Na topie

Złota jedenastka polskich gier

Autor:

Szef strefy Gry

więcej artykułów ze strefy:
Gry

Na 11 listopada ponownie wybieramy reprezentację naszych najlepszych rodzimych tytułów. Znajdziecie tu gry, z który jako Polacy możemy być dumni w każdym zakątku świata. Oto najlepsze polskie gry!

  • Złota jedenastka polskich gier | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

W tym roku na 11 listopada przypada nam nadzwyczajne święto – 100-lecie odzyskania niepodległości. Przy takiej okazji warto zasypać dzielące nas przepaście, by wspólnie świętować ponad podziałami. A czy jest coś co potrafi lepiej nas jednoczyć niż duma z osiągnieć naszych rodaków na arenie międzynarodowej?

I nie chodzi tu tylko o wyczyny naszych siatkarzy, skoczków narciarskich czy naukowców od udoskonalania grafenu. Mamy przecież też prężnie rozwijającą się polską branże gier. Jakby nie patrzeć dała nam już ona hity, które zdołały przebić się nie tylko do zestawień najlepszych gier na PC, ale także do TOP 10 gier PlayStation 4 czy Xbox One. Do pełni szczęścia brakuje nam tylko rodzimych przedstawicieli pośród najlepszych gier wyścigowych, ale zapewne i to z czasem się zmieni.

Jeśli zastanawiacie się jakie to gry wywarły na świecie największe wrażenie śpieszymy z odpowiedzią – oto naszym zdaniem najbardziej zasłużona jedenastka ostatnich lat…oraz kilka dodatkowych, nie mniej ważnych dla polskiego rynku gier tytułów. Te ostatnie znajdziecie na drugiej stronie naszej publikacji. Sami zobaczcie czym możemy pochwalić się na świecie.

I choćby dlatego dopingujmy nasze rodzime studia deweloperskie, doceniajmy je i bijmy im brawa, bo tylko tak tworzący je ludzie będą mieli siły by kontynuować swoją pracę. Szczególnie, że patrząc na ich dotychczasowe dokonania możemy z dumą powiedzieć „Polacy nie gęsi, swoje świetne gry mają”. 

Najlepsze polskie gry:

 

Wiedźmin 3: Dziki Gon - Edycja Gry Roku

Cyfrowe przygody Białego Wilka to nie tyle gra polska, co arcy-polska. Raz, że wyrasta ona z drzewa literatury Sapkowskiego, a dwa, że i ono jest głęboko zakorzenione w żyznej glebie naszej rodzimej kultury. Mimo, że akcja serii gier o wiedźminie - a w tym też najbardziej rozrośniętej części trzeciej, - toczy się w świecie fantasy, roi się w tym uniwersum od słowiańskich akcentów. Wsie, jak żywcem wycięte z obrazów Wyspiańskiego, postacie jak z poematów Mickiewicza i żarty jak z filmów Barei. CD Projekt RED sprytnie przemyca nasze dziedzictwo narodowe, biało-czerwony farsz skrywając w krwistym mięsiwie wciągającej opowieści.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
18
Wersja językowa
polska dubbing, polska kinowa (napisy)
Gatunek gry
cRPG
Wydawca
CD Projekt RED
Producent
CD Projekt
Data premiery
2015-05-19

Pełna specyfikacja

98%

Ocena benchmark.pl

>Observer_

Trzeba przyznać, że pomysł ludzi z Bloober Team by w roli głównego bohatera >Observer_ obsadzić Rutgera Hauera był iście genialny. Skoro gra tak mocno zanurzona jest w cyberpunku to kto lepiej nadawałby się na głównego bohatera jak nie słynny Roy Batty z Blade Runnera. Co najlepsze, twórcy >Observer_ puszczają graczom jeszcze jedno oczko, bo Daniel Lazarski, detektyw, w którego wciela się Hauer, naszpikowany całą masą różnych cybernetycznych wszczepów. Jego numer popisowy to hakowanie umysłów i czytanie wspomnień innych ludzi. Brzmi złowieszczo? I dobrze, to przecież rasowy, psychologiczny horror od ludzi, którzy wcześniej dali nam Layers of Fear.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
16
Wersja językowa
angielska, polska
Gatunek gry
Przygodowe
Wydawca
Aspyr Media, Inc.
Producent
Bloober Team
Data premiery
2017-08-15

Pełna specyfikacja

94%

Ocena benchmark.pl

Shadow Warrior 2

Jedne gry oczarowują nas mistrzowsko napisanym scenariuszem, drugie uwodzą niepowtarzalnym klimatem, a jeszcze inne podbijają nasze serca rozgrywką prostą i satysfakcjonującą jak kruszący beton cios japońskiego wojownika. Do tych ostatnich tytułów bez wątpienia zalicza się Shadow Warrior 2 polskiego studia Flying Wild Hog, czyli historia awanturniczego ninja, którego cięty język ostrością równa się tylko brzeszczotowi jego miecza. Choć jedno i drugie to w pewnym sensie to samo, bo prawdziwie uniwersalnym dialektem jest przecież rozwałka. Nawet cudzoziemcy dogadają się bez problemu podczas beztroskiego patroszenia przeciwników. A i żart wtedy zawsze się znajdzie. Czasem dosadny, czasem przesadny...

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
18
Wersja językowa
polska
Gatunek gry
Gry akcji, Strzelaniny
Wydawca
Techland
Producent
Flying Wild Hog
Data premiery
2016-10-13

Pełna specyfikacja

86%

Ocena benchmark.pl

Beat Cop

Niby mamy tu tylko staroszkolną przygodówkę point’n’click utrzymaną w modnej ostatnio konwencji retro, sowicie podlaną klimatem amerykańskich filmów sensacyjnych z lat 80-tych. Co więc w tej polskiej produkcji takiego nadzwyczajnego? Cóż, diabeł tkwi w szczegółach, a w tym przypadku idealnie zaszył się on w historii nowojorskiego gliniarza, który niepatrzenie nadepnął na odcisk pewnym wysoko postawionym osobom i wylądował „na ulicy” dzierżąc w dłoniach bloczek z mandatami. Myślicie pewnie „nic nowego”? Bynajmniej, bo Beat Cop od pierwszych minut czaruje nas swoją wielowątkową, mocno wciągającą fabułą, ciekawą mechaniką, gęstym jak smoła czarnym humorem i…zawrotnym tempem akcji. Tu naprawdę trzeba się napocić, by nie zarobić kulki.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
18
Wersja językowa
angielska, polska
Gatunek gry
Przygodowe, strategiczno-ekonomiczna
Wydawca
Techland
Producent
Pixel Crow
Data premiery
2017-03-30

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Layers of Fear

Polacy straszyć potrafią i basta! Nie ma się czego wstydzić, a można się nawet tym chwalić. A już z pewnością mają powód do dumy twórcy z krakowskiego studia Bloober Team. Zmalowali oni nie lada horror, w którym korytarze dziewiętnastowiecznej posiadłości okazują się równie poplątane, jak psychika jej właściciela. Mówią, że każdy artysta jest po części szalony, ale malarz zamieszkujący to nawiedzone domostwo to okaz jedyny w swoim rodzaju. Z każdym kolejnym pociągnięciem jego pędzla otaczająca go rzeczywistość wynaturza się coraz bardziej, a on sam gubi się we własnych urojeniach próbując złożyć w całość historię swojego rodu i stworzyć arcydzieło, które będzie ukoronowaniem jego kariery.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
16
Wersja językowa
polska
Gatunek gry
Gry akcji, Przygodowe
Wydawca
Techland
Format nośnika
DVD
Data premiery
2016-02-16

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Frostpunk

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałoby nasze życie na skutej lodem Ziemi? Czy bylibyśmy w stanie przerwać przy gwałtownie spadającej temperaturze i co musielibyśmy poświęcić? Odpowiedzi na to próbuje udzielić Frostpunk, nietuzinkowa gra strategiczna, w której oprócz rozbudowania ostatniej ludzkiej osady trzeba zmierzyć się z całą masą znacznie bardziej przyziemnych problemów wprost dotykających pozostającej pod naszą opieką społeczności. A dylematy moralne są tu nie mniejsze niż w innej rodzimej perełce – This War of Mine. Podobnie zresztą jak niesamowity klimat, który wprost wylewa się tu z ekranu. Trudno się jednak temu dziwić skoro za oboma tytułami stoi to samo polskie studio. Lepszej rekomendacji chyba nie potrzeba.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
16
Wydawca
Cenega S.A.
Data premiery
2018-04-24

Pełna specyfikacja

70%

Ocena benchmark.pl

My Memory of Us

Niby to tylko prosta gra przygodowa wypełniona przeróżnej maści łamigłówkami i groteskowym humorem, a jednak dość boleśnie przypomina do czego prowadzą podziały. Opowieść o dwójce dzieci walczących o przetrwanie w okrutnej wojennej rzeczywistości nie byłoba może aż tak wymowna, gdyby nie wyjątkowo klimatyczna czarno-biała oprawa wizualna, w której tylko gdzieniegdzie pojawia się kolor czerwony. Później podkreśla on owe sztuczne podziały, które wyrzucają część społeczeństwa poza nawias i stają się powodem ich prześladowań. Brzmi znajomo? Jak najbardziej. Twórcy My Memory of Us nie ukrywają zresztą, że inspiracją ich gry były polskie realia życia pod niemiecką okupacją podczas II wojny światowej. A że zapomnieliśmy już do czego prowadzi wojna i sztuczne podziały społeczeństwa na lepszych i gorszych ten tytuł nabiera dodatkowej mocy.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
7
Wersja językowa
polska kinowa (napisy), angielska
Gatunek gry
Przygodowe
Wydawca
IMGN.PRO/Cenega S.A.
Format nośnika
BD, wersja cyfrowa
Data premiery
9 października 2018

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

This War of Mine

Wiele osób wciąż uważa, że gry nie nadają się do opowiadania ambitnych historii i przekazywania emocji dojrzalszych, niż radość z wybebeszania wrogów. Na ten sceptycyzm Polacy z 11 bit studios odpowiedziało tytułem This War of Mine. Ta prosta, a zarazem elegancka graficznie produkcja przedstawia nam okropieństwa współczesnych wojen na przykładzie grupki osób starających się przetrwać w zrujnowanym mieście. Perspektywa nieprzerwanie kończących się zapasów, niełatwe wybory moralne i konieczność kierowania zbieraniną przerażonych ludzi sprawia, że to rozgrywka przeznaczona w zasadzie tylko dla dorosłych. Bo dźwignąć ten emocjonalny ciężar niektórych decyzji naprawdę nie jest łatwo. Oto wojna jakiej nie znacie. I nigdy nie chcielibyście jej poznać!

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
18
Wersja językowa
angielska, polska
Wydawca
11 bit launchpad
Producent
11 bit studios
Format nośnika
DVD

Pełna specyfikacja

80%

Ocena benchmark.pl

Phantom Doctrine

Seria XCOM to już niemal legenda pośród taktycznych strategii. Nie wszyscy jednak wiedzą, że i my mamy swojego rodzimego przedstawiciela tego gatunku. I to zaskakująco dobrego, o czym świadczą opinie samych graczy. Niewiele jest bowiem tak ciekawych produkcji, które obok intrygującej fabuły i typowych walk na tury mają jeszcze całą masę naprawdę oryginalnych rozwiązań. Wszystko dzięki zanurzeniu gry w mocno szpiegowskich, zimnowojennych klimatach, gdzie na porządku dziennym byli podwójni agenci, pranie mózgów i powolne prowadzenie dochodzeń poprzez łączenie poszczególnych poszlak i śladów. Wszystko to oczywiście znalazło się też w grze. I choćby dlatego do Phantom Doctrine idealnie pasują słowa Stanisława Jachowicza - „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. Jeśli więc kochacie szpiegowskie klimaty i nie stronicie od turowych strategii koniecznie wypróbujcie ten tytuł. Jest tego warty.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
18
Gatunek gry
Gry akcji, Strzelaniny
Wydawca
Good Shepherd Entertainment
Data premiery
2018-08-14

Pełna specyfikacja

92%

Ocena benchmark.pl

My Brother Rabbit

Ta niezwykle kolorowa gra przygodowa, z wyjątkowo pociesznym pluszowym królikiem w roli jednego z bohaterów kryje w sobie drugie, znacznie bardziej dramatyczne dno. To wszystko to bowiem wytwór dziecięcej fantazji dwójki rodzeństwa, które w ten sposób próbują poradzić sobie z niełatwą rzeczywistością ciężkiej choroby jednego z nich. I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie sposób w jaki połączono tu obie historie – królika szukającego leku dla swojej przyjaciółki – roślinki i brata „walczącego” o życie swojej młodszej siostry. Wszystko to rozgrywa się bowiem pośród niesamowitych, bajkowych lokacji z mnóstwem ciekawych łamigłówek do rozwiązania.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
3
Wersja językowa
polska
Gatunek gry
Przygodowe, Logiczne
Wydawca
Artifex Mundi
Format nośnika
wersja cyfrowa
Data premiery
21 września 2018

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

SUPERHOT

Naszą listę wieńczy gra prawdziwie biało-czerwona… Nie, nie, to żadna metafora. W SUPERHOT odnajdziemy w zasadzie tylko te dwa kolory. Cały świat jest zbudowany z jednobarwnych brył i z grubsza dzieli się na czerwonych przeciwników i białą resztę scenerii. Pomysł tej produkcji jest zaskakująco prosty, ale jak widać, trzeba było polskiej kreatywności, żeby wcielić go w życie. Krótko mówiąc, jest to klasyczna strzelanina z jedną dodatkową funkcją. Czas zatrzymuje się w miejscu, kiedy i my przestajemy się ruszać. Czasem starczy rzucić iskrę geniuszu, żeby znana konwencja buchnęła świeżym płomieniem. W każdym razie tak to się robi u nas nad Wisłą.

Najważniejsze cechy

Klasyfikacja PEGI
12
Wersja językowa
polska kinowa (napisy)
Gatunek gry
Gry akcji, Logiczne
Wydawca
CDP.PL
Producent
IMGN.PRO
Format nośnika
DVD
Data premiery
2016-02-25

Pełna specyfikacja

80%

Ocena benchmark.pl

Odsłon: 18528
Komentarze

14

Udostępnij