Internet

Prawie 80% Wikipedii jest dziełem 1% edytorów

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że zdecydowaną większość artykułów na Wikipedii publikuje zaledwie 1 proc. edytorów.

Wikipedia to jedno z najlepszych miejsc w sieci. Wolna encyklopedia nie jest wprawdzie wolna od błędów, ale bogata w treści – bez dwóch zdań. Co ciekawe, bardzo niedużo osób publikuje zdecydowaną większość artykułów.

Naukowcy Sorin Adam Matei z Purdue University i Brian Britt z South Dakota State University przeprowadzili badanie, z którego wynika, że 1 proc. najbardziej aktywnych edytorów odpowiada za prawie 80 proc. treści w Wikipedii. Pozostałe artykuły pochodzą od 99 proc. mniej aktywnych użytkowników zarejestrowanych jako edytorzy.

Edytorzy składający się na ten jeden procent, zmieniają się z czasem, ale też Wikipedia jest tworem ewoluującym. Sam wskaźnik również pozostaje niezmienny. – „Jest grupa osób, które mają wpływ na kształt Wikipedii, poświęcając opracowywaniu treści mnóstwo godzin. Kierują się poczuciem misji – jak członkowie ruchów politycznych czy religijnych. Czują, że mają wpływ na to, co wie świat, a to daje im poczucie sukcesu” – podsumowuje Matei.

Gdyby przełożyć to na konkretne liczby szybko okazałoby się, że w każdym miesiącu za około 80 proc. publikowanych treści odpowiada tylko 1000-1500 osób. Tymczasem każdego dnia na Wikipedii pojawia się średnio 450 nowych artykułów.

Źródło: Purdue University, TechSpot. Foto: Lane Hartwell/Wikimedia Foundation (CC BY-SA 3.0)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  musslik
  17
  ja kiedyś próbowałem "naprawiać" WIKI rzetelną i sprawdzoną wiedzą naukową ale się nie da... Internet przegrał z ignorantami niestety :)
  • avatar
   Marucins
   4
   Największą śmiesznością obecnych czasów jest moda przetaczania Wikipedii jako jakiegoś źródła.
   :)
   • avatar
    s3b3k
    0
    Wikipedia "rzetelne źródło informacji" hahaha śmiechu warte. Najlepiej poczytać niektóre hasła w które są podstawą ideologii pewnych grup. Dowiemy się wtedy że anarchizm to ideologia lewicowa, która odrzuca wszelkie struktury i daje wolność do wierzenia w ideologie lewicową i jej popierania. Dowiemy się takżę, że różnice w sprawności fizycznej kobiet i facetów wynikają z ilości uprawianego sportu w dzieciństwie. Nie wspomne już o polskiej wiki, w której tematy czysto z IT (techniczne ogólnie) albo nie istneją albo w postaci 2 zdań.