Komputery

USB 3.1 prześle obraz w rozdzielczości Ultra HD

przeczytasz w 1 min.

Organizacje VESA i USB IF opracowały sposób przesyłania obrazu w jakości Ultra HD za pomocą interfejsu USB 3.1 typu C.

USB typ C - DisplayPort Alt Mode

Nowy interfejs USB 3.1 zapowiada się coraz ciekawiej. Oprócz nowego złącza, rozwiązującego odwieczny problem z niewłaściwą orientacją wtyczki, zapewni on możliwość przesyłania obrazu i dźwięku za pomocą interfejsu DisplayPort.

Organizacje VESA (Video Electronics Standards Association) i USB 3.0 Promoter Group podjęły współpracę, która zaowocowała opracowaniem połączenia DisplayPort Alternate Mode (Alt Mode) – dzięki niemu interfejs USB 3.1 typu C będzie mógł nie tylko przesyłać dane z przepustowością do 10 Gb/s i dostarczyć do 100 W mocy (USB Power Delivery), ale też przesyłać obraz i dźwięk za pomocą DisplayPort 1.2a (z możliwością zastosowania dodatkowych adapterów VGA, DVI i HDMI).

USB 3.1 ma dysponować czterema liniami transmisyjnymi, które będzie można spożytkować w różny sposób. Możliwe będzie na przykład przesyłanie obrazu w rozdzielczości Ultra HD za pomocą dwóch linii, a dwie kolejne posłużą do przesyłania danych lub doprowadzania większej porcji energii. Powszechne tutaj mają stać się specjalne stacje dokujące, pozwalające na „rozprowadzenie” nowego interfejsu do poszczególnych urządzeń.

Nowa technologia będzie stanowić konkurencję dla interfejsu Thunderbolt, który co prawda też przesyła dane i obraz z dźwiękiem, ale znowu wymaga podłączenia do zewnętrznego interfejsu DisplayPort. W przypadku USB 3.1 nie trzeba będzie korzystać z zewnętrznego interfejsu.

"Specyfikacja standardu USB typu C została opracowana w celu zapewnienia konsumentom złącza do wszelkich zastosowań, począwszy od urządzeń mobilnych do komputerów stacjonarnych, a technologie SuperSpeed USB 10 Gb/s i USB Power Delivery mogą być wprowadzone w obrębie pojedynczego przewodu," powiedział Jeff Ravencraft, prezes i dyrektor operacyjny w USB-IF. "USB-IF jest w trakcie opracowywania specyfikacji wspólnego interfejsu. Pracujemy z VESA, aby zapewnić konsumentom możliwość wykorzystania interfejsu DisplayPort Alt Mode w urządzeniach zgodnych z USB typu C.”

Nadchodząca technologia już zainteresowała firmy Apple, Google i Microsoft, które mają ją wykorzystać w nowych smartfonach i tabletach. Warto również zauważyć, że nowe rozwiązanie jest zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej

Źródło: VESA, ComputerBase

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Na cholerę rozwijać stary standard? Nie lepiej stworzyć nowy standard do podłączenia peryferiów? W zasadzie są potrzebne trzy takie interfejsy. Wewnętrzny takim jest PCI-E, "sieciowy" (do łączenia komputerów w sieci) obecnie istniejące na skrętce CAT5e są wystarczające oraz zewnętrzny którym podłączymy wszystko od myszy do monitora i który nie jest odgrzewanym kotletem w stylu kolejnego USB.
  • avatar
   jkbrenna
   -1
   nie mozna powiedsziec, ze HMDI calkiem dopracowany byl, czasami od kabla zalezy, czy TV sie synchronizuje, dziwnym trafem lepiej AMD APU miec niz cos innego...
   • avatar
    twaroog
    -4
    http://img2.wikia.nocookie.net/__cb20140726023420/clashofclans/images/5/50/If-you-know-what-i-mean.png
    • avatar
     Konto usunięte
     -5
     To bardzo ciekawe wiadomości - możliwe, że chodzi tutaj również o OCULUS RIFT z ich najnowszym prototypem "Crescent Bay". Bardzo prosze redakcję o sprawdzenie informacji - BARDZO CIEKAWE JAK OCULUS wraz z NVIDIA porusza wszystko do przodu. Technologia SLI VR ma szansę pomóc w uzyskaniu leszej płynności dla VR.
     Dla zainteresowanych zapraszam do obejrzenia moje gameplay'u na DK2 https://www.youtube.com/watch?v=8IUcask4A6M
     • avatar
      Konto usunięte
      -5
      Nie lepiej od razu wydać USB 5,0 4k full? Bo 3,1 to taki odgrzany kotlet i marnie brzmi.
      • avatar
       Balrogos
       0
       Ja lubie ten stary USB 1.1-3.0 stabilna prostokatna mocna wtyczka a ten C do zaraz polamie jak ma w srodku ten rdzen
       • avatar
        Chiny_X
        0
        To tylko pokazuje, jak bardzo sprzęt komputerowy jest nie przygotowany do tego "na szybko" wprowadzonego standardu. w sumie przeciętnemu konsumentowi do niczego nie potrzebnego.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Thunderbolt [*] ;)