Smartfony

Trwają testy iPhone'ów z USB-C. Sprawdź kiedy Apple pozbędzie się portu Lightning

przeczytasz w 2 min.

Plotki o tym, że firma Apple wykorzysta port USB-C w iPhone’ach krążą od wielu lat. Wczoraj pojawiły się doniesienia o tym, że firma testuje już takie urządzenia. Informacje pojawiły się nie byle gdzie, bo na łamach serwisu Bloomberg.

iPhone z USB-C - kiedy?

Według Marka Gurmana, autora wspomnianego artykułu, iPhone’y z USB-C pojawią się najwcześniej w 2023 roku co oznacza, że tegoroczne modele nadal wyposażone będą w port Lightning.

Warto dodać, że na początku tygodnia podobne informacje opublikował analityk Ming-Chi Kuo. Według niego, zmiana portu także nastąpi dopiero w przypadku przyszłorocznych modeli.

ładowarka usb-c
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/USB-C#/media/File:USB-C_type_c.jpg

Nowa dyrektywa radiowa

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku ogłoszono prace nad nowelizacją tak zwanej unijnej dyrektywy radiowej. Nowe przepisy zmuszą producentów sprzętu elektronicznego (nie tylko smartfonów) do korzystania z jednego standardu portów i ma to być właśnie USB-C. Wyjątkiem będą urządzenia ładowane bezprzewodowo. W ich przypadku nie będzie konieczne doposażanie ich w ten port.

Na tą chwilę nie wiadomo jaką drogą pójdzie Apple. Firma może zdecydować się na globalną zmianę, albo zaprojektować europejską wersję swoich smartfonów. Póki co w innych krajach nadal sprzedawane będą mógłby być urządzenia z portem Lightning.

Akcesoria i przejściówki

Gurman dodaje, że Apple testuje także przejściówkę, która pozwoli na współpracę iPhone’ów i innych urządzeń tej firmy z akcesoriami, które wyposażone są w port Lightning.

usb-c schematŹródło: https://en.wikipedia.org/wiki/USB-C#/media/File:USB_Type-C_icon.svg

Prawdopodobne jest to, że taka przejściówka będzie sprzedawana osobno i Apple zrobi na tym niezły biznes, a ucierpią portfele użytkowników. Taniej będzie kupić przejściówkę niż wymienić wszystkie akcesoria. To szansa dla Apple, ale jest i zagrożenie.

Wejście w życie nowych przepisów zmniejszy kontrolę Apple nad rynkiem akcesoriów do iPhone'a. Obecnie firma zaleca korzystanie z certyfikowanych akcesoriów, które opatrzone są logo „Made for Apple”.

made for apple
Źródło: Apple

Aby takie logo znalazło się na pudełku urządzenia korzystającego z Lightning, jego producent musi zapłacić firmie Apple za przeprowadzenie procesu certyfikacji.

Źródło: Bloomberg

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Quenser
  6
  Dla mnie to jest śmieszne w ipadach się da a w telefonie już nie gdyby nie. Przecież Apple zawsze się chwaliło że ich urządzenia są use-freandly a używanie USB-c w dzisiejszych czasach to oczywistość...
  • avatar
   NiemenCrystal
   1
   Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam

   niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
   • avatar
    sn00p
    0
    "Na tą chwilę nie wiadomo jaką drogą pójdzie Apple. Firma może zdecydować się na globalną zmianę, albo zaprojektować europejską wersję swoich smartfonów" Te twoje domysły i zagęszczanie atmosfery Grzegorz są przezabawne. Apple ma problem tylko w UE. Absolutnie nie mają zamiaru zmieniać Lightning na nic innego.
    • avatar
     brettsinclairdannywilde
     0
     Na miejscu firmy podszedłbym czysto biznesowo do sprawy i postawiłbym na podwójny zarobek produkując dalej telefony ze starym złączem.
     • avatar
      Gnom_Z_Piany2
      0
      aha. to teraz USB-C
      www.chip.pl/uploads/2016/09/000000000000bxQYdxjwhuOKWmmsbn9y.jpg
      • avatar
       drfrank3nstein
       0
       "Wyjątkiem będą urządzenia ładowane bezprzewodowo". Tak więc postanowione, Apple nie przejdzie na USB-C w iPhone.