Konsole do gier

Więzienie i kara grzywny grożą za przerobienie konsoli lub telefonu

z dnia
Jakub Kralka | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Jakub Kralka
117 komentarzy Dyskutuj z nami

Producenci i policja ścigają

ACTA w swojej obecnej formie została odesłana dokładnie tam, gdzie jest jej miejsce, natomiast niewątpliwie wciąż obowiązują regulacje prawa krajowego, wśród których czeka wiele pułapek na nie do końca uczciwych amatorów elektroniki.

Przerabianie konsol czy telefonów w taki sposób by odtwarzały pirackie gry jest niezgodne z licencjami tych urządzeń, jak również i ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 roku, o czym zapewne wie większość osób, która na taki ruch się decyduje.

Zdecydowanie większy problem pojawia się jednak w sytuacji obrotu wtórnego. Poważne kłopoty ma przez to jedna z nieświadomych studentek, która opisała swój problem na jednym z for dyskusyjnych:

„Przedstawiono mi zarzut posiadania przerobionej konsoli Xbox 360. Prokuratura chce mi wymierzyć karę 500 zł i 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata”

iPhone jailbreak

Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna przyznaje, że policja ma obowiązek sprawdzić każde zawiadomienie o przerobionej konsoli. Co więcej - bardzo często takie zawiadomienia zgłaszają sami producenci, którzy swoją wiedzę czerpią chociażby z wnikliwego monitorowania serwisów aukcyjnych. Przepisy te dotyczą konsol, ale i telefonów komórkowych.

Artykułem, który stanowi prawną podstawę do powyższych działań jest art. 1181 prawa autorskiego. Głosi on co następuje:

 1. Kto wytwarza przedmioty przeznaczone do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworu bądź też służące do nielegalnego odbioru nadawanych programów, przeznaczonych dla zamkniętego grona odbiorców, uzyskujących do nich dostęp po zapłaceniu wynagrodzenia usługodawcy, albo dokonuje obrotu takimi przedmiotami,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
 2. Kto posiada, przechowuje lub wykorzystuje przedmioty, o których mowa w ust. 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Część z osób przyłapanych na gorącym uczynku stara się bronić klauzulą "dozwolonego użytku", która jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów prawa autorskiego - powołana w słusznych intencjach, w celu usunięcia możliwości powstawania prawnych absurdów, z czasem stała się prawdziwą zmorą twórców i wydawców uprawniając internautów do bezkarnego pobierania z sieci treści niemal każdego rodzaju.

Playstation 3 jailbreak

Kluczowe jest jednak słowo "niemal" - jak twierdzi profesor Ryszard Markiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w przypadku komputerowego oprogramowania, a tym samym również gier komputerowych, klauzula dozwolonego użytku nie znajduje zastosowania.

Ten sam ekspert przyznaje, że w tym konkretnym przypadku nie będzie miało znaczenia czy użytkownik zdawał sobie sprawę z tego, że konsola w ogóle jest przerobiona i wciąż grozić mu będzie kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 3. Wygląda więc na to, że stara zasada ignorantia iuris nocet, ignorantia facti non nocet (nieznajomość prawa szkodzi, nieznajomość faktu nie szkodzi) w tym konkretnym wypadku nie znajduje zastosowania.

Więcej o grach:

Źródło: dziennik gazeta prawna

Komentarze

117
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  W dupie się przewróciło temu kto wymyślił tą ustawę.
  18
 • avatar
  bchrubas
  Cały urok konsol. Płacisz za coś (ceny wysokie bo licencje itd.) ale nie możesz wykorzystać tak jak chcesz - bo jest jakaś głupia licencja :-/
  11
 • avatar
  Konto usunięte
  Mam ich w d... mam telefon przerobiony po swojemu i mogę nim teleskop hubla obsługiwać - TO JEST MOJE I CH**** im do tego ja to kupiłem za swoje pieniądze!!! się nie podoba to wy*** wyjdź....
 • avatar
  Konto usunięte
  Za co siedzisz? Za Xboxa.
 • avatar
  mgkiler
  W tytule jest blad: "Więzienie i kara grzywny grożą za przerobienie konsoli i telefonu"

  Z tego wynika, ze aby dostac kare musze przerobic konsole ORAZ telefon. A jak przerobie tylko jedno z nich to kary nie ma :)

  Powinno byc:

  "Więzienie i kara grzywny grożą za przerobienie konsoli LUB telefonu"

  Takie tam prawa logiki :)
 • avatar
  Konto usunięte
  Nie rusz palcem i do więzienia , kary na każdym kroku , ceny wyższe.

  I my to nazywamy "WolnA Polska" ?

  Wolne żarty

 • avatar
  Fiona
  Przerabianie świadome OK. Łamanie prawa - OK.

  Ale co jak kupię z rynku wtórnego, nie od cygana w bramie. Tylko na znanym portalu od od osoby która podaje swoje dane kupującemu, a NIE POWIE, ŻE COŚ JEST PRZEROBIONE !!!!


  W.G TEGO PRAWA MUSZE ZNAĆ SIĘ NA WSZYSTKIM CO KUPUJĘ ???

  Obłęd. Kupię samochód z nieoryginalnymi amortyzatorami (po wejściu ACTA) Nieoryginalnymi , ale spełniającymi normy bezpieczeństwa.
  Pojadę na badania (przegląd) i trafię do więzienia ????
  Podobnie choćby z kuchenką mikrofalową ?
  Butami ? No bo jak odróżnić mam czy są oryginalne czy podróbka ?

  Ostatni przykład to wisienka na torcie absurdu - nie kupuje się używanego obuwia - chyba, że z biedy.
 • avatar
  Konto usunięte
  W ogóle to jest zarzut - LOL nie wpuszczać debili do domu bez nakazu! Won z państwem policyjnym - z rządem i zdrajcami. Domniemanie popełnienia przestępstwa i wszystko ci rekwirują co za powalony kraj. Szkoda że jak mi ktoś do chaty się nie włamie nie mogę go zabić... tylko grzecznie mu wszystko oddać - policja tez się włamuje - pałąim przez łeb bez nakazu mogą nam skoczyć.
 • avatar
  Jozio
  Przepraszam bardzo ale czy to nie jest czasami tak że jak kupuje daną rzecz to na swoje potrzebny zgodnie z konstytucją mogę sobie przerobić ale tylko dla własnego użytkowania, tak samo z obudową jeżeli przerabiasz dany model to możesz z tego korzystać ale nie sprzedawać powodując bankructwo czegoś innego więc tu pytanie leży gdzie u licha jest tu logika! ?
 • avatar
  Jozio
  Przepraszam bardzo ale czy to nie jest czasami tak że jak kupuje daną rzecz to na swoje potrzebny zgodnie z konstytucją mogę sobie przerobić ale tylko dla własnego użytkowania, tak samo z obudową jeżeli przerabiasz dany model to możesz z tego korzystać ale nie sprzedawać powodując bankructwo czegoś innego więc tu pytanie leży gdzie u licha jest tu logika! ?
 • avatar
  Konto usunięte
  http://www.fakt.pl/Gwalt-zbiorowy-na-dzialce-Niskie-wyroki-Jeden-w-zawieszeniu-bo-,artykuly,78322,1.html

  a tu dostali za gwałt zawiasy hahaha

  PO nie mialo w expose czasami naprawic wymiaru sprawiedliwosci??

  A no tak, naprawili! Miro Zbycho i Rychu przecież nie poszli siedzieć hahahah

  Korea Płn.
  Gdyby ten posiadacz miał tate w sejmie to pewnie rozeszło by się po kościach, niestety prawo jest dla polityków a nie dla zwykłych ludzi. Przykre. Zielonowyśpiana sprawiedliwość...
 • avatar
  Skaza

  "Przedstawiono mi zarzut posiadania przerobionej konsoli Xbox 360. Prokuratura chce mi wymierzyć karę 500 zł i 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata."


  Z a r z u t p o s i a d a n i a ?


  Poważnie ?! Lepiej jest wprowadzić zakaz posiadania podrabianych lub przerabianych towarów, zamiast postarać się o rozsądne ceny tak zwanych orginalnych produktów. Bo przecież wielkie korporacje jeszcze zbyt mało zarabiają. Prawda ? Natomiast rząd zamiast DZIAŁAĆ DLA DOBRA OBYWATELI, woli podcierać tyłeczki korporacyjnym pasożytom.

  Takiemu rządowi mówię "nie". No... Powiem przy okazji kolejnych wyborów ;)

  A jeśli nic się nie zmieni, to czego mamy spodziewać się w przyszłości ? Regularnych kontroli, rodem z więzień o zaostrzonym rygorze ? Komisyjnych przeszukań i grzywny za podrabiane buty ? Gdy kupię spodnie i zechcę je np. skrócić to będę piratem ?

 • avatar
  gehaes
  przepisy są chore: mogę wyrzucić ale nie mogę przerobić. bubel prawny grubego kalibru
 • avatar
  NextGen1987
  No pięknie, a ''prostytutka'' która zabiła kolesia tłuczkiem do mięsa została uniewinniona w jednym z sądów polskich... Co to się dzieję na tym świecie zwłaszcza od kilku miesięcy/lat... :-/
 • avatar
  dadulek
  Najlepsze jest to ,ze każdy najchętniej kupiłby sobie ta grę oryginalna... Tylko że taki Niemiec płaci za za nią 50 euro a Polak 2 stówki. Lepiej tyrać ludzi, niż dać im szanse zarobić i być legalnymi
 • avatar
  Konto usunięte
  Od kiedy prawo zabrania mi zrobić co mi się żywnie podoba z rzeczą którą legalnie nabyłem za legalnie zarobione pieniądze? Moja konsola to i mogę na niej Linuxa postawić albo wogóle wgrać własne oprogramowanie przez siebie napisane. Co to ma w ogóle znaczyć? To nie utwór że licencja czy coś ja tu kupuję fizyczny produkt w postaci urządzenia, licencja to co najwyżej na soft który jest w środku ale skoro usuwam ten soft to i licencja nie ma zastosowania bo nie ma tego softu!
 • avatar
  Konto usunięte
  poza tym to jest ustawa z 1994r i ma sie nijak do telefonow i konsol do gier bo ich poprostu wtedy nie bylo w takiej formnie w jakiej sa obecnie
 • avatar
  Apollo Diomedes
  W umowach od gier jest, że można mieć 1 kopie bezpieczeństwa płyty na swój użytek w razie gdyby się tamta rozwaliła porysowała. Ale jak zrobie kopie gry na xboxa to musze mieć przerobioną konsole aby ta kopia bezpieczeństwa się uruchomiła i tak się koło zamyka;/
 • avatar
  Konto usunięte
  Czyli na Androidzie mam używać shi**ego orginalnego romu bo tak?
  Co za paranoja!
 • avatar
  Konto usunięte
  Nagle wszyscy budzą się z ręką w nocniku, mamy takie coś jak prawo autorskie.
 • avatar
  Konto usunięte
  HAHAHAHAHAHA to jest wrecz zabawne. Ciekawe jak to bedzie w przzyszlosci wygladalo, nie moge sie doczekac...
  -1
 • avatar
  Obiektor
  dobrze ze vmody mozna legal robic :D
  -2
 • avatar
  Konto usunięte
  ok czyli każdy kto ma napęd CD/DVD moze skopiowac sobie ogrinalna nawet zabezpieczona gre jest juz bandytą ok
  to pozamykajcie fabryki LG , Samsunga i innych co robia te napedy !!!
  -3
 • avatar
  Konto usunięte
  Teraz gówniarze pujdziecie siedzieć,zobaczycie skończyło się babci sranie .
  -4
 • avatar
  sollcar
  Chciałem zaznaczyć, że w myśl tych przepisów wykorzystywanie np. konsoli PS3 do obliczeń jest przestępstwem (jest wymagane przerobienie konsoli).
 • avatar
  Konto usunięte
  Ustawa jest ewidentnie sprzeczna z konstytucją, w szczególności z Art. 31, 32, 64 i paroma innymi więc ta pani powinno zwrócić się do sądu by wystąpił o zweryfikowanie zgodności prawa autorskiego z konstytucją. Może udało by się jej wysłać ją do klozetu do podcierania zadków.
 • avatar
  spock2
  Sugestia do studentki - nie gódź się na żadne kary więzienia w zawieszeniu, masz wtedy niezłego syfa w papierach, nie sądzę by Sąd w takiej błachej sprawie wymierzał taką karę, a paru nieudaczników z prokuratury musi poprawić statystyki bo łapanie prawdziwych przestępców im nie idzie.
 • avatar
  Gładziu
  A na przerobionej konsoli możesz sobie grać we własnoręcznie napisane gry bez podłączania do sieci, żeby Cię nie wykryli.
 • avatar
  Konto usunięte
  Możliwość przerabiania xboxa to świadoma luka stworzona przez microsoft do wojny z PS3 która zresztą wygrali ale chciwość zgubi ich nie odpuszczają i tak na zachodzie mało kto piraci tylko takie polaczki biedne ale ich cisnąc trzeba pod pretekstem praworządności obciągają nas może ktoś napisze w końcu o polityce wydawców gier jaka stosują w Rosji czy na Ukrainie to bardzo ciekawe. Choć nie popieram piractwa to tym bardziej pazerności korporacji i extremalnej biedy polaków nie da się pokazywać lodżią w telewizji lepszego świata i łudzić, albo dadzą lodżią to co pokazują albo wezmę to sobie sami.
 • avatar
  niesmiertelny
  może i nie za bardzo na temat, ale...
  http://www.youtube.com/watch?v=Vrmgzd21iKE&feature=player_embedded
  Ps. nie mogłem się powstrzymać :)
 • avatar
  Konto usunięte
  Czyli jak użyje jakiegoś tam MagicSwampa do odpalenia gier z Japonii to też łamie prawo?
 • avatar
  Konto usunięte
  Za co siedzisz? Za Xboxa.
 • avatar
  Konto usunięte
  venice


  "Licencja też ustala porządek i chroni. Ponadto oparta jest o przepisy. Więc co to za różnica czy przekraczam prędkość czy korzystam z pirackich gier? W obu przypadkach naruszam coś co opiera się o prawo."

  Proszę więc o podanie przykładów, gdy przez korzystanie z przeroboinej konsoli ktoś sam stracił życie albo odebrał je komuś innemu.

  Przykład z autem i przepisami jest tym samym nie trafiony

  Nie można twierdzić że kradzież 1 bułki z piekarni to takie samo przestępstwo jak kradzież auta, bądź napad na bank
 • avatar
  Konto usunięte
  Tak się składa że przerabiam wszystko cokolwiek bym nie kupił zawsze coś mi nie pasuje i tak mam przerobione wszystkie chłodzenia w komputerze, telefon, system chodź mam oryginał to wolę zainstalować przerobioną wersje z dodatkami oszczędzam czas. Przerabiam gry bo chodź mam oryginał to szybko mię nudzi wale wszelakie modyfikacje. I przerabiam całe życie i widzę że jest to dobre (nawet lepiej zajebiste) bo tandeta i pazerność korporacji się szerzą i przerobię ten rząd jak mi będą zabraniać przerabiać
 • avatar
  SoundsGreat
  Rozumiem, że rootowanie urządzeń z androidem także jest zabronione? Czy jest na tyle "otwarty", że tego nie ścigają?
 • avatar
  mat9v
  Zabronione nie jest, ale tracisz gwarancję na urządzenie.
 • avatar
  Kierownik94
  Prawie wszyscy pójdziemy do więzienia. Ciężko nie przerobić np. xboxa jak gry nowe od razu w dniu premiery kosztują ponad 200zł a średnia krajowa marna. Albo chcesz grać albo jeść wybieraj.
 • avatar
  amidar
  No to piwrwszy do Zamknięcia jest M$ ;) Wbudowali w windowsa opcję Ctrl_C + Ctrl_V. Dodatkowo producenci nagrywarek też powinni się bać.
 • avatar
  Konto usunięte
  oni są poje**bani jak mają zamykać za przerobienie konsoli to prawie całą moją rodzinę by zamkli
 • avatar
  Fugens
  Trafię do więzienia, zmieniłem tylną klapę w telefonie.
  Sruuu i poszedł przez okno uff.
 • avatar
  Konto usunięte
  Co za idioci nie dosyć, że leżą na pieniądzach i za wszystko kasują co niemiara to jeszcze za nie ich produkty będą zamykać?! Niech się wreszcie ta jeb... policja zamie przestępcami, a nie normalnymi ludźmi!!! Bandyci, którzy kradną ze sklepu gry i konsole i zabijają przy tym sprzedawczyni to jest przestępstwo, a nie przerabianie konsol do cholery!
 • avatar
  Konto usunięte
  CO jest do huja z tym krajem,gwałciciele małych dzieci,mordercy i inni przestępcy robią co chcą bo sie nie boją polskiego prawa a oni tu kurwa wypierdalają z przerobieniem konsoli kurwa na to już nie ma określenie na to wszystko poprostu nie ma słowa,niedługo za słuchanie mp3 w telefonie na ulicy będą zamykać,wrucimy do discmenów bo będziemy musieli słuchać tylko oryginałów,POLSKA ZAMIENIA SIĘ W KRAJ KOMUNISTYCZNY...
 • avatar
  Konto usunięte
  Rozumiem piractwo piractwem ale to już troche przesada....
 • avatar
  Kamil Grzegorzewski
  Czytam i nie wierzę własnym oczom.. o.O