnóstwa usprawnień.

Elon Musk, jeszcze jakiś czas temu twierdził, że samochody wykorzystując FSD “mogą jeździć z domu do pracy, najprawdopodobniej bez interwencji…”.

Oprócz wyzwań technologicznych, Tesla musi radzić sobie z regulacjami prawnymi. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku firma została skrytykowana przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) w Ameryce za wprowadzanie użytkowników w błąd. Zdaniem rządowej instytucji, oznaczenie Full-Self Drive może sugerować, że auto jest w stanie poruszać się samodzielnie - tworząc tym samym zagrożenie na drodze.

Jak oceniacie cenę usługi FSD? $12.000 to niemal 50.000 zł - czy to rozsądna cena za częściowo autonomiczną jazdę? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: theverge.com

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ad_Lou
  6
  hmmm... głupi ja myślałem, że z upływem czasu i rozwojem takie rzeczy powinny tanieć, z uwagi na wyjście z początkowego r&d jak i szansę dotarcia do szerszego grona użytkowników - wykorzystanie korzyści skali...
  • avatar
   DeviLevi
   3
   Inflacja
   • avatar
    Yamaraj6
    2
    Dopóki nie ma konkurencji mogą sobie dyktować ceny jakie chcą. Poza tym autonomiczna jazda będzie miała sens jeżeli będzie uregulowana prawnie i będzie w 100% skończona i bezpieczna, bo co z tego, że mam autonomiczny samochód jak i tak na imprezę muszę jechać taksówką, bo nie mogę nim wrócić, będąc np. pod wpływem alkoholu. Po co mi autonomiczny samochód jeżeli jadąc gdzieś dalej i tak muszę go "pilnować" i nie mogę np. iść spać.

    Oczywiście sam poziom bezpieczeństwa w Tesli jest wyższy niż w innych samochodach dzięki autonomii i szybkiemu reagowaniu, ale jak na tę chwilę jest to bardziej ciekawostka dla fanów technologii, która wymaga wiele cierpliwości na dłuższych trasach.
    • avatar
     highend
     0
     ja mam FSD za darmo :D :)