Gry komputerowe

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - świat usłyszał o tym dzięki grze Warsaw

przeczytasz w 2 min.

Dziś 1 sierpnia 2019 roku. Dokładnie 75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie – jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii najnowszej. W tym roku świat mógł o nim usłyszeć zdecydowanie częściej, a to za sprawą gry Warsaw, która lada chwila wyląduje w sklepach.

Polskie gry cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem, a największe na świecie redakcje chętnie publikują poświęcone im teksty i materiały. Nie inaczej jest w przypadku Warsaw – turówki studia Pixelated Milk, która porusza temat Powstania Warszawskiego. Jak doliczyli się autorzy, w ciągu tych kilku miesięcy, jakie minęły od oficjalnej zapowiedzi, ich tytuł został wspomniany w ponad 370 publikacjach, a czytelnicy z całego świata mieli okazję przeczytać choćby tylko kilka słów o tym ważnym wydarzeniu.

Warsaw screen 

Jak powiedział Krzysztof Papliński, producent Warsaw, „w grze widać nie tylko warstwę rozgrywki i grafiki, ale również poruszającą i nieznaną na świecie historię. Budzi ona szerokie zainteresowanie mediów nie tylko w USA czy Zachodniej Europie, ale też Azji”.

Gamespot, IGN, PCGamesN, Sueddeutsche Zeitung czy Kotaku to tylko niektóre z zagranicznych serwisów, które zdecydowały się na publikację tekstów poświęconych Warsaw. Ich autorzy każdorazowo podkreślali, że jest to taktyczna gra nawiązująca do prawdziwych wydarzeń, pozwalając tym samym swoim czytelnikom usłyszeć (niejednokrotnie po raz pierwszy) o Powstaniu Warszawskim. 

„Jest bardzo duża szansa, że nigdy nie słyszeliście o Powstaniu Warszawskim. Prawdopodobnie dlatego, że ono nie pasuje do opowieści lansowanej przez zachodnie podręczniki szkolne dotyczące okresu II wojny światowej, mówiącej o zwycięstwie wbrew wszelkim przeszkodom. […] Po 63 dniach walk w całym mieście powstańcy przegrali, co najmniej 150 000 cywilów zostało zabitych, a miasto w odwecie zrównano z ziemią” – takie podsumowanie można przeczytać na łamach IGN.

Warsaw to taktyczne RPG z elementami strategicznymi, którego akcja obejmuje 63 dni Powstania Warszawskiego. Zadaniem graczy jest przejęcie kontroli nad grupą bojowników i zapewnienie im przetrwania w tych niesamowicie trudnych czasach. Twórcy podkreślają, że choć nie postawili na autentyczne postaci historyczne, to zachowano wierność realiom i konsultowano się z historykami.

„Kiedy zaczynaliśmy pracę nad WARSAW, chcieliśmy, żeby była to po prostu jak najlepsza gra w swoim gatunku, taka, w którą każdy z nas chciałby zagrać. Chcieliśmy jednak, by nasz produkt poza świetną warstwą rozgrywki opowiadał również ciekawą i ważną historię, więc nasz wybór padł na Powstanie Warszawskie – temat, który dotąd był w tym medium praktycznie niewykorzystany, a jeśli ktoś po niego sięgał, to efekt bywał daleki od ideału” – dodał Krzysztof Papliński.

Warsaw zmierza na komputery osobiste, a premiera została zaplanowana na 4 września. W późniejszym terminie tytuł trafić ma również na konsole PlayStation 4 i Nintendo Switch. Wspomnijmy jeszcze, że niedawno w sieci pojawił się nowy, 13-minutowy gameplay.

Źródło: MSL Group, Gaming Company, Pixelated Milk

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Sharimsejn
    2
    Nawet jesli gra nie bedzie/nie jest super to fajnie jesli dotrze do zzagranicy. Tam sie przyjmuje taka wiedze z ksiazek czesto zmieniona w pewnym stopniu albo w ogole milczy.