Ciekawostki

Nazewnictwo Wi-Fi zostanie uproszczone

przeczytasz w 1 min.

Już niedługo nie będzie trzeba odgadywać, czy lepsze jest 802.11n czy 802.11ac. Nazywanie kolejnych wersji Wi-Fi będzie uproszczone – dla dobra użytkowników i producentów.

Osoby, dla których technologiczna nomenklatura to czarna magia, ucieszą się pewnie na wieści płynące z obozu Wi-Fi Alliance. Stowarzyszenie chce ułatwić nazewnictwo kolejnych wersji tego standardu łączności bezprzewodowej.

Aktualne nazewnictwo jest dość skomplikowane: laik może mieć uzasadnione problemy z określeniem na przykład, czy lepsze jest 802.11n czy 802.11ac. Wkrótce nadejdzie jednak kres jego „cierpień”. 

Nadchodzące 802.11ax będzie nazwane po prostu Wi-Fi 6. Użytkownik od razu domyśli się więc, że jest to technologia lepsza niż Wi-Fi 5 (czyli 802.11ac), a tym bardziej niż Wi-Fi 4 (co zostanie przypisane wersji 802.11n). Z kolei cyfry od 1 do 3 oczywiście będą oznaczać wersje 802.11 a, b i g.

Wi-Fi cyfra

Wi-Fi z cyferką będzie nazewnictwem, które sprawdzić ma się przede wszystkim w zastosowaniach marketingowych. Producent będzie mógł jasno przekazać, które jego urządzenia są zgodne z najnowszym standardem, a użytkownik będzie miał uproszczone zadanie przy poszukiwaniu najlepszego sprzętu dla siebie.

Źródło: Engadget, The Verge. Ilustracje: ivke32/Pixabay (CC0) (1), Wi-Fi Alliance (2)

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wenezo
  11
  I bardzo dobrze
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Mieliśmy już USB 3.1 to zmienili na USB 3.0 gen. 2.
   • avatar
    Nullmaruzero
    2
    No i fajny pomysł :)
    • avatar
     Danketch
     2
     Już widzę te reklamy "rewelacyjny router z ultratechnologią Wifi 345 tylko w ertefau" (bo w końcu klasyczny router obsługuje sieci b,g,n)
     • avatar
      sabaru
      2
      W którymś systemie uprościli sposób pokazywania błędów to jak kiedyś mi taki error wyskoczył z napisem zrestartuj komputer i na końcu uśmieszek :) zamiast kodu błędu to myślałem że padnę. Jednocześnie mocno mnie to obraziło.
      • avatar
       mutissj
       1
       całe ta zmiana USB 3.0 na USB 3.1 Gen1, miała na celu utrudnienie instalacji windows 7 z pendriva
       • avatar
        PITUCH1
        1
        tak samo jak dla GSM - CAT :) i bardzo dobre :)
        • avatar
         Kenjiro
         1
         Krok słuszny, tylko jeszcze by się przydało, aby producenci nie mogli wydawać produktów oznaczonych danym symbolem, który później gdzieś głęboko w opisie i małymi literkami jest opisany jako Draft.
         W efekcie takie produkty są często bezwartościowe; już się kiedyś naciąłem na 802.11n Draft, który był na tyle inny od oficjalnego standardu, że część urządzeń nie działała z danym AP.