Internet

Wielka Brytania zaostrza przepisy dot. piractwa

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
41 komentarzy Dyskutuj z nami

Wprowadzono zakaz kopiowania nośników na własny użytek, a kary mają zostać zwiększone do 10 lat.

No Piracy
foto: Lord Jim / Descrler / Flickr

Konserwatyści w rządzie Wielkiej Brytanii chcą zmiany przepisów i tym samym zwiększenia maksymalnej kary dla piratów internetowych z 2 do 10 lat. Propozycja bardzo przypadła do gustu właścicielom praw autorskich, a nieco mniej zwykłym użytkownikom.

Politycy wiedzą, że jest to gwałtowna zmiana, ale twierdzą, że jest ona także konieczna, ponieważ obecne przepisy są nieaktualne. Poza tym większe kary mogą „odstraszać” potencjalnych cyberprzestępców oraz wyrównają przestępstwa z tymi naruszającymi prawa autorskie dóbr fizycznych.

Wspomniani wcześniej zwykli użytkownicy mogą jednak spać spokojnie. „Niedzielni udostępniacze plików” nie są bowiem celem nowych przepisów. Najwyższy wymiar kary przeznaczony jest przede wszystkim dla piratów na skalę handlową oraz podmiotami rozpowszechniającymi nielegalne filmy, muzykę i oprogramowanie.

Według ministrów przestępstwa związane z prawami autorskimi odbijają się na całej gospodarce, dlatego też należy traktować je poważnie. O tym czy nowe przepisy wejdą w życie dowiemy się prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Na tym nie koniec. Wielka Brytania rezygnuje bowiem także z przyzwolenia na tzw. legalne piractwo. Od zeszłego roku mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa mogli wykonywać kopie płyt CD i DVD, aby przekształcić zamieszczone tam materiały w wersje cyfrowe. Teraz High Court stwierdził, że należy się z tego wycofać, ponieważ jest to narzędzie do nielegalnego tworzenia kopii.

Przepisy te dotyczą płyt CD, DVD i Blu-ray oraz formatów MP3 i e-booków. Użytkownicy nie mogą już ani wykonywać kopii zapasowych, ani sporządzać dodatkowych egzemplarzy nośników, na przykład do słuchania w samochodzie. Według przedstawicieli przemysłu muzycznego ubiegłoroczne zmiany spowodowały bowiem utratę 58 milionów funtów w skali roku.

Źródło: Digital Trends, SlashGear

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  qwerty1997
  To teraz jak coś się stanie z oryginalną płyta trzeba iść kupić nową!?
  28
 • avatar
  Yamaraj6
  Śmieszni są. Kupuje sobie płytę z muzyką i jak ją zgram na komputer i potem na telefon, żeby słuchać sobie jej z telefonu to jestem piratem. Nie ma co się dziwić, że są straty...
  26
 • avatar
  Konto usunięte
  Aha czyli jak teraz kupią muzykę na płycie to mogą ją tylko odsłuchiwać na urządzeniach wyposażonych w napęd? Czekam na smartfony z napędem DVD.
  18
 • avatar
  PrEzi
  Dla porównania : za napaść z bronią w ręku (plus spowodowanie uszczerbku na zdrowiu) w UK można ponoć dostać max. 7 lat....
  10 lat za piracenie... tak... to ma sens //sarkazm
  16
 • avatar
  Spichris
  Czyli innymi słowy kupujemy PŁYTĘ z muzyką a nie muzykę na płycie i tylko płytę możemy używać - nagrane na niej utwory nie są nasze bo ich nie kupiliśmy. Gdzie tu jakakolwiek logika ?
  12
 • avatar
  Marucins
  Wielka Brytania ehhh Ciekaw jestem jak sobie poradzą z muzułmanami i rosnąca agresją... oraz gwałtami.
  Ile lat więzienia grozi za zgwałcenie dziewczyny w tej wspaniałej WIEEEELKIEJ BRYTANII?

  10
 • avatar
  Satanski
  Odnośnie możliwości kopiowania płyt - wiedzą jak zachęcić ludzi do zakupu legalnych utworów hehe. Teraz należy się zastanowić czy w ogóle warto kupować materiał w jakiejkolwiek formie, bo za kilka lat może się okazać, że nie można go legalnie na niczym nowoczesnym odtworzyć.
 • avatar
  Moderator-to-nie-ja
  Niech się odetną od światowego internetu, problem piractwa zniknie w mgnieniu oka.
 • avatar
  VnnAmed
  W sumie zyska na tym spotify i netflix/podobne do tych dwóch.
 • avatar
  kabat
  Chore! Natomiast w Polsce będzie na jesień szansa na normalizacje stanu faktycznego (ludzie ściągają bo wiadomo że jest ciężko) PIS chce karać tylko tych, którzy na piractwie zarabiają a nie normalnych użytkowników.

  http://gadzetomania.pl/56649,pis-ma-pomysl-na-piractwo-karac-tylko-tych-ktorzy-na-nim-zarabiaja

  trzymajmy kciuki.
 • avatar
  michael85
  Szkoda że UK nie zaostrzy przepisów i nie deportuje wszystkich kolorowych nim ją zniszczą. Najlepiej do PIEKŁA!!!
 • avatar
  zielony666
  Nasi rodzice jakoś mogli wydać pół pensji na płytę winylową (mój ojciec za tyle kupił Pink Floydów w początku lat 80.) i nie mieli z tym problemu...

  Tylko wy chcecie usprawiedliwiać złodziejstwo. I dlatego rynek muzyczny pada...
  -2
 • avatar
  kitamo
  Mysle ze nie do konca wyglada to tak jak tu zostalo opisane.
  Chodzi glownie o tworzenie kopii i np dla rodziny itp. Dotychczas bylo takie niepisane przyzwolenie na cos takiego. Obecnie staraja sie i to wyeliminowac.
  Tu jest mocno ogolnie to opisane a pracuja nad ograniczeniem tego procederu juz od dawna.
  -9
 • avatar
  hl1030
  Robienie kopi zapasowe to jest proceder??
  Jak dla mnie pod i tak wypaczoną definicję piractwa chcą pociągnąć co się tylko da.
  Dalej wierzycieli w to że piractwo to kradzież ??