Ciekawostki

Potężny cios w Rosję. Mastercard i Visa zawieszają płatności

przeczytasz w 2 min.

Sieci Mastercard i Visa wspólnie podjęły decyzję o zablokowaniu transakcji w Rosji. Bank Centralny uspokaja jednak, że blokada dotyczy wyłącznie płatności rosyjskimi kartami poza granicami państwa - w Rosji transakcje nadal będą możliwe.

Rosja bez płatności Visa i Mastercard

Blokada ma wejść w życie w ciągu najbliższych kilku dni - informuje Mastercard w oficjalnym komunikacie opublikowanym krótko po przemówieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który wzywał firmy do zaprzestania interesów z Rosją.

Solidarnie z Mastercard, blokadę na transakcje nałożyła również sieć Visa, informując jednocześnie, że jest to bezpośrednia odpowiedź na agresję Rosji wobec Ukrainy.

Karty wydawane przez rosyjskie banki nie będą już obsługiwane przez sieć Mastercard. Każda karta Mastercard wydana poza granicami kraju nie będzie działać u rosyjskich sprzedawców ani w bankomatach” - wynika z oficjalnego komunikatu sieci.

Jednakowe zmiany wprowadza Visa, której “transakcje przestaną działać poza Rosją, a karty Visa wydane przez instytucje finansowe poza Rosją nie będą już działać w Federacji Rosyjskiej”.

Rosjanie nadal będą mogli płacić, ale tylko w Rosji

Rosyjski Bank Centralny błyskawicznie odpowiedział na informację o blokadach nałożonych przez Visa i Mastercard. Rosjanie nie muszą obawiać się, że zostaną całkowicie odcięci od płatności.

W Rosji już od kilku dni nie działa Apple Pay, Google Pay oraz PayPal. Decyzja Mastercard i Visa to kolejny, potężny cios dla Rosjan.

Zdaniem rosyjskiej instytucji, „transakcje kartami są przetwarzane w kraju w Krajowym Systemie Kart Płatniczych i nie podlegają sankcjom”. Co to tak naprawdę oznacza? Tyle, że płatności kartami obsługiwanymi przez sieć Visa lub Mastercard będzie nadal możliwe na terenie Rosji. W przypadku próby płatności poza granicami Federacji Rosyjskiej kartą debetową lub kredytową - transakcja nie zostanie zrealizowana.

Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku płatności kartami wydanymi przez instytucje poza Rosją - te nie będą działać w Rosji.

Źródło: Twitter @Mastercard i @VISA

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  6
  Czyli co? Rosjanie, nie będą wydawać kasy poza Rosją. I to ma zaszkodzić ich gospodarce? Gdzie tu sens, gdzie logika, ja się pytam?

  Swoją drogą Rosjanie przechodzą na system niezależny od zachodu, we współpracy z Chinami.
  https://pl.investing.com/news/economy/chiny-dziekuja-ue-za-sankcje-rosyjskie-banki-siegaja-po-cips-313937
  Widać schyłek dominacji zachodniego systemu ekonomicznego na świecie. Proponuje ludziom patrzeć szerzej na tą wojnę, niż tylko przez pryzmat spadających bomb. Widać coraz wyraźniej o co chodzi w tej wojnie i to na pewno nie jest zdobywanie zrujnowanej walkami Ukrainy. To tylko poboczny cel jednej ze stron. Tu chodzi o globalne geostrategiczne przetasowania. Świat się zmienia na naszych oczach.
  • avatar
   slawekjas
   4
   h.. z takimi sankcjami, na pokaz większość z nich jest, że niby MY też popieramy Ukrainę... a żaden się nie odważy zablokować Ruskich na 100%
   • avatar
    Caarn
    2
    nie taki potęzny, bo większość ruskich korzysta z kart systemu Mir, a zaraz przejdą na UnionPay od Chin. Visa i MC są niepopularne w zsrr
    • avatar
     silvver
     2
     A revoult działa?
     • avatar
      Bonaducci
      0
      Czyli w kogo to uderzy najbardziej? Pomyślmy. We wszelkich emigrantów, którzy nadal mają swoje środki w rosyjskich bankach i teraz zostaną od nich odcięci. We wszystkich użytkowników rosyjskich giełd, kantorów i podobnych systemów pokroju revoluta, których karty nie będą już działać. We wszystkich turystów, pracowników delegowanych i inne osoby spoza federacji rosyjskiej, którzy akurat tam przebywają i korzystają z kart służbowych czy prywatnych wydanych poza krajem
      W kogo to nie uderzy? W przeciętnego obywatela, który ma tam kartę i tam się nią posługuje.
      Nie no, ma to sens.
      • avatar
       OpusDei
       -3
       Państwa nie mają przyjaźni, mają tylko interesy jak to mówią Brytole, którzy polityczną prostytucje opanowali na lvl master. Obecna sytuacja z całym ryzykiem jest również bezsprzecznie kolejnym, historycznie ważnym momentem geopolitycznym. Wśród rządzących nami polityków nie ma liderów kierujących się polskim interesem narodowym. Medialnie mamy tylko dostęp do ukraińskiej prawdy i blokadę na ruskie kłamstwa. Czy Polacy jacyś za głupi są, żeby wyrobić sobie własne zdanie. Emocjami mogą się kierować zwykli ludzie a nie elity rządzące, ale trzeba mieć własne elity a nie z "TenKraju".
       Mamy gmatwane prawo, w nowelizowanych ustawach artykuły zmieniane są zapisami, które powołują się na dziesiątki innych art. z innych ustaw a tamte na jeszcze kolejne art. ...pętla wzajemnie wykluczających się regulacji. Warto się zastanowić co może być jutro, za miesiąc ...za 10 lat.
       „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”.