Telefony

Wiadomości SMS śmiertelnie niebezpieczne

przeczytasz w 1 min.

1 na 10 użytkowników komórek odnosi obrażenia podczas pisania wiadomości SMS w trakcie pieszego przemieszczania się. Pisanie w ruchu obniża naszą zdolność do kontrolowania sytuacji wokół nas.

W tekście Co szkodzi na mózg - szkoła czy komputery? wspominaliśmy, że nasze umysły są coraz bardziej wielofunkcyjne. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Aston w Wielkiej Brytanii wykazują jednak, że ta wielofunkcyjność wystawiona jest na szwank w trakcie pisania wiadomości SMS. W samym Londynie co najmniej dwóch pieszych dziennie zostaje rannymi lub ginie pod kołami samochodów ze względu na fakt, iż używali oni telefonów komórkowych będąc w ruchu. 

Aby dowiedzieć się, jak niebezpieczna jest wymiana krótkich wiadomości tekstowych, naukowcy przeprowadzili eksperyment laboratoryjny. Wolontariusze zostali zaproszeni do spaceru po torze, którego powierzchnia czasami zmieniała kolor. Zasada była nieskomplikowana - trzeba było iść prosto i omijać fragmenty toru świecące się na umownie przyjęty "zakazany" kolor podczas pisania wiadomości SMS. 

Wyniki wykazały, że pisanie i wysyłanie wiadomości tekstowych zabiera człowiekowi tyle siły intelektualnej, że nie jest on w stanie dostrzec potencjalnych zagrożeń na drodze. W praktyce oznacza to, że użytkownik piszący wiadomości SMS nie zauważy lampy, ogrodzenia, a nawet samochodu, przez co staje się potencjalnym sprawcą lub ofiarą wypadków drogowych.

Badacze uważają, że producenci telefonów komórkowych powinni zadbać o to, aby wymiana wiadomości SMS była bezpieczniejsza. Pisanie SMSów mogłoby odbywać się za pomocą poleceń głosowych lub urządzeń, które odczytują gesty i ruchy właściciela. W międzyczasie najpewniejszym sposobem uniknięcia urazów jest oczywiście unikanie SMSowania w trakcie przemieszczania się.

Źródło: net.compulenta.ru

Polecamy artykuły:
Proste Eyefinity - Sapphire Radeon HD 5770 Flex Twoja pamięć podręczna - test 15 pendrive'ówInternetowi terroryści

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Patrick.
  0
  Jak ktoś ma podzielną uwagę, to nie ma z tym problemu : P Ja mało piszę, ale jak już to w domu.
  • avatar
   TheSpeed
   0
   Ja pisze z ręką w kieszeni bez patrzenia na klawiaturę, więc nić mnie nie rozjedzie :P
   • avatar
    Lightning
    0
    Jakby tak trudno było9 zatrzymać się na 20 sekund
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Zgadza się, ja często piszę SMSy, a mam w sieci za darmo bez limitów, i piszę z dziewczyną, często piszę jak wracam z pracy idąc przez przejscia dla pieszych, i jakoś nie mam problemu pisać SMSa, i jednocześnie się rozglądać co się dzieje wokoł, trzeba mieć podzielną uwagę:) zboczę trochę z tematu, ale tak samo mi nie przeszkadza że są filmy z napisami, napisy czytam sporo szybciej niż czyta lektor, i jednocześnie widzę obraz:)
     • avatar
      Dwd89
      0
      jadąc samochdoem jak pisze smsa to zjezdzam bardziej na prawą stronę drogi, telefon trzymam na wysokości górnej granicy kierownicy zeby cały czas miec na oku samochód poprzedzający, zwalniam. i patrząc na drogę powoli trafiam w odpowiednie klawisze. da się choc to mega nie wygodne. ale jednak bezpieczeństwo przedewszystkim. mimo iż zaraz mnie będziecie gryźć za pisanei smsa podczas jazdy :D
      • avatar
       miedzianek
       0
       Ja tam mam dotykowke i pisze bez patrzeniam,juz wyuczone rozmieszczenie klawiszy;) wiec i za kolkiem i idac chodnikiem pisze i pisze^^ Ale ostatnio widzialem utalentowana kobiete ktora wpieprzyla sie pod samochod piszac sms i przechodzac przez przejscie
       • avatar
        zgf1a
        0
        G. prawda. Ja nie raz jezdze na rowerze i podczas jazdy pisze smsy. Jezdze po miescie w trasach, zjazdy z gor i jeszcze jakos nie mialem zadnego wypadku, tez mi badacze glupich amerykanow...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Trochę w tym prawdy, jest nie raz się zagapiłem przez smsa :P