• benchmark.pl
 • Windows 10
 • Windows 10 build 10061 dostępny - system wygląda coraz lepiej, pojawił się... Pasjans
Systemy operacyjne

Windows 10 build 10061 dostępny - system wygląda coraz lepiej, pojawił się... Pasjans

z dnia
Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
38 komentarzy Dyskutuj z nami

Producent z niezwykle dużą regularnością publikuje kolejne kompilacje nadchodzącego systemu.

Windows 10 build 10061

Jeśli wierzyć AMD, Windows 10 zadebiutować może już w lipcu. Czasu na ostatnie prace nie pozostałoby już zatem wiele, ale te postępują w naprawdę szybkim tempie, więc termin ten wydaje się coraz bardziej prawdopodobny. Co najważniejsze, widać efekty działań Microsoftu.

Producent z niezwykle dużą regularnością publikuje kolejne kompilacje nadchodzącego systemu. Ostatnia z nich oznaczona jest numerkiem 10061 i względem poprzedników wygląda całkiem dobrze. Wprawdzie wciąż jest sporo do zrobienia, ale użytkownicy dostrzegają postęp i zmniejszającą się liczbę błędów.

Menu Start, pasek zadań oraz Centrum Akcji doczekały się kolejnych poprawek, także wizualnych. Na uwagę zasługuje dodanie czarnego schematu kolorów, pojawiła się też możliwość ustawienia przezroczystości. Jeśli chodzi natomiast o Menu Start to nie zrezygnowano z wprowadzonej przez ostatni build opcji zmiany jego rozmiary - zarówno w zakresie góra/dół, jak i prawo/lewo, a więc zanosi się na to, że zostanie ona już na stałe.

Spore zmiany dotknęły aplikacje Mail oraz Kalendarz. Interfejs też pierwszej podzielony został na 3 części (panele), a podczas korzystania z niej można będzie w pełni wykorzystywać możliwości, jakie dają ekrany dotykowe. Działanie gestów można będzie ustawiać wedle uznania tak aby np. przesunięcie palcem w prawo/ lewo usuwało wiadomość. Sam edytor upodobniony został natomiast nieco do Worda, co da szansę szybko wstawić chociażby tabelę czy grafikę.

Windows 10 build 10061 poczta

Cały czas ulepsza jest też funkcja Continuum, dzięki czemu przechodzenie w tryb tabletu ma być błyskawiczne, a późniejsza praca w nim przyjemna - system dostosuje funkcje i interfejs. Pojawiła się też opcja Contact Support, dzięki której użytkownicy mają, przynajmniej w teorii, szybko uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania oraz możliwość tworzenia wirtualnych pulpitów bez limitu ich ilości.


Najciekawsze zostawiliśmy jednak na koniec. Okazuje się, że w Windows 10 pojawi się klasyczny, dobrze znany niemal wszystkim... Pasjans. Niektórych może to śmieszyć, ale kiedy zabrakło go w poprzedniej wersji systemu i trzeba było szukać go w sklepie Windows Store narzekania było sporo. Cały czas jest to bowiem jeden z najlepszych "zabijaczy czasu", zwłaszcza w pracy. Prawda? ;)

Windows 10 build 10061 Pasjans

Źródło: winbeta, pcworld.com

marketplace

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Viperus
  omg pasjans - powód stania w kolejkach ;)
  35
 • avatar
  michal07901
  Pasjans dorzucili sobie sami programiści żeby się nie nudzić :)
  29
 • avatar
  Konto usunięte
  Wygląda to co raz lepiej i może rzeczywiście w końcu zaczęli słuchać ludu. Minimalizm i prostota ale z wystarczającą dozą samodzielnego ustawiania - bardzo dobrze. Czarny schemat - wreszcie nie każdy jest w stanie znieść to wszędobylskie białe g...o. Nie dość że wypala oczy to jeszcze w nocy świeci mocniej niż latarka, zwłaszcza na dużych ekranach.
 • avatar
  mongol13
  niech dadzą lepiej pinballa z XP
 • avatar
  Konto usunięte
  Niech się pojawią szachy podobne do Chess Titans w Win7
 • avatar
  Abydos
  Pamiętam jak mój kolega kiedyś się chwalił (w 96 lub 97 roku) że na jego Pentium I 133MHz w Pasjansie płynnie animowane są karty. To nie żart :)
 • avatar
  raznow
  Może się czepiam ale te nowe ikony są gorsze niż te z WIN 95.
 • avatar
  jarekzon
  Patrząc na różne filmiki o win 10, i zachwycie nad różnymi rozwiązaniami, jak wirtualne pulpity, menu które można dostosowywać, itp. Mogę powiedzieć jedno. W innych systemach takie rzeczy i jeszcze dużo lepsze były już ponad 10 lat temu. Ale to dobrze, że uczą się od lepszych.
 • avatar
  Adiqq
  Będzie wykorzystywał DX12?
 • avatar
  Irrlicht
  A ja mam takie wrażenie że Windows 7 jest bardzo dobrym systemem i jedyna rzecz w nim jaką trzeba by gruntownie przebudować to sposób aktualizowania. Trochę to niespektakularne więc wizjonerzy z Microsoftu nie bardzo wiedzieli co by tu zrobić, więc zrobili regresję ergonomii (Windows 8) żeby mieć co dopieszczać ;-)
 • avatar
  DreamerDream
  Tak sobie oglądam i pewnie zaraz mnie ktoś za to zje, ale czemu oni tak dziwnie kombinują z paskiem start? Niby jest on bardziej jak w starszych windowsach, ale wciąż jest bardziej kafelkowy w stylu win 8. Za bardzo tabletowy (przystosowany do dotykowych ekranów). Mam nadzieje, że pozwolą jakoś to zmodyfikować aby np. były mniejsze i gęściej ułożone ikony i można by było wyświetlić całą listę naraz, albo jej większą część niż się bawić suwakiem. Wiele osób polubiło menu z win 8, ale ja mając 8.1 wole sobie zainstalować jakiś program, który da mi "klasyczny" pasek start, bez niepotrzebnych udziwnień, "upiększeń".
 • avatar
  Walt_Kowalski
  Śmiejecie się, a za 2 lata każdy przejdzie na ten system, bo każda nowa gra będzie tego wymagała.
 • avatar
  studionti
  Pytanie do testujących - czy oprócz Pasjansa dodano także jakieś opcje użytkowe? Chodzi mi o np.: możliwość zmiany koloru tła w EXPLORER.exe?
  Nie mam ochoty psuć sobie ciągle wzroku. Czy jest też możliwość wyłączenia clear font we wszystkich fontach i użycia standardowego wygładzania czcionek?
 • avatar
  Paweł Kowalski
  a lol juz działa pod x?
  -4
 • avatar
  Konto usunięte
  Dalej część polskich liter nie działa przy pracy w Spartanie. Do tego, przy włączonym IE/Spartanie, alt-tab z czegoś co działa w pełnym oknie (typu gra), bardzo często kończy się zwiechem systemu. 9926 jest dużo bardziej stabilny
 • avatar
  .pgwl
  I znów po aktualizacji nie działa pasek start... :D
 • avatar
  luckyboy
  Aktualizacja 10061 rozwaliła mi totalnie system, że nawet nie mógł wstać, ale miałem backup.
 • avatar
  Kiciulek
  Hej! Co chcecie od pasjansa! Co jak co, ale ponadczasowa gra! ;)