HDD

Western Digital pozwany za wprowadzanie klientów w błąd - chodzi o popularne dyski HDD

przeczytasz w 1 min.

Firma Western Digital została skrytykowana za zatajanie informacji o konstrukcji dysków twardych. Sprawa odbiła się szerokim echem w branżowych mediach, ale na tym najprawdopodobniej się nie skończy.

Western Digital ukrywał informacje o słabszych dyskach twardych

Chodzi o sprawę z kwietnia, gdy wyszło na jaw, że część dysków twardych Western Digital wykorzystuje technologię Shingled Magnetic Recording (SMR) – rozwiązanie pozwala zwiększyć pojemność nośników, ale przekłada się na słabszą wydajność przy zapisie danych względem standardowej technologii Conventional Magnetic Recording (CMR).

Nagłośnienie sprawy wymusiło na producencie wydanie oświadczenia, gdzie ujawnił wszystkie modele dysków z technologią SMR. Western Digital zmienił podejście i teraz zamieszcza informację o technologii zapisu w specyfikacji dysków.

Niezadowoleni klienci pozywają Western Digital

Okazuje się, że sprawa ma swój dalszy bieg. Kancelaria Hattis Law ze Stanów Zjednoczonych wniosła pozew zbiorowy przeciwko firmie Western Digital Corporation.

Western Digital potajemnie zmienił specyfikację dysków twardych, w tym modeli WD Red NAS, na gorszą technologię SMR, wprowadzając w błąd i wyrządzając konsumentom szkodę.

Producent jest oskarżony o wprowadzanie konsumentów w błąd i działanie na ich niekorzyść poprzez zatajanie informacji o stosowaniu gorszej technologii SMR. Pełną treść pozwu znajdziecie tutaj.

Jak się zakończy ta sprawa? Tego nie wiadomo. Warto jednak zauważyć, że podobnego działania dopuszczały się także konkurencyjne firmy Seagate i Toshiba – jeżeli kancelaria wygra z Western Digital, one też mogą zostać pozwane.

Źródło: ComputerBase, Hattis Law

Zobacz więcej newsów o dyskach twardych:

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  13
  I dobrze.
  • avatar
   Geriavit
   9
   Wszystkie najważniejsze cechy produktów powinny być zamieszczone na opakowaniach oraz na stronach producentów. Nie kumam tego, że kupując w sklepie np. pendrive'a w zależności od modelu na opakowaniu jest lub nie ma informacji o najważniejszych parametrach tj. rodzaj interfejsu, prędkość odczytu oraz zapisu. Nie wymagam tu rodzaju kontrolera itd. No ale jak się zrobi gónwo to wstyd się na opakowaniu przyznać. Nie wiem dokładnie o co kaman z tym SMR. Czy pomimo deklarowanych przez producenta parametrów, dyski ich nie trzymają przez zastosowanie tej technologii czy jak?
   • avatar
    kitamo
    3
    "Kancelaria Hattis Law ze Stanów Zjednoczonych wniosła pozew zbiorowy przeciwko firmie Western Digital Corporation."

    jedyny kto na tym zyska to ta kancelaria ;) bo ona żyje z pozwów zbiorowych a ludzie otrzymaja pewnie symboliczne $5
    • avatar
     losiaczek1
     3
     Nie tylko WD ma z tym problem. Z tego co wiem Seagate też ukrywa tą informację.
     • avatar
      michael85
      3
      W USA można, w PL sąd jak miał rozstrzygnąć kwestię oszustw VW to sędzia stwierdził że to poza jego jurysdykcją. Państwo z kartonu...
      • avatar
       stalkerpl
       0
       co by było gdyby to grupa polskich konsumentów wniosła pozew zbiorowy do polskiego sądu, ze śmiechu w firmie WD ze stołków chyba by pospadali